Başkan Ercengiz; Bizler bu kentin geleceğini planlıyoruz

6 Şubat’ta gerçekleşen Belediye Meclisi Toplantısı’nda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendisine yöneltilen iddialara ilişkin açıklamalar yaparak, “Bizler sadece siyaset üretmiyoruz. Bu kentin geleceğini planlıyoruz derken, bu meclisten çekimser çıkan kararlar neticesinde maalesef siyasetimiz kentin geleceğini kutuplaştırıyor” dedi. 

Şubat ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Ali Orkun Ercengiz, Meclis toplantısında, Ak Partili Meclis üyelerinin hazırlayıp geldiği soruları tek tek cevapladı.

Başkan Ercengiz’in açılış konuşmasının ardından gündem dışı soru sormak isteyen Ak Partili Belediye Meclisi üyelerinin sözlü olarak yanıt verdi.

Başkan Ercengiz’e yöneltilen; ‘Bugüne kadar belediyeye kaç akrabanızı işe aldınız, bu akrabalarınıza bugüne kadar kaç para ödeme yaptınız?’ sorusu dikkat çekti.

Ak Partili Belediye Meclisi üyesinin sorusuna cevap veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Söylentilere göre en son 47 akrabam vardı. Buna göre ya ben akrabalarımı tanımıyorum ya da işe aldığım adamları bilmiyorum. Bu sorunuza cevap vermem için öncelikle Milletvekilinizin 16 yıldır kaç akrabasını yerleştirmiş ona cevap versin. Ayrıca özel kalem müdürlüğü makama seçilen Belediye Başkanına istisnaiyi personel, yasal hak olarak verilmiş bir kadro olup, buraya istediği personeli atama hakkına sahiptir.”” dedi.

Hesap veremeyeceğim hiçbir şey yok

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısında yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde 2 saate yakın program içerisinde konuştuklarımızın %100’ünün altına imza atarım. Bir kere daha bunun altını kalın kalın çizeyim. Aday olmakla icracı olmak arasındaki farkı açıklarken şunu da söylemeye çalıştım. Aday olmaktaki iddia şudur. Yapacaklarını, yapabileceklerini ya da yapmak istediklerini ortaya koymakla ilgili, vatandaşın karşısına çıkıp birtakım iddiaları koyup kazanmak üzere kurgudur. Seçildikten sonra bazı şeyleri hayata geçirme konusunda sadece sizinle ilgili olmayabilir koşullar. Bu koşullar ekonomik kurumsal, bürokratik hatta siyasi olabilir.

İller Bankası kredilerinin neden geciktiğini, neden onaylanmadığını hiç burada tartışıp, sanki böyle bir uygulamanın Burdur’a hak ve reva görüldüğünü insanımıza anlatıp, gereksiz bir gerginliğin önünü açmak istemedim. Biz yapılabilirleri konuştuk. Bu bugün aday olan kim varsa herkes için geçerlidir. 

İki saatlik programda sorulan soruların hiçbirisine yanıt verilmeyip, sosyal medya üzerinden atıp tutmakla ilgili bölüp kesip yapıştırılmışsa bu aday arkadaş içinde geçerlidir. Şu an için verilen sözler onun içinde rasyonel olmayabilir. Bunlar kesinlikle ve kesinlikle sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalar. Gerçekten çok anlamsız, gereksiz yere toplumu kutuplaştırmak ve taraftarları birer çığırtkan haline getirip sokakta hiç istemediğimiz bir sonuca bir duruma bizleri götürebilir. 24 Haziran seçimi öncesi Sayın Vekilim Gençlik Kolları Başkanı’nın boğazını sıkmış olması biz, milletvekili ve il başkanımızla birlikte olayı sükunete yöneltmeyip, vekil beyi özür dilemek için davet etmemiş olsaydık o seçim belki o kadar düzgün gitmeyebilirdi. Biz bu tip olayları yaşamak istemiyoruz. 

Bu programın akışı içerisinde ben bir gazeteci arkadaşın özgüvenimle ilgili yani hesap vermekle ilgili bana soru sorduğunda ben her yerde hesap verebileceğimi söyledim. Hesap veremeyeceğim bir şey yok. Yaptıklarımın da yapamadıklarımında hesabını veririm. Aslolan siyasetçi için budur. Sadece yaptıklarımız üzerinden konuşulması doğru değildir. İlin halen daha seçilmiş başkanı mevcut görevdeyken ili ziyaret eden bir bakann ziyareti esnasında Valilik makamında çekilen fotoğrafta davet edilmeyen belediye başkanı aslına Burdur halkına yapılan bir hakaretin göstergesidir. Burdur Belediye Başkanı olarak benim orada olup, olmamın çok bir anlamı yoktur. Zaten yapılan ziyaret, siyasidir. Neticesinde vaad edilen şeyler bugün Türkiye’nin doğa harikası Salda Gölü’nün neredeyse Millet Bahçesi olarak tasarlanan plan içerisinde ciddi sıkıntılar yaşaması muhtemel görüldüğü için tüm Türkiye kamuoyuna oturmuş ve şiddetili tedbirlere maruz kalmış, Bakanlık tarafından açıklayıcı bir toplantıyla durumun böyle olmadığı ifade edilmeye çalışılmıştır. 

Bizler sadece siyaset üretmiyoruz. Bu kentin geleceğini planlıyoruz derken bu meclisten çekimser çıkan karar neticesinde hastane yerinin belirlenmesi daha öncesinde üniversite yerinin belirlenmesi ve şehrin kaderine yönelik birlikte yönetim ilkesinden uzaklaşımı olmamız aslında malesef siyasetimiz kentin geleceğini kutuplaştırarak, olumsuz sonuçlara götürdüğünün göstergesidir.” dedi.

Bizim arkadaşlarımız verdiği her kararın arkasında durdu

Mevcut plan değişikliği ve üzerinden 2,5 yıla yakın geçen zaman içerisinde iki kez idari yargı tarafından red olan üçüncü kez idari yargıya taşınan ve henüz sonuçlanmayan bir mahkemenin sanki sonuçlanmış gibi ortaya bir sonuç koyarak toplumun aklını karıştırmak, buradan rant devşirmek ve siyasi bir algı yaratmak adına yapılan açıklamadan fazlası olmadığını belirten Başkan Ercengiz;

“Burada hem şahsım hem kurumdaki ismi geçen daire müdürümüz, hemde geçmiş dönemde istifa edinceye kadar başkan yardımcılığımızı yapan Ali Bey, yasal haklarını mutlaka hukuk karşısına arayacaktır. Burada henüz sonuçlanmamış bir mahkeme kararını, sonuçlanmamış bir mahkemeyi, sonuçlanmış gibi ortaya koyup toplumu yanıltmak, sorumluluk makamındaki kimseye yakışmaz. Sonuçlanmış bir dava elimizde yoktur. Daha öncesinde ifade ettiğim gibi 31 Mart hayatımızın olmazsa olmazı değildir. Bu seçimin mutlaka bir kazananı birde kaybedeni olacak. Ama asıl kazananın şehir olması için şehri, insanları ve siyaseti bu kadar kutuplaştırmak, bundan sonraki ilişkilerimizi sağlıksız bir noktaya götürme ihtimali çok yüksektir. Bugün Belediye Meclisi üyesi arkadaşlarımızında, CHP çatısı altında görev yapan arkadaşlarımızın töhmet altında bırakılarak yapılan basın açıklamasında böyle bir açıklamayı hiçbir meclis üyesi arkadaşım adına asla kabul etmiyorum. O zaman başka bir ihtimal geliyor aklıma, ya bizi böcekle dinleyip bir kısmını oradan kopyalayıp ya da kendine göre yorumlayıp bu açıklamayı yapmıştır başkan arkadaş. Bizim arkadaşlarımız verdiği her kararın arkasında durmuş ve bu kararın arkasında durabilecek medeni ve siyasi cesareti hep göstermiştir. Bizim bu konuda hiçbir çekincemiz yoktur. Bizim içimizi karıştıracak bir açıklamanında sadece bir siyasi manevra olduğunu ifade ederek bu tip çalışmaların ne CHP’nin içerisinde ne de başka bir siyasi partinin içerisinde kaotik bir yapıya sebep olmayacağını da ifade etmek isterim. 

Bu iş özveri işidir

Kalan 50-55 günü de sükunet içerisinde götürüp, seçim bittikten sonra her kim seçilirse seçilsin bu kentin geleceğine bir tuğla koyabilme adına yapacağımız doğru işler adına görmek isterim. 

58 aydır görev yapıyoruz. Günü geldi çoluk çocuktan ayrı günü geldi özel işimize gidemediğimiz günleri yaşadık. Bu iş özveri işidir. Bu memleketin eğer bir rantı varsa bu memleketin kendi içinde kalmasını biz ister biz bekleriz. Bu memlekete yatırımcı gelmesini isteriz. Bu memleketin ekonomisinin büyümesini isteriz. Bu memleketin öğrencisinin ulaşım sorununun 15 yıl önce fakülteler yapılmadan önce düşünülmesini çok isterdik. Bunları da daha önce ifade etmiştik. Yapılan basın açıklamasında akraba ilişkilerininde ortaya konulduğu bir sürü sosyal medya paylaşımını utançla izledim. Bu konuda Sayın Vekilimize de bu arkadaşlarımızı susturmasını tavsiye ederim.” açıklaması yaptı.

6 Şubat’ta yapılan birleşimde belediye meclisi üyeleri 9 gündem maddesini görüşerek, oyladı. Gündemin son maddesi olan mülkiyeti Burdur Belediyesi adına kayıtlı Bozkurt Mahallesinde bulunan taşınmazlar ve bağımsız bölümlerden Riskli Alan olarak görünen taşınmaz ve bağımsız bölümlerin Bozkurt Mahallesi Riskli Alana Ait Kentsel Dönüşüm Projesine ilişkin protokol kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresine bedelsiz devrinin yapılması hususu görüşüldü.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection