Tarım ve hayvancılıkta işler yolunda mı? - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Tarım ve hayvancılıkta işler yolunda mı?

İlimizde tarım ve hayvancılık giderek daha fazla gerilemekte. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz köyden kente hızlı göç!

Peki insanlar tarlalarını, evlerini bırakıp niye şehirlere göç ediyorlar?

Bunun en önemli sebebi, köylünün içine düştüğü gelecek kaygısı! Tarımla uğraşmak, artık gelecek için bir güvence oluşturmuyor. Çünkü miras yolu ile bölüne bölüne küçülmüş tarlalar, köylerde insanların geçimini sağlamaya yetmiyor!

Pahalı mazot, gübre, tohum, yem, elektrik tarım ve hayvancılıkta maliyetleri artırıp kazancı azaltıyor.

Son dönemde köylü tarlasını ekip zarar etmektense, ekmeyip boş bırakmayı tercih ediyor.

Hayvancılığa gelince. Burdur iklim yapısı, bitki dokusu ile büyükbaş hayvancılığa çok el verişli değil. Buna rağmen, Burdur köylüsü büyük fedakarlıklarla, ailece çok çalışıp, az kazanmaya şükür ederek büyükbaş hayvancılık yaptı. Ama son dönemde hazır yemdeki büyük artış, süt et fiyatlarının yerinde sayması, hatta yatiştiricinin sığırını kestirmekte zorlanması büyükbaş hayvancılığa büyük darbe vurdu.

Burdur’a en uygun hayvancılık türü olan küçükbaş; koyun keçi yetiştiriciliğine gelince, küçük baş hayvanların gezdirilip otlatılacağı alanları mermer ocakları yağma ettiler. Meralar yok edildi. Hal böyle olunca, özellikle koyun yetiştiricileri, koyunlarını dağlarda, ovalarda otlatamaz oldular. Bunun yerine koyunlarını, kapalı alanlarda, çoğunlukla hazır yemle beslemeye başladılar. Buda maliyet artışına, gelir azalmasına yol açtı. Koyunların otlatılamamasının, bir başka nedeni de, köylerde genç nüfusun kalmaması, geçlerin köyleri terk edip, şehirlerde yaşamayı seçmesi.

Burdur’un geleceği tarım ve hayvancılığın yeniden canlandırılmasında. Tohum, gübre, mazot, yem, elektirik ve diğer girdilerin pahalılığı ile ezilen köylüye, gerçekçi, ürün bazında destekler sağlanmalı, kooperatifler yeni yasal düzenlemelerle güçlendirilmeli.

Şehrimizde, köylüye, üreticiye, hayvan yetiştiricisine sorarsanız işler kötü. Ama,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kanalı Tarım tv’ye bakarsanız, Burdur’da tarım ve hayvancılıkta işler yolunda;

Yaklaşık 195 bin büyükbaş, 362 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Burdur’da yılda 362 bin ton süt üretiliyor. Damızlık hayvan temininde tercih edilen kentte yılda 10 bin damızlık hayvan satışı yapılıyor.

Hayvancılıkta “Türkiye’nin Hollanda’sı” olarak adlandırılan Burdur’da yaklaşık 195 bin büyükbaş, 362 bin küçükbaş hayvan bulunuyor ve yılda 362 bin ton süt üretiliyor. Yaklaşık 195 bin büyükbaş, 362 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Burdur’da yılda 362 bin ton süt üretiliyor. 263 kooperatif bulunan kentte, kaliteli damızlık hayvanlara olan talep oldukça fazla. Damızlık hayvan temininde tercih edilen Burdur’da yılda 10 bin damızlık hayvan satışı yapılıyor. Tarım ve hayvancılığın ekonomisinin yüzde 41’ini oluşturduğu Burdur’da hayvancılıkla ilgili çalışma yapan işletme sayısı ise 28 bin. Burdur, hayvancılıktaki konumu nedeniyle “Türkiye’nin Hollanda’sı” olarak anılıyor. 

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın