Başkan Ercengiz’den kadınlara armağan; Nurcan Altınok Konseri - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Başkan Ercengiz’den kadınlara armağan; Nurcan Altınok Konseri

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadınlar Günü Matinesi düzenledi. Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda yapılan matinede konuşan Belediye Başkanı Ali orkun Ercengiz 5 yıl içerisinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “120 bin metrekare kaldırım çalışması, aydınlatılan yol kenarları, çiçeklendirilmiş refüjler ve 1,5 milyon metrekare asfaltı 5 yılda sizlerin hizmetine sunduk. Daha ışıklı bir kent ve Burdur’un kent görüntüsü kazanabilmesi için sokaklarımızı sil baştan aydınlattık. Altyapı çalışmalarında yapılmaz denilen yağmur suyu drenajını, yaklaşık 25 kilometrede ilk etapta Burdur için çözdük. Yeni baştan yaptığımız serayla sizlere çiçek üretip, yeşil alanı 7 metrekareden 12 metrekareye getirdiğimiz bir Burdur’u ve önümüzdeki dönemde 20 metrekareye getireceğimiz yeşil alanın sözünü vermek istiyorum.” dedi. 

Düzenlenen etkinlikte yöremizden yetişen Sanatçı Nurcan Altınok hayranlarıyla buluştu. Nurcan Altınok şarkılarını seslendirirken salondakiler zaman zaman ona eşlik ettiler. Alkışlarıyla sanatçıyı ödüllendirdiler. Sanatçı Nurcan Altınok’un söylediği şarkılar eşliğinde piste çıkan kadınlar, unutulmaz bir gün yaşadı.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz göreve geldiği günden bu yana yapılan hizmetler hakkında açıklamalarda bulunarak;

“Bundan 5 yıl önce yola çıktığımızda sizlerin kapısını çalmışıtım ve sizlere söz vermiştik, Sizlerin evladı, sizlerin kardeşi, sizlerin arkadaşı, sizlerin yoldaşı, sizlerin abisi olacağımızın sözünü vermiştik. 5 yıldır bu sözümüzü tuttuk. 

Sizlere çok kısa yeni döneme ait neler yapacağımı anlatmak istiyorum. Geçmiş döneminde kısa bir özetiyle. Göreve geldik, Burdur Belediyesi’nin bugüne kadar 40 milyon borcunu ödedik, hizmetimizi aksatmadan. Sizlere hizmet edeceğimizin sözünü verdiğimizde aldığımız iş makineleriyle, çöp kamyonlarıyla taarruf ederek 40 milyon borcumuzu ödedik. Bugün Burdur Belediyesi daha az borcu olan, daha fazla hizmet üretmek için çabası olan ve edindiği tecrübeyle bundan sonra Burdur’a güzel hizmetleri yapacak bir belediye olduk. 10 milyon liralık araç aldık. Görüyorsunuz otopark yaptık. Atatürk Mahallesi’nde bir Yaşam Merkezi yaptık. Burdur’un kadınlarının ürettiklerini pazarlayabileceği, Burdur’un değerlerini tüm Türkiye’ye tanıtılabileceği bizim Fethiye Yolu üzerimizde Burdur El Sanatları Merkezi’mizi yaptık. Kendi iş gücümüzle yapıyoruz bunları. Sizlerin kışın üşümemesi, yazında güneşten yanmaması için kapalı duraklarımızı kendimiz yaptık. 

Çöpünden enerji üreten belediye olduk

Sizlerin evinde ürettiği çöpleri yaklaşık 100 milyon liralık bi yatırımı Burdur’a getirerek artık çöpünden enerji üreten bir belediye olduk. Arkamızda hükümet var mı? Yok. Ama bu işler sadece hükümetle mi yapılır? Yapılmaz. Bu işler güvenle, itimatla, dürüstlükle, doğrulukla yapılır. Doğruluktan hiç taviz vermedik. Burdur Belediyesi olarak biz sizi geçen toplantımızdan önce gezdirğimizi bir kampüsümüz vardı. Onun çatısını güneş enerjisi panelleriyle kapladık ve bu panellerden yılda yaklaşık 600 bin lira gelir elde ediyoruz. Yani yeni 30 tane daha çocuk parkı demek, yani yeni bir tane daha el sanatları merkezinin yarısı demek. Çöpten ürettiğimiz enerjide 4000 hanenin enerjisi üretiliyor. Bu Türkiye’ye yapılmış bir iyiliktir. Ülkemizin enerji kaynaklarının doğru harcanması demektir. Hatip Hoca kavşağı’ndan, Şeker Meydanı’na, yeni girişlerimizin düzenlenmesine varıncaya kadar Burdur’u çağdaş bir kent görüntüsüne kazandırmaya çalışıyoruz.   

Göreve geldiğimizde Halk Plajı sazdan, samandan geçilmiyordu. Her haftasonu en az 5 bin yurttaşımızın vakit geçirdiği bir yer haline getirdik. Macera Parkı’nda oyun oynayan çocuklarımız, yamaç paraşütü yapan gençleri, fotoğraf çektiren yeni evlenecek çiftlerimiz, kenarda oturmuş çayı içen yaşlılarımızla Burdur’un en gözde yerini Halk Plajı haline getirdik ve marka caddeler yapacağız demiştik. İstasyon Cadde’miz yüzakımız oldu. Bunların devamını getireceğiz. Ulu Cami civarındaki Yukarı Pazarı bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Bununda çalışmasına başladık.” dedi. 

Yeni dönem için sloganlarının ‘Burdur’a sözümüz var’ olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz;

“78 yeni park yaptık. Öncelikli bu kenti çocuk, kadın, engelli ve yaşlı kenti yapacağız. Kadının kendini rahat hissettiği, çocuğun güvende olduğu, yaşlının huzur içerisinde kendisini iyi hissettiği kent yapmanın sözünü sizlere bir kere daha vermek istiyorum. Bu kente sözümüz var. Adım atmadık sokak, çalmadık kapı bırakmadık. Yeni bir kent meydanını yeraltı otoparkıyla Burdur’umuza kazandırıyoruz. Salı Pazarı’nın önündeki belediye dükkanlarını, oradaki dükkan sahiplerini de mağdur etmeden yeni bir planla 400 araçlık yeraltı otoparkıyla kentin otomobilden kaynaklanan trafik sorununu çözen bir anlayışla, daha iyi bir kenti söz veriyoruz sizlere yapacağız. 

İçme suyu projesini 2015 yılında DSİ’yle birlikte başladık. Arıtma yumuşatma tesisi dışındaki bütün yatırımları Burdur’umuza kazandırdık. Sadece arıtma yumuşatma tesisini bekliyoruz. 2019 yılında arıtma yumuşatma tesisi de yapıldıktan sonra Burdur’umuz artık nitelikli içme suyunu kazanacak. Bunun da sözünü veriyorum. Çeşmemizden akan suyumuzu içebileceğiz.

Çocuklara sözümüz var

“Çocuklarımızın güvenle oynayabileceği kameralı parkları yapacağız. O parklardaki çocuklarımızı sizler akıllı telefonlardan görebileceksiniz. Tabi o çocuklarımıza masal parkı, adrenalin parkı, büyük illerde gördüğümüz parkları da kazandıracağız. Gençlerimizin vakit geçirebileceği ve spor yapabileceği Şirinevler’de şu anda yerini belirleyip, projesini yaptığımız, gelecek yılda 6 Mart’ta açılışını yapacağımızz kapalı spor salonunun sözünü hepinizin huzurunda vermek istiyorum. 

Gençlerimizin yanında olacağız

Üniversiteli gençlerimizin, liseli gençlerimizin yanında olacağız. Üniversite sınavına hazırlanan veya bu kentte üniversite okuyan gençlerimizin 24 saat ders çalışabileceği etüd salonlarını sizlere kazandıracağız. Bunlarıda yapacağız. 

Yaşlılara söz verdik

Benim burada birçok büyüğüm var. Benim o büyüğüm çoluğuna çocuğuna yük olmamak için kendi evinde kalıyor. Onların bakımını üstleneceğiz. Bir Yaşlı Bakım ve Rehebilitasyon Merkezi’ni söz veriyorum Burdur’a kazandıracağım. Kimseye muhtaç etmeyeceğim yaşlılarımızı. O yaşlılarımıza Burdur Belediyesi olarak biz bakacağız.” bilgisi verdi.

Mahallerimize kreş kazandırıyoruz

Plandığı projeleri arasında Aile Danışmanlık Merkezi hizmetleri verileceğini belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Çalışmak isteyen ablalarımızın çoçuğuna bakmak zorunda olduğu için gidemedeği işlerine, işlerine gidebilsin diye çocuklarına biz bakacağız. Kreşler yapacağız. El Sanatları merkezlerinni devamını yapacağız. Yaşıllarımıza hizmet veriyorduk. Onların evlerini temizliyorduk. Sadece ihtiyaç sahiplerine yapıyorduk bunu. Bugünden sonra kim telefon ederse 153’e evimi temizleyemeyeceğim derse, gidip evini biz temizleyeceğiz. Evinde bakıma muhtaç olan yaşlımızın bakımını biz yapacağız. Engelli kardeşlerimizin tekerlikli sandalyelerinin yükledikleri arabımızla şehrin merkezine getirilip, işinin görülüp tekrar evine götürülmesini sağlayacak araçlar edindireceğiz Burdur’umuza. Engelli kardeşlerimizi de sözümüz var. Onlarada bir engelli yaşam merkezi yapıyoruz. Onlarıda açıkta bırakmayacağız. 

Türkiye’nin şu anda en büyük sorunlarından birtanesi olan geçim sıkıntısı. Geçim sıkıntısı nedeniyle yuvalar yıkılıyor. Çocuklar anasız, babasız kalıyor. Ailelerimize danışmanlık hizmetleri vereceğiz. Sizlere sürprizim olsun istiyorum ama bir yatırımcıyla görüştük, inşallah önümüzdeki yıl içerisinde Burdur’a yatırım sözü aldık. En az % 30’unu kadın öncelikli olmak üzere istihdam yaratacağız. Kadınlarımıza iş vereceğiz. Mahallesinden kalkıp gelemeyen kadınlarımıza, ablalarımıza, annelerimize mahallelerinde hizmet verebilmek için bir mobil hizmet aracı düzenliyoruz. 

Burdur’da kadınlarımızı Kurtuluş Destanı’nın yazıldığı Çanakkale’ye, Ulu Önder Atatürk’ümüz olduğu Anıtkabir’e ve inanç turizminin başkenti olan Konya’ya ücretsiz götüreceğim. Bozkurt Mahallesi’nde dönüşümü başlattık. Eğer biz 9 bin metrekare Burdur Belediyesi’nin olan araziyi vermeseydik, TOKİ’nin Bozkurt Mahallesi’nde dönüşümü başlatması mümkün değildi. Necatibey Mahallesi’nde de dönüşüm başlıyor. Sizlere söz veriyoruz. Toplu konut idaresi ya da bir başkasıyla ucuza konut üretip, dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza konut kazandırıp, konut sahibi yapacağız. 

Bizden istediğiniz alışveriş merkezini de müteşebbisi buraya gerirerek, Burdurluyu bir araya getirerek yatırım yapmak isteyen kim varsa onu buraya davet ederek Burdur’a bir alışveriş merkezini önümüzdeki dönemde kazandırmayı size söz veriyorum. 

Pazar yangın yeriGeçen sene 5 liraya satılan meyve sebze bu yıl 15 lira olmuş. Taze soğanını kilosu Türkiye’de hiçbir zaman 20 lira olmamıştı. 20 liraya tase soğan yedik. Ekonomi memleketin belini büktü. Salı Pazarı’na cebinde 100 lira götüren vatandaşımız filesinin üçte birini dolduramaz hale geldi. Bu ülkenin ekonomik sorunlarını çözmenin yolu yerel seçimde verilecek dersten geçecek. Lütfen bizim arkamızda durun. Dürüst bir şekilde bu memleketi yönetenlere destek verin ve bu memleketin aydınlık yarınlara çıkması için hep birlekte kol kola girelim.” dedi ve Matineye katılan kadınların gününü kutladı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın