Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özcan; ‘Hasım değil hısımız’ ilkesiyle hizmet veriyoruz DSYB’de Olağan Mali Genel Kurul toplandı

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin olağan mali genel kuruluda haftasonu toplandı. Olağan mali genel kurulda bir dizi karalar alındı.

 

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tek listenin bulunduğu genel kurul ile mevcut Başkan Kamil Özcan güven tazeledi. Toplantıda konuşan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özcan, birliğin yaptığı hizmetler ve üreticiler ile hasım değil hısım olduklarını hatırlatarak ıslah çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Olağan Genel Kurulu’na Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, AK Parti Belediye Başkan adayı Deniz Kurt, siyasi ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve birlik üyeleri katıldı.

Talepleri her platformda çözüm öneriyle birlikte dile getirdiğini belirten Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan;

“Hayvan verimliliğini artırmak için tüm dünyada 150-200 yıl önce bizim gibi örgütler Avrupa ülkelerinde kuruldu. Buradaki uygulanan yöntemler kurumlarda incelendi. Karşımıza bilimsel ıslah çalışmaları ve sivil ıslah birlikleri ortaya çıktı. Dolayısıyla 1995 yılında hayvanlarda verimliliği artırmak, üretici refahını artırmak, tüketicinin hayvansal gıdaya kolay ve güvenilir şekilde ulaşımını sağlamak için Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri’nin kurulmasına karar verildi. Bugün burada 12.’sini yapmakta olduğumuz Burdur ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’de Türkiye’de kurulan ilk birliklerden birisidir. Aynı zamanda merkez birliğini kuran 18 il birliğinden birisi olmuştur. Bende o genç yaşımda kurulan bu birliğin üye ve yöneticilerinden biri olmaktan ve merkez birliğimizinde kurucu üyesi olmaktan ayrıca gurur duyuyorum. 

Kurulan birlikler özel sektör mantığı ve devlet disiplini ile çalışmanın sonucu ilgili tüm meslek grupları ile diğer yetiştirici örgütleri sayesinde ülkemizde çok büyük ıslah çalışmaları başlamıştır. İlk kurulduğumuz dönemlerde Tarım İl Müdürlüğü’nün personelleride bizimle beraber çalışmıştı. O devlet disiplinide oradan geliyordu. Bunun sonucunda Türkiye’deki o şartlarda laktasyonda iki ton süt veren ineklerimiz bugün 7-8 tonlara, 150 kg karkas ağırlığı olan besi sığırları bugün 300 kg’lara yükseltilmiştir. Bu ıslah çalışmalarıyla başarılmıştır. Gelişmiş ülkelerde farklı olarak ülkemizde birlikler birer teknik kuruluş olmaktan öte yaptığı ıslah çalışmasının yanında, aynı zamanda kooperatif gibi üreticilerin ürünlerinin pazarlanmasında bir sosyal dernek gibi üreticilerin hak ve taleplerini dile getirmesinde, bireysel insani sorunların çözümünde de rol almışlardır. Hem hizmeti bizzat üyelerine ve üye olma potansiyeli olan aday üreticilere kendi personelleri ile hizmet vermeye, en kaliteli bir şekilde üyelerine iletmeye başladılar. Bunun yanında yine bir misyonu daha vardı. O da üreticinin birlik temininde çeksiz, senetsiz, vade farkı istemeyen, kefil istemeyen tüm mal ve hizmet ihtiyaçlarını karşıladıkları, gelecek teşviklerinin karşılığını bir yıl önceden mal ve hizmet olarak alabildikleri kurumlardır. Kısacası birlikler hatır soran, dert dinleyen birer yapılara dönüştüler. Bu süreçte yetiştiricilerin imkanları artarken, hayvansal üretim kalitesi ve miktarıda ciddi artışlar gösterdi.   Bunun yanında birliklerde insan kaynakları, finans ve fiziki imkanlar araç, gereç anlamında ülkenin tartışmasız en büyük örgütleri oldular. 2015 yılına kadar Burdur’da yapılan suni tohumlamanın %40’ını Damızlık Birliği yapıyordu. Hayvanların doğumdan sonra 1 hafta sonra kayıtları, küpelemesi yapılıyordu.” dedi. 

Melezlemeyle birlikte ıslah dibe vurdu. Bugün en önemli sorunlarımızın başında birlik üyesi olmanın yani ıslah yapmanın anlamı ve mali cazibesi azaltıldı.  

Hayvancılığın gelişmesi için hayvan ırkı ıslahının çok önemli olduğunu vurgulayan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, 

“Bugün en önemli sorunlarımızın başında birlik üyesi olmanın yani ıslah yapmanın anlamı ve mali cazibesi azaltıldı.  

Biliyoruz ki ülkemizin kırmızı et sorunu ve süt üretimi istikrarı ancak ıslah ve sevk ile idare edilebilir. Islah içinde damızlık birlikleride tek ve doğru adrestir. Dünyada da bu böyle. Bu ıslahı da DSYB ekipleri aracılığıyla yapacağız. Süt numunelerinden alınan örnekler ve Islah için 20018’de üreticimize 700 bin Lira yeni desteklemeler kazandırdık. ‘Hasım değiliz, Hısımız’ ilkesiyle Burdur’da hayvancılığın gelişmesi için dayanışma ve barış içerisinde hizmet etmeye devam edeceğiz. Bizlere tekrar emanet ettiğiniz bu görevi layıkıyla yerine getirerek sizlere gece gündüz hizmete devam edeceğiz. ”açıklaması yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection