Milli Sporcu Yasemin Zengin; Hiçbir zaman pes etmek aklımdan geçmedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün koordinesinde hazırlanan Kadınlar Günü programında, 2016 Balkan Şampiyonu Yasemin Zengin başarı hikayesini katılımcılara anlattı.

Kadınların kendine güvendiği ve emin adımlarla ilerlediği sürece yapamayacağı, başaramayacağı bir şey olmadığını vurgulayan Milli Takım sporcusu Yasemin Zengin,“İlk başta köyde çok büyük bir tepki vardı. Kız çocuğu okumaz, hep koşuyor, derslerine bakmaz, evlilik yaşı geldi diye konuşuluyordu. Ama bunlara rağmen hiçbir zaman pes etmek aklımdan geçmedi.” dedi. 

Katıldığı programda katılımcılara başarı hikayesini anlatan Milli Takım Sporcusu Yasemin Zengin kadınların azimle ve hırsla mücadele ederek hedeflerinden vazgeçmemeleri gerektiğini belirterek;

“Çine Köyü’nde yaşıyorum. 21 yaşındayım. MAKÜ Beden Eğitimi Öğretmenliği üçüncü sınıf öğrencisiyim. Benim hikayem dördüncü sınıfta Kayaaltı Köyü’nde başladı. Kayaaltı Köyü’ndeki bir yarışmada birinci olmaya hak kazandım. Sonra öğretmenim beni Burdur’da yarışmalara götürerek şu anki Atrenörüm Asım Yüz’le tanıştım. Daha sonra sekizinci sınıfa geldiğimde  antrenörüm ailemle konuştu. Biz onu okutmak istiyoruz, hayallerine kavuşturmak istiyoruz diyerek beni destekledi. Daha sonra Meslek Lisesi’ne gelerek başladı zorluklarım. İlk başta köyde çok büyük bir tepki vardı. Kız çocuğu okumaz, hep koşuyor,derslerine bakmaz, evlilik yaşı geldi diye konuşuluyordu. Ama hiçbir zaman pes etmek aklımdan geçmedi. Köyde küçük yaşta evlilikler vardı. Zaten bende küçüktüm. Küçük yaşta anne olmak istemiyordum. Büyük bir sorumluluğun altına girmek istemiyordum. Köyde hep büyük bir tepki vardı. İlk lise 1’de küçük yarışmalarda kendimi ön plana çıkarmaya başladım. Daha sonra ikinci yılımda antrenörümün tavsiyesiyle dağ yarışmasına katıldık. Orada Türkiye üçüncüsü olarak Dünya Şampiyonası’na katıldım.” değerlendirmesi yaptı.

Annem en büyük destekçimdi

Köyde karşılaştığı zorluklara rağmen sporu bırakmadığını ifade eden Milli Sporcu Yaasemin Zengin;

“İlk Fransa’ya giderken tek başıma gittim ve ilk o zaman kendi ayaklarımın üzerinde durmaya başladım. Antrenörüm ‘kendine güven, sen yaparsın’ demesiyle gittim orada ferdide dokuzuncu oldum. Takım olarakta şampiyon olduk. Daha sonra 1 yıl sakat kaldım. Tabi köyde aynı zamanda zorluklar devam ediyordu. Babama büyük bir tepki vardı. ‘Kızın okumaz neden koşturuyorsun? Yasemin tayt giyiyor, kız çocuğu tayt giymez, Yasemin derslerine bakmıyor, okumaz’ dedikleri için babamda bana büyük bir zorluk yaşattı. Annem arkamda en büyük destekçimdi. Benim için işe girdi. Antrenörümün bana destek vermesiyle ben hayallerime kavuştum. 1 yıl sakat kaldıktan sonra 2015’te sakat halimle tekrar milli takıma girdim. 2015’te Kız Meslek’ten mezun olduktan sonra sınavı kazanamadım. O sınavı kazanamadığımda hayatımın sonu gelmiş gibi hissettim ve stadyuma eşyalarımı toplamaya gittim. Odada eşyalarımı topladıktan ve antrenörüme veda konuşması yaptıktan sonra atrenörüm karşısına aldı beni. ‘Biz bu kadar mücadele etmişken sen neden mücadele ediyorsun Bir yıl daha bekleyelim. 1 yıl sonrasında bak her şey düzelecek’ demişti. Bende ona güvenerek bir yıl daha beklemeye karar verdim. 1 yıl sonrasında 2-3 ay yarışmalara devam ettikten sonra sınava hazırlandım. Arkamda çok büyük bir desteğim vardı. Çünkü annem ve antrenörüm en büyük destekçilerimdi. Sınavı kazanamadığımda köyde de tepkiler vardı. Sınavı kazanamadı, bak demiştik oldu dediklerimiz. Hatta antrenörüm antremandan gelip, Yasemin’in evlilik çağı geldi diyenlerde oldu . 13 Mart’ta sınava girdim. 14 Mart’ta antrenmanlara başladım. Antrenmanlara devam ederken sınavı kazandığımı öğrendim. Kütahya Gediz’e yarışmaya gittim. Milli takıma seçildim tekrar. Daha sonra Bulgaristan’a gittik. Bulgaristan’a gittiğimde çok heyecanlıydım. Oraya giderken küçük bir sakatlığım vardı ama birincilik hedefim yoktu. Start verildiğinde antrenörüm bana yaparsın kendine güven dedi. Bu sayede yarışmada ikinci oldum. Daha sonra bütün ülkelere İstilal Marşı’mızı dinletip, bayrağımızı birinci olarak çekilmesi o kadar gurur verici bir şeydi ki iyi ki pes etmemişim dedim. İyik antrenörümün sözünü dinleyip, iyi ki mücadele etmişim dedim. Şu an Büyük Bayanlar’dayım. Büyük Bayanlarda Milli Takıma devam ediyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın