Bucak’taki zehirlenmelerin sebebi “Nörovirus”

B

ucak’ta 03.02.2019 tarihinden başlayan ve şebeke suyunun neden olduğu tahmin edilen, zehirlenme olaylarıyla ilgili labaratuvar sonuçları Valilik tarafından yayımlanan basın bülteniyle açıklandı.

Zehirlenmenin nedeni, şehir şebeke suyundan meydana geldigi ve olayın, “Nörovirus” isimli bir virüsten kaynaklandığı bilgisi verildi.

Valilikten yayımlanan basın bültenini şöyle;

“Bucak’ta vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına yoğun bir şekilde başvurmasına neden olan, şehir içme suyunun kirlenmesi sonucu baş gösteren salgına “Nörovirus” isimli bir virüsün neden olduğu etkilenen kişilerden alınan örneklerin laboratuvar tetkiki sonucu saptanmıştır. Bu virüs hafif bir klinik tabloyla seyreden ve genelde 1 gün içinde gerileyen bulantı, kusma ve ishal ile zaman zaman hafif ateşe neden olmaktadır. 

 Valiliğimiz koordinesinde Bucak Kaymakamlığımız, Bucak Belediyemiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından konuyla ilgili tüm tedbirler hızlı ve etkili şekilde alınmış bulunmaktadır. Etkenin kaynaklandığı saptanan su sondaj kuyularından su akışı durdurulmuş, tüm depo ve su hatlarında yeterli ve etkin düzeyde klorlama gerçekleştirilmiştir. Her gün düzenli olarak çok sayıda yerden su numuneleri alınarak bakteriyolojik, kimyasal inceleme yapılmakta, klor düzeyleri ölçülmektedir. 08.02.2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzden uzman bir ekip gelerek yerinde incelemeler yapmış, tespit ve önerilerde bulunmuşlardır. Aynı tarihte sularda etkin klor düzeyi sağlandığı, suların güvenli ve temiz olduğu saptandığından Kaymakamlığımız tarafından suların güvenle kullanılabileceği duyurusu yapılmıştır. 

Ayrıca Belediyemiz hafta sonu koruma bandı oluşturulan su kaynaklarımız etrafındaki çalışmalarına devam edecek, depolarımızın standartlarıyla ilgili çalışmalar süratle yürütülecektir. Okullarımız, pansiyonlarımızda da su depolarının temizliği titizlikle yaptırılmaktadır. Bazı Halk çeşmeleri de sabahdan itibaren tedbir amaçlı kaynaktan kesilmiştir. Şebeke suları güvenle içilebilmektedir.

Şu ana kadar saat 09:00 itibariyle İlçedeki hastanelere  3366 vatandaşımız bu şikayetle başvurmuş olup her ne kadar gerekli tedbirler alınmış olsa da bu virüs enfeksiyonunda kişinin bulaştırıcılığının 3 hafta kadar sürebileceği, aynı hanedeki kişilerin birbirlerine etkeni bulaştırabileceği, bu yüzden de kişisel ve ev içi  hijyene çok dikkat edilmesi gerektiği, özellikle tuvalet sonrası olmak üzere ellerin ve de yiyeceklerin çok iyi yıkanması, genel temizlik kurallarına mutlaka uyulması önemle hatırlatılması gereken tedbirlerdir.  Son 24 saat içinde sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı ise azalarak 360’a düşmüştür.”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection