2019 Yaya Öncelikli Trafik yılı

İçişleri Bakanlığı’nca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmesiyle birlikte kampanya, ülke genelinde yıl boyu devam edecek. Kampanya kapsamında hazırlanan Yaya Güvenliği Kitapçığı’nda ise Yaya Öncelikli Trafik hakkındaki bilgilere yer veriliyor.

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla başlatılan Yaya Öncelikli Trafik kapsamında hazırlanan Yaya Güvenliği Kitapçığı’nda;

“2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar’ hükmü, dünyada ve ülkede meydana gelen yaya ölümleri verileri, yenilenen mevzuata göre yaya hukuku, kazaya sebep olan unsurlar, yayaların yükümlülükleri” konuları yer alıyor ve ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Vali ve Kaymakamların koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Şube Şeflikleri, üniversite sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak “Yaya Öncelikli Trafik” algısı oluşturulması için farkındalık faaliyetide düzenlendi. 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection