Madde bağımlılığı halk sağlığı sorunudur

Uyuşturucu İle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Hasan Şıldak Başkanlığı’nda İşkur İl Müdürlüğü’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Hasan Şıldak, “Uyuşturucu ile mücadele konusunun, bizler taşra ve ilçelerde takipçisi olmak durumundayız. Öyle bir süreç ki bu aslında çok zor bir mücadele alanı. Ama burada önemli olan, kararlılığı gösterip, o iradeyi ortaya koyup, sürekliliği takip etmekle bir başarı elde edilebileceğini düşünüyoruz” dedi. 

Toplantı sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara’da katıldığı koordinasyon toplantısında yaptığı konuşma canlı olarak takip edildi.

Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’nda Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay temsilcilerinin sunumlarının ardından Burdur Valiliği koordinesindeki Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum projesi konusunda katılımcılara bilgi verildi. 

Toplantıda, bağımlılığın bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunların başında geldiğine dikkat çeken Vali Hasan Şıldak; 

“İlimizde uyuşturucu ile ilgili yoğun bir kullanım olmadığını ben rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bu elimizdeki verilerle çok net ortada. Hatta ilimizde uyuşturucu satışı ile ilgilide bir trafiğe tabi değiliz. Kulanıcılar bunu il dışından kendi bireysel çabalarıyla temin ediyorlar. Fakat kolluk birimlerimizin yaptığı başarılı çalışmaların bu zincirin diğer aşmalarındaki takip süreci, şu ana kadar istenilen seviyede değil. Burada bugün öncesinde aldığımız il mücadele kurulunun kararlarını hep beraber izledik. Açıkçası kararlarımız kağıt üstünde kalıyor. Bunların fiilayata dönüştürülmesi, uygulanması, başarılı sonuçlar elde edilmesinin gerçekleşmesi mevcut sistem içinde mümkün değil. Bunu kabullenmemiz lazım. Bu ön kabulden yola çıkarak proje geliştirildi. Bu projeyi ilk aşamada biz kamu kurumları ölçeğiyle sınırlı tuttuk. Burada 8 kamu kurum kuruluşumuz buna katkı verecek ama bunun devamında başta üniversitemiz, meslek odalarımız ve diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere bu çevrelere de bu projenin yaygınlaştırılmasını yine öngörüyoruz. Amacımız ilk uygulamayı çekirdek bir oluşumla sağlayıp, ilk uygulama sonuçlarını almak, buna göre değerlendirme ve analizlerimizi yapıp, yeniden daha geniş bir süreç başlatmayı hedefliyoruz.”dedi.

Ailelere, gençlere, mahalle muhtarları ve okul yöneticilerimize de çağrıda bulunan Vali Hasan Şıldak;

 “Bu görevlilerimizde toplumun sürekli içinde bulunan, onlarla irtibat halinde olan ve bütün detayları bilen kişiler olarak bizim bu projemize destek sunma noktasında eminim ki katkılarını esirgemeyecekler. Burada temel esas aldığımız hususta şudur, kişinin özellikle bize başvuracak ya da bizim tespitimiz üzerine teşvik edilecek, bu teşvik sonrası başvuracak kişilerin iradesi ve isteğini ortaya koyması gerekiyor. Zaten yasal olarakta bunun böyle olması gerekiyor. Kendisi gelip, ben bağımlılıktan kurtulmak istiyorum diye beyanını açık şekilde ortaya koymak durumunda.

Uyuma uygulamasının yüklenmesi ve topluma yaygınlaştırılmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bizim bu uygulamamazın Yeşilay’ın uyguladığı sistemin bir benzeri olması bizi ayrıca bir memnunuiyetle karışlaştık ve bunun iyi uygulama örneği teşkil edeceğini, illerimize iyi bir örenke teşkil edeceğini, benzeri uygulamaların zaten ayıpdığını biliyoruz. .urada ilk defa bir uyulamayı gerçekleştirmiş olacağız.” bilgisi verdi.

Açık Kapı birimini de bu uygulamanını içine çektiklerini belirten Vali Şıldak;

“Açık Kapı uygulaması vatandaşımızla doğrudan temas halinde  ve çok iyi biri yönlendirme mekanizması olarak çalışıyor. Projenini adını da buradan esinlenmiş durumdayız. Projemizi ‘Umuda Kapı Açıyorum’ sloganıyla süsledik. Bunun ötesinde bugün mahalle muhtarlarımız ve ilgili diğer okul yöneticilerimiz bize destek verecek kitleyle bir araya gelip projemizini detaylarını planlayacağız. Bu ay içerisinde bunu uygulamaya geçirmiş olacağız. 

Şu ana kadar ilimiz genelinde yapılan tespitleri biz yeterli bulmadık ve Kaymakamlıklarımız vasıtasıyla bu metruk bina olarak tanımlanan alanların yeniden tespitini istedik. Cuma günü bu tespit çalışması sonlandırılmış olacak. Şu ana kadar Selediye sınırlarımız içerisinde 101, İl Özel İdaresi sorumluluk alanınıda ise 100 metruk binanın tespiti yapılmış durumda. Bu sayıların biz yeterli olmadığını, çok fazla gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Bu sayılara baktığımızda yıkımı yapılan 101 binanın 36’sı yıkılmış, İl Özel İrade alanında 100 binanın da 40 tanesi yukulmuş durumda. Yine bu sayılarda çok tatmin edici gözükmüyor.” dedi ve metruk bina konusunun sıkı bir şekilde takibini gerçekleştirip, üzerine gidileceği ve bu yıkımları gerçekleştireceklerini söyledi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection