Milletvekili Göker; Salda Gölü doğal kalmalıdır - 4.0 out of 5 based on 1 vote

Milletvekili Göker; Salda Gölü doğal kalmalıdır

Milletvekili Mehmet Göker CHP Grubu adına Salda Gölü hakkındaki görüşlerini Meclis Genel Kurulu’nda dile getirdi.

Milletvekili Göker, ‘dağdan göle kadar yaplacak olan herhangi bir inşaat faaliyeti ya da yapılanma gölün etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zarar verecektir ve etkilenecektir.’ sözleriyle kıyı ekosisteminin zarar göreceğini vurguladı.

Milletvekili Göker Salda Gölü ile ilgili açıklamasında;

“Salda Gölü’ne Çeve ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un ziyaretleri sırasında Millet Parkı yapılacağının müjdesini verdi. Müjde verilen iki yer var. İki yerin ikiside CHP’lilerce yerel yönetimlerde idare edilen bölgeler. Yani bu teklifin bir seçim yatırımı olduğu aşikar. Salda Gölü Türkiye’nin en derin ve en temiz göllerinden biri. Endemik olarak yaklaşık 110 kuşa ev sahipliği yapmakta.

Yine Salda Gölü’nün turkuaz rengini veren tabanını oluşturan kayaçlar biyomineralizasyon dediğimiz canlılık arz etmektedir. Bu durum gölün kenarlıklarında gölün tükenip ve nesli tükenmekte küresel ölçektede koruma altında olan yaklaşık 9 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yapılacak olan millet bahçesinin içerisinde kapalı park, yürüyüş ve bisiklet yolları ve oyun alanlarının olduğunu da yaptıkları açıklamadan öğreniyoruz. Ancak Salda Gölü’nün kapalı havza bir göl olması sebebi ile doğal sit alanıdır. Yani dağdan göle kadar yaplacak olan herhangi bir inşaat faaliyeti ya da yapılanma gölün etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zarar verecektir ve etkilenecektir. Bu nedenle ekolojik sistem tam anlamıyla yıkıma uğruyacak, kıyı ekosistemi zarar görecektir. 

Kaldı ki Sayın Bakan’ın söylediği gibi burada bir festival etkinliği yapmak bizlere göre doğaya yapılacak bir katliamdır. Akıllara ziyan bir eylemdir. Bu yüzden bundan vazgeçilmesini istiyoruz.”dedi.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection