Huzurevi Berberoğlu Vakfı’nın Burdur’a armağanı - 4.2 out of 5 based on 5 votes

Huzurevi Berberoğlu Vakfı’nın Burdur’a armağanı

Berberoğlu Vakfı tarafından yapılıp Burdur Halkı’nın hizmetine vakfedilen “Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi”, 1996 yılından bu yana yaşlılara huzur verip onları barındırıyor.

Huzurevini şehre kazandıran Berberoğlu Vakfı’nın sitesinde; “Huzurevini Burdur’a kazandıran Berberoğlu Vakfı 1982 yılında Merhum Mehmet Berberoğlu’nun istek ve gayretleri sonucunda kurulup Burdur 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 1982/130 karar nosu ile tescil edildi.

Vakfın kuruluşunda, Mehmet Berberoğlu Başkan, Ahmet Berberoğlu Başkan Vekili, Enver Berberoğlu, Mustafa Berberoğlu ve Güzide Dulupcu(Berberoğlu) üye olarak ilk Kurucu Yönetim Kurulunda görev aldılar.

Berberoğlu Vakfı’nın kuruluşunda Mehmet Berberoğlu, Ahmet Berberoğlu, Enver Berberoğlu ve Güzide Dulupcu(Berberoğlu) Burç Mah. Cumhuriyet Caddesinde bulunan Berberoğlu Pasajında kendi adlarına kayıtlı gayrimenkullerin bir kısmını Vakfa Tahsis ettiler. 1985 yılında Şükran Kuzucu(Berberoğlu) evlatlarından, Berberoğlu Pasajındaki bir adet dükkan bağışları karşılığı satın alındı.

Ayrıca o tarihte Ali Berberoğlu oğlu Mehmet Berberoğlu ve Kardeşleri Koll. Şti. olarak anılan ve 1983 yılında Berberoğlu Gıda San. Ve Tic Aş adını alan  şirketin net karının %10’u sürekli olarak vakfa tahsis edildi.

Berberoğlu Vakfı  kendi İdare Heyetinden başka hiçbir yere bağlılığı olmayan, ancak 903 Sayılı Kanun ile belirtilen Teftiş Makamı’nın denetimine tabi olan, muhtar ve Tüzel Kişiliği olan bir kurumdur.” Bilgileri yer almakta

 1996 yılından beri Burdur‘da faaliyet gösteren “Berberoğlu Vakfı Huzurevi”  70 kişiye hizmet veriyor.

1200 m² alan üzerine kurulu, asansörlü  4 katlı huzurevinin önünde, küçük bir bahçesi ve havuzu var. Huzurevinin göl manzaralı bir terası, her katta hamam ve tuvaletleri, mutfak, yemek salonu, dinlenme ve televizyon salonları var. Kaloriferli ve sıcak su donatımı mevcut.

60 yaşın üzerindeki bakıma muhtaç veya sosyal güvencesi olmayan, kimsesiz, özürlü-engelli yaşlılar kuruma başvuruda bulunabiliyorlar. Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur emeklileri de kaldıkları yerin özelliklerine göre değişen, tek veya çift kişilik oda ücreti ödeyerek huzur evinde kalabiliyorlar.

Burdur Belediyesi Berberoğlu Vakfı Huzurevi’nde; Her gün 3 öğün sıcak yemek servisi yapılıyor. Her hafta Perşembe günü banyo imkanı sağlanıyor ve sakinlerin çamaşırları yıkanıp, ütülenerek kendilerine teslim ediliyor.

Huzurevi ve odaları düzenli olarak temizleniyor. Rahatsızlanan sakinler görevli hemşire tarafından hastaneye götürülüyor, gerektiğinde hastaneye yatış işlemleri yapılıyor. Her 15 günde bir odaların temizlik kontrolu yapılıyor. Zararlı böceklere karşı odalar rutin olarak ilaçlanıyor.

Huzurevi sakinleri için 18-24 Mart Yaşlılar Haftası’nda eğlence düzenleniyor. Bahar ve yaz aylarında Salda Gölü, Ağlasun, Çendik Plajı gibi doğal güzellikleri olan yerlere gidiliyor, piknikler düzenleniyor.

Resmi kurumların organize ettiği yemek, eğlence, müsamere gibi etkinliklere katılım sağlanıyor.

 

Ögeyi Oylayın
(5 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection