BUTSO’da 2018 yılı faaliyetleri değerlendirildi - 1.0 out of 5 based on 1 vote

BUTSO’da 2018 yılı faaliyetleri değerlendirildi

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, basın mensuplarına düzenlediği kahvaltıda, BUTSO’nun 2018 yılı faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Toplantıda BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “Bugün burada her zaman olduğu gibi 2018 yılı faaliyet raporumuzu basının aracılığıyla kamuoyuna sunmak istiyoruz ve 2019 yılındaki hedeflerimizi açıklamak istiyoruz, onun için bir araya geldik. BUTSO, Burdur’un en köklü kuruluşları içerisinde yer almakta ve 96 yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Oda olarak verdiğimiz hizmetlerin dışında planladığımız ve yürüttüğümüz ilçeleriyle birlikte bir bütün olarak tüm Burdur’a katma değer sağlama amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimize ve ülkemizi hizmet vermek amacıyla çıktığımız bu yolda çalışmalarımızı sürekli kılmak ve BUTSO bayrağını ileriye taşımak başlıca hedeflerimizidir. Bundan sonrada sunacağımız hizmetler ve projelerle Burdur’umuzun ülkemize sağladığı katmadeğerlerin karşılığı olarak  hak ettiği yere geleceğine olan inancımız tamdır.” dedi. 

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik 2018 yılı faaliyet raporu sunumunda eğitimler ve ziyaretler hakkındaki açıklamasında;

“2018 yılının ilk eğitimi olan “Kurum Kültürü” eğitimi BUTSO Konferans Salonunda İlker Kaldı Eğitim Danışmanlık tarafından gerçekleştirildi. 2018 yılı mali destek programları kapsamında küçük ölçekli alt yapı mali destek programı ve yenilenebilir enerji mali destek programı bilgilendirme toplantısı BUTSO konferans salonunda yapıldı. BUTSO Meclis Salonunda İlimizdeki Cafe ve Bistro İşletmecilerin problemlerini konuşmak adına bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda ayrıca İl Sağlık Müdür Op.Dr.Reha Sermed Aygören ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevinç Sütlü de katılarak Cafe ve Bistro sahiplerinden gelen soruları yanıtladılar.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur Barosu ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından lise son sınıf öğrencilerine 9 meslek dalında doğru meslek seçimi anlatıldı.

TOBB Oda Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı Ülkemizin gelişmesi için fikir ve sorunların tartışıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı Ankara da gerçekleştirildi. BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, TOBB’da düzenlenen İstişare toplantısı sonrası, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ı ve Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’i ziyaret ettiler.”dedi.

Burdur Şeker Fabrikası İçin toplanılan yürütülen kurulu konusunda bilgi veren BUTSO Başkanı Yusuf Keyik;

“Özelleştirilecek Şeker Fabrikası için bir araya gelmeye devam eden Burdur Sivil Toplum Örgütleri ve siyasiler ikinci toplantısını Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında yaptı. İş Dünyası attığı bu somut adımla süreci takip edecek ve karar verilmesini sağlayacak bir yürütme kurulu kurdu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ömer Tekşen BUTSO Başkanı Yusuf Keyik’i makamında ziyaret ederek Üniversite- Sanayi İşbirliği konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdurlulara kalması için oluşturulan konsorsiyum, Ankara’da Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılan Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirme ihalesine katıldı. İlk kez geçtiğimiz yıl uygulanan Nefes Kredisi’ne 2018 yılında da devam edildi. Toplamda 11 Milyon 250 Bin TL olan ve bir üyenin azami 100 bin lira kredi kullanabileceği Nefes Kredisi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olan KOBİ’lere aylık %9.90 faiz oranı, ilk 6 ay ana para ödemesiz, sonra 12 eşit taksitle olmak üzere toplam 18 ay vadeli olarak verilmeye başlandı.”dedi.

BUTSO’nun yaptığı çalışmalara dair açıklama yapan BUTSO Başkanı Keyik;

“Burdur Valiliği tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı’na katılarak Milli Birlik ve Beraberliğimiz için her türlü terör ve terör örgütünün karşısında olduğumuzu gösterdik. 9-10-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında Moskova’da açılan “Türkiye Turizm Fuarı”nda tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerimizi tanıttık.

İlimiz İlçe ilköğretim okullarında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 700 öğrenciye mont yardımında bulunduk. Önceki yıllarda il merkezinde yapılan sosyal yardımları bu yıl ilimiz ilçelerini temel alarak düzenledik. İhtiyaç sahibi ilköğretim öğrencilerine yardımların ulaştırılması için montları İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim ettik.”değerlendirmesi yaptı.

BUTSO’nun yaptığı eğitimler ve diğer konular hakkında açıklamada bulunan BUTSO Başkanı Yusuf Keyik;

“Odamız daveti üzerine Burdur’a gelen Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, öğrencilere yönelik “sınav kaygılarının giderilmesi, motivasyon, hedef belirleme, meslek ahlakı, öğrenci velilerine düşen görevler” konularında iki gün boyunca konferans verdi. 21 Kasım’da MAKÜ Konferans Salonu ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenci ve velilere, 22 Kasım tarihinde de Tefenni ve Gölhisar ilçelerinde üniversite sınavına girecek öğrencilere yönelik konferanslar verildi.

Burdur Valiliği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Burdur İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), Varollar A. Ş. ve İHH destekleri ile başlatılan Afrin bölgesine kırtasiye ve okul malzemesi yardımı kampanyası sonucu Burdur’dan 3 adet yardım tırı yola çıktı. Afrin’deki kamplarda kalan çocuklara yapılacak olan kırtasiye, masa, sandalye gibi kalemlerden oluşan yardımların lojistiğini Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Varollar A. Ş. üstlendi. Yardımlar Hatay Kırıkhan Sınır Kapısından Afrin bölgesi’ne ulaştırılacak.”dedi.

2018 yılındaki hedefleri belirten BUTSO Başkanı Yusu Keyik;

Şirket kuruluşlarında yaşanan zorluklar TOBB’a defaatle dile getirilmiştir. Mevcut uygulama ile şirket kuruluşlarında Notere gitmek zorunlu iken bu gün bu zorunluluk kaldırılmış, Şirket kurma işi Ticaret Sicili müdürlükleri tarafından yerine getirilmektedir. Şirket kuruluşlarında ödenecek vergi ve harçlar odamız tarafından tahsil edilmek sureti ile üyelerimizin bankalara gitmelerinin önüne geçilmiştir.

2018 Hedeflerimiz içinde yer alan Proje Destek Birimi Uzman eleman bulmada yaşanan sorunlar sebebi ile 2019 yılı hedeflerine bir Proje ofisi ile anlaşmak sureti ile hizmet verilmesinin daha uygun olacağı sebebi ile ertelenmiştir.”dedi.

2019 yılı hedeflerine dair basın mensuplarına bilgi veren Başkan Keyik;

“Burdur II.OSB hedefimiz gerçekleşmiş, 25 parselin 75’ lik metrajlık kısmına tekabül eden 18 parselin tahsis işlemi gerçekleşmiş, 7 parsel yeni yatırımcı beklemektedir. Üye sorunlarına çözüm bulmak amacı ile 3 kez Müşterek Meslek Komite toplantısı tertip ettik. Toplantılara bazen ilgili kurum müdürlerini davet ettik. Toplantılardaki sorunlara çözüm arandı. Mevzuat gereği Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren üye ve çalışanlarının daha pratik Mesleki yeterlilik belgesi alabilmelerine yönelik protokoller imzalamayı hedefliyoruz.

İlimiz ekonomisinde ön plana çıkmış olan mermercilik sektörü için Mermercilik İhtisas OSB kurulması için gerekli çalışmalar başlatmayı planlıyoruz. Üyelerimizin yurt dışında gündelik hayatta kullanabilecekleri kelimeleri ve cümle kalıplarını içeren pratik İngilizce kursları açmayı hedefliyoruz.”dedi.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection