“Uyuşturucuyla mücadele için 41 metruk bina yıkıldı” - 5.0 out of 5 based on 1 vote

“Uyuşturucuyla mücadele için 41 metruk bina yıkıldı”

Vali Hasan Şıldak, uyuşturucuyla mücadele adına İl Özel İdaresi sorumluluk alanında tespit edilen metruk binaların 41’inin yıkımının gerçekleştirildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, başta PKK olmak üzere terör örgütleri ile mücadele ve özellikle terör örgütlerinin finans kaynağının büyük bölümünü oluşturan uyuşturucu ile etkin mücadele kapsamında metruk binaların yıkımları devam ediyor.

Burdur Valiliği’nden yayımlanan açıklamada, uyuşturucu ile etkin mücadele kapsamında metrup binalar ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından, Bakan Süleyman Soylu’nun da özel önem verdiği çalışmalar yürütüldüğü duyuruldu.

Burdur Valiliği’nden yayımlanan açıklama şöyle;

“Ülke genelinde güvenlik güçlerimiz tarafından yürütülen çalışmalarda, insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların ve enkazların uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımına, sigara kaçakçılığına, bu maddelerin saklanması ve gizlenmesi gibi amaçlarla kullanıldığı meydana gelen olaylardan ve yapılan operasyonlardan anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda Vali Hasan Şıldak metruk binalarla ilgili Valiliğimiz koordinesinde İlimizde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler paylaştı.

Sayın Valimiz yaptığı açıklamada; “Başta uyuşturucu ile mücadele etmek, kamu düzeni ve esenliğini korumak, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda, İl/İlçe Belediyeleri ve İl Özel İdaresi sorumluluk alanlarında bulunan metruk binalara ilişkin çalışmalar gözden geçirilerek idari ve adli tedbirlerin etkin şekilde uygulanması Valiliğimiz koordinesinde yürütülmektedir.

İlgili mevzuat hükümleri doğrultusunda metruk binaların tespit edilmesi ve yıkım kararı ile ilgili işlemler sonuçlandırılarak yıkımlar gerçekleştirilmektedir. Tarihi değeri bulunan veya sit alanı içerisinde yer alan bina ve yapıların restorasyon ve çevreye kazandırma işlemleri de usul, esas ve imkanlar çerçevesinde ilgili kurumların koordinasyonu ile planlanmaktadır.

İlimiz genelinde İl Özel İdaremiz sorumluluk alanında tespit edilen binaların 41’inin yıkımı ekiplerimiz veya bina sahiplerinin kendileri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda en son Merkeze bağlı Hacılar, Karaçal Köyleri ile Gölhisar İlçesine bağlı Çamköy’de yıkımlar yapılmıştır. Ayrıca İl genelinde metruk binaların yeniden tespiti çalışması başlatılmış olup tespit, hukuki süreç ve yıkım işlemleri kararlılıkla sürdürülmektedir.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection