Vali Şıldak; Seçim sürecini yakından takip ediyoruz

Vali Hasan Şıldak başkanlığında 31 Mart Mahalli İdareler genel seçimleri ile ilgili Seçim Güvenliği toplantısı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda, 31 Mart yerel seçimleri için alınan tedbirler ve oy verme günü uygulanacak tedbirler görüşüldü. Seçim süreci hakkında açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak, seçiminin huzurlu bir ortamda, güvenlik içinde cereyan etmesi için gerekli bütün tedbirlerin alındığını belirtti. 

Vali Hasan Şıldak seçim gününde ve seçim öncesinde alınacak olan tedbirlerle huzuru bozucu ve seçim güvenliğini tehlikeye düşürücü girişime ve harakete müsade etmeyeceklerini vurgulayarak;

“Bugün İl Seçim Güvenlik Kurulu’muzun üçüncü toplantısını yapıyoruz. Malumunuz 2019 31 Mart Mahalli İdareler genel seçimlerine 17 gün kaldı. İlimizde, il merkezi, ilçelerimiz ve bütün köylerimiz esas alarak yaptığımız seçim güvenliği planlamalarını ve şu ana kadar gelinen süreçteki mevcut durumu değerlendirmek üzere bugün Seçim Güvenliği toplantımızın üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Güvenlik birimlerimiz, kaymakamlarımız ve diğer kamu kurum kuruluşlarımızın katılımlarıyla yapacağımız bu toplantının hayırlı ve faydalı sonuçlar vermesini temenni ediyorum. 

Seçimle ilgili süreci tüm ülkemizde olduğu gibi İçişleri Bakanlığı’mızın koordinasyonu altında Valilik ve ilgili birimlerimizle birlikte yakından takip ediyoruz. Seçimin huzurlu bir ortada ve güvenlik içinde cereyan etmesi ve seçim öncesi döneminde aynı şartlar altında gerçekleşmesi bütün siyasi partilerin propaganda faaliyetyerini YSK kararları ve seçim mevzuatında belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde yerine getirmeleri ve rahat bir ortamda sağlayabilmeleri adına gerekli bütün tedbirleri aldık.” dedi.  

Seçim süreci çerçevesinde yapılan çalışmalardaki amacın seçimlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak;

“Özellikle geçtiğimiz dönemde yaptığımız çalışmalardan söz etmek gerekirse bunların belki de en önemlilerinden biri güvenlik birimlerimiz ve Kaymakamlıklarımız tarafından bilhassa muhtarlık seçimlerinde daha önceden kaynaklanan çeşitli sebeplerle gerginlik yaşanabileceğini değerlendirdiğimiz muhtarlık bölgelerinde, köy ve mahallelerde ilave tedbirler aldık ve seçim sürecini daha da yakından takip etmekteyiz. Bu kapsamda hem il merkezinde hem de bütün ilçelerimizde riskli gördüğümüz alanlardaki muhtarlıklarla ilgili arkadaşlarımız toplantılar düzenledi. İl merkezinde Vali Yardımcımız, ilçelerimizde ise Kaymakamlarımız tarafından yapılan bu toplantılarda köy ve mahallelerdeki son durum değerlendirildi ve gerginlik ihtimali bulunan muhtarlık alanlarındaki muhtarlık seçimine katılacak olan bütün kişiler bu noktada bilgilendirildi ve uyarıldı. Bu uyarıların etkili olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanı sıra hem siyasi partilerin il başkanlarıyla benim başkanlığımda hem de ilçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında toplantılar gerçekleştirildi. Bütün bu çalışmalardaki amaç seçimlerin huzurlu ve güven ortamı içerisinde cereyan etmesini ve seçime girilen süreçtede aynı huzur ve sükun ortamının muhafazasını sağlamaktı. Biz şu ana kadar ilimizde bir seçime ilişkin olay kaydetmedik. Böyle bir olay vuku bulmadı. Bu kapsamda bütün seçime katılan siyasi partilere, partilerin il ve ilçe teşkilatlarına teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı anlayışın, aynı yaklaşımın devam etmesini beklediğimizi ifade etmik istiyoruz. Özellikle çevre kirliliği oluşturan gürültü ve görüntü kirliliğine sebep olan çalışmalardan da bu defa bütün siyasi partilerin uzak durduğunu, bu konuda hassasiyet gösterdiğin memnuniyetle müşade etmekteyiz. 

Yine ifade etmekte fayda görüyoruz ki bu süreçte bu dönemde ve seçim günü alacağımız tedbirlerle huzuru bozucu ve seçim güvenliğini tehlikeye düşürücü girişime ve haraketede müsade etmeyeceğiz. Bu manada seçime katılan bütün aktörlerin, seçim mevzuatı ve YSK’nın almış olduğu kararlara duyarlı ve saygılı olarak aynı yaklaşımı göstermeye devam etmelerinin, ilimizin kamu düzeni ve güvenliği açısından son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bir kez daha ilimizde bu manada yapılan çalışmaların hashasiyetle takip edildiğini ve sonuç alındığını memnuniyetle belirtmekte fayda var. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın