AFAD İl Müdürü Tokgöz; Önceliğimiz vatandaşlarımızda afet bilincini oluşturmak

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce “01-07 Mart Deprem Haftası” kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda, etkinlik düzenlendi. 

 

Etkinliğe Vali Yardımcısı Yakup Tat, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz, AFAD ekipleri, öğrenciler ve vatandaşlar  katıldı.  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri vatandaşlarla bir araya gelerek arama ve kurtarma malzemeleri sergisi açarak tanıtım çalışmaları yaptı.  Cumhuriyet Meydanı’nda açılan sergideki resimler, Vali Yardımcısı Yakup Tat ve katılımcılara tanıtıldı. Deprem Haftası çerçevesinde yapılan yarışmalarda, dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Resim sergisi tanıtımıyla başlayan deprem haftası etkinlikleri 7 Mart’a kadar devam edecek.  

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Yakup Tat hafta boyunca etkinlikler hakkında bilgi vererek;

“Ülkemizde 01-07 Mart arası Deprem Haftası olarak kutlanıyor. Malesef ülkemiz deprem riski yüksek olan bir coğrafyada yer alıyor. Bu anlamda ilimizde 1. derece deprem bölgesinde yer alıyor ve geçmişte bilinen 1520’lerde daha sonra 1914’te yedi şiddetinin üzerinde bir deprem olmuş. En sonunda birçok insanın hafızasında hatırası olan 1971 Depremi yaşanmış. Tabi malesef yapı stoku nedeniyle bu depremlerde can kaybı olmuş. Depremde vefat eden herkese Allah’tan rahmet diliyoruz. Bizim üzerimize düşen bu hasarları ve ölümleri azaltmak. Deprem yaşamın bir gerçeği. Bunu önleme şansımız yoktur. Ama hem deprem bilincini artırmak hem de yapı stokunu depreme uygun hale getirerek bu afetle mücadele etme şansımız var. Bu haftada da bu bilinçlilik anlamında yoğun çalışmalar olacak. Özellike AFAD Müdürlüğü’müzün Milli Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliği içerisinde daha çok öğrencileri hedef alan onlarda hem deprem bilincini artırıcı hem de deprem tatbikatı içeren programlar yapılacak. Yine Yassıgüme Köyü’nde bulunan fay aynası dediğimiz jeolojik özelliği olan yeri göstermek suretiyle öğrencilerimizin somut olarak depremin etkisini görmesi sağlanacak. Yine 1971 Depremi’nde il merkezi dışında ciddi manada hasar yaşanan Yazıköy ve Yarıköy’ünü öğrencilerimiz ziyarette bulunacaklar. Teknik geziler yapılacak. Bunun dışında da çeşitli okullarımızda da tatbikatlar yapılacak. Bu şekilde deprem bilincini artırmaya çalışacağız. Burada da şu anda hem öğrencilerimizin yaptığı yarışmalarda üretmiş oldukları dereceye giren ve onun yanında dereceye girmeyen eserleri de sergiliyoruz. Aynı zamanda 1971 Depremi’nin hatıralarını tekrar canlandırıyoruz ki bilinç artsın. “dedi. 

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz 2018 içerisinde afet bilinicini oluşturmak amacıyla yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaparak;

“Ülkemizde 01-07 Mart Deprem Haftası AFAD’ın yaptığı çeşitli etkinliklerle kutlanılmakta. Bizde AFAD Müdürlüğü olarak haftamıza Sayın Valimizi ziyaret ederek başladık. Akabinde il merkezimizde Cumhuriyet Meydanı’nda standımızı açarak vatandaşlarımıza afetler konusunda ne yapmaları gerektiği konusuyla ilgili broşürler dağıtıp, bir farkındalık oluşturmak amacıyla standımızı açtık. Hafta boyunca öğrencilere afet bilinci eğitimleri verilecek akabinde okullarımızda deprem tahliye tatbikatları yapacağız. İlimiz birinci derecede deprem bölgesi olduğu için Burdur AFAD olarak önceliğimiz vatandaşlarımızda afet kültürünü, afet bilincini oluşturmak. Bunu da ancak eğitimle aşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde okullarımızda 5000 öğrencimize afet bilinci eğitimi gerçekleştirdik. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Isparta,Antalya illeriyle beraber ilimizin koordinesinde masa başı tatbikatı gerçekleştirdik. 2019 yılı içerisinde de yine çevre illerin desteğiyle hem masa başı hem de saha tatbikatı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Eğitimlerimizde artık biraz daha yelpazeyi açarak daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla Kur’an kurslarımızda, camilerimizde ve STK’larda da eğitimlerimize ağırlık vermeyi düşünüyoruz.

Vatandaşların doğal afet sigortalarını muhakkak yapmaları konusunda hatırlatma yapan AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz;

“Ben vatandaşlarımızdan özellikle afet öncesi hazırlık kapsamında, evlerinde muhakkak bir afet çantası bulundurmalarını rica ediyorum. Doğal afet sigortalarını muhakkak yaptırmalarını istirham ediyorum. Çünkü yakın geçmişimizde Çanakkale’de bir deprem meydana geldi. Deprem her zaman gündemimizde olan bir olay. Onun için öncesinde bir hazırlık yapmamız gerekiyor. ‘Mal canın yongası’ diye bir deyim var. Üç, beş bin liralık arabaya bin liralık sigorta yaptırabiliyoruz ama bundan daha kıymetli evlerimize yüz, iki yüz lira değerindeki doğal afet sigortamızı yaptırmıyoruz malesef. Bunun bilincini oluşturmak için çalışmalar yapacağız. Doğal afet sigortalarını bütün vatandaşlarımızın yapmasını önemle rica ediyoruz. Birde  eğitim, iletişim artık sosyal medyadan yapılıyor. 7’den 70’e herkes sosyal medya kullanıyor. Biz Burdur AFAD olarak twitter, instagram ve facebook sayfalarımızda vatandaşlarımızın afet anında, öncesinde ve sonrasında yapması gerekenlerle ilgili gerekli paylaşımları yapıyoruz. Vatandaşlarımızın bizi sosyal medya hesaplarından takip etmesini rica ediyorum.” çağrısında bulundu.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın