Duvar yazıları sokağın dili

Duvar yada sokak edebiyatı diye nitelendirebileceğimiz duvar yazıları, çoğunlukla gençlerin, hatta çocukların kendilerini ifade etmede yaşadıkları sıkıntıları yansıtır.

Bire bir, yüzyüze, kağıtla, telefonla söylenemeyen, yazılamayanlar duvarlara yazılır. Duvar yazıları aynı zamanda, kimliğini ele vermeden, düşüncelerin, öfkenin, hayallerin dışa vurumudur.

İçerik, yazım tarzı, şekli, estetiği açısından, bu yazılar incelemeye, gözlemlemeye değer. Duvar yazıları bir bakıma sokağın dilidir, sokağın kendisini ifade etme kanalları bulamadığının göstergesidir.

Sokak yazıları kimi zaman öyle ince ve anlamlı mesajlar verir ve bu mesajlar öylesine sanat değeri taşıyan görüntüdedir ki; bunları yazan, çizenlerin aslında, içlerinde büyük ve güzel sanatsal yetenekler taşıdıklarını düşünürsünüz.

Sokak ressamları, duvarlara yazanlar, topluma bizlere önemli mesajlar verirler. Toplumda bireyin kendisini ifade etme güçlüklerini bize gösterirler. Bu açıdan bakıldığında, duvar yazıları, resimleri, toplumu yönetenler, eğitenler,  araştırmacılar, sanatçılar için önemli bir araştırma kaynağıdır.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın