MAKÜ’den 8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir dizi etkinlik düzenlendi. 7-8 Mart tarihlerinde düzenlenen etkinliklerde kadına yönelik şiddet ve kadın hakları ele alındı.

Perşembe günü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Özlem Tagay’ın “Romantik İlişkilerde Şiddet” konulu konferansı ile başlayan etkinlikler, yine aynı gün Doç. Dr. Hülya Yazıcı’nın “Aile İçi Şiddete Yönelik Farkındalık Etkinliği” ve Prof. Dr. Zeynep Karataş’ın “Kadına Yönelik Şiddet Psikodrama Atölyesi” çalışmasıyla devam etti. 

Cuma günü ise Kadınlar Gününe özel panel düzenlendi. MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleşen panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Panelin açılış konuşmasını Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar yaptı. Çakar konuşmasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında merkez olarak yaptıkları etkinliklerden bahsedip, kadınların hayattaki önemine vurgu yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlamını aktaran Çakar, 8 Mart’ın kutlama değil anma günü olduğunun altını çizdi. Daha sonra Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selda Bakır da Bilim Kadınları konulu sunumunu gerçekleştirdi. 

Konuşmalardan sonra moderatörlüğünü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar’ın yaptığı panele geçildi. Panelde “Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğinin Kadın ve Çocuğa Yansıması” konusunda Dr. Öğretim Üyesi Nevin Uslu, “Toplumsal Bağlamda Kadın İlkler” konusunda Dr. Öğretim Üyesi Canan Gönüllü Taşkesen, “İslam Dininin Kadına Bakışı” konusunda Dr. Öğr. Üyesi Arife Ünal Süngü sunumlarını yaptılar. Panel sonunda panelistlere Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle tarafından katılım belgeleri verildi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın