Bakan Kurum; Salda Gölü’ etrafı betonlaşmayacak - 3.0 out of 5 based on 1 vote

Bakan Kurum; Salda Gölü’ etrafı betonlaşmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kamuoyuna yönelik açıklamasında “Salda Gölü imara açılacak, etrafı betonlaşacak” şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamasında, incelemede bulunmak üzere gittiği Salda Gölü’nde yaptığı basın açıklaması üzerinden yanlış algı oluşturulmaya çalışıldığını aktararak, “Orada yaptığımız açıklama sonucunda sanki ‘Salda Gölü imara açılacak, etrafı betonlaşacak’ gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz. Aslında anlatmak istediğimiz bunun tam tersi. Salda Gölü’nün doğal haliyle kalması için bir koruma hamlesi başlattık. Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Özel Çevre Koruma bölgesi ilan ederek, sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı, gölün doğallığına müdahalenin kesinlikle engelleneceği, yalnız kıyı şeridi ve göl kısmının değil tüm çevresinin korunacağı bir süreç başlatıyoruz.” bilgisi Verdi.

Yaz aylarında Salda Gölü’nü 500 bin kişinin ziyaret ettiğini, bazı günlerde göl kenarında yaşanan 2 bin araçlık trafiğin bölgedeki dokuyu olumsuz etkilediğinede açıklamasında belirten Bakan Kurum, hem doğal güzellikler tahrip olurken, hem de vatandaşların tatil için geldikleri yerde adeta çile yaşadığını, Burdur Valiliği’nin bölgedeki bu şikayet ve aksaklıklarla ilgili talebi üzerine yine Valilikle ortak çalışma başlattıklarını söyledi.

-“Beyaz Adalar” olarak bilinen, basın açıklamasının yapıldığı yerde bungalovların olmayacağını dile getiren Bakan Kurum, halk plajı bölgesindeki mevcut bungalovların sayısının da azaltılacağını, orada sınırlı sayıda sadece günübirlik kullanıma uygun kafe, büfe ve duş gibi birimlerin olacağını, artık otomobille gölün kenarına kadar da inilemeyeceğini, yeni uygulamayla araçların düzenli otoparklara park edileceğini, göl kenarında yaklaşık 700-800 metre mesafede sadece yaya kullanımı olacağını duyurarak;

“Göl çevresinde bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız ve bisiklet yolları yapacağız. Salda Gölü’nün alanı 44 kilometrekare. Salda Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak kabul edildiğinde, göl alanı ile birlikte yaklaşık 295 kilometrelik alan koruma altına alınacak. Bahsettiğimiz millet bahçesi de işte bu 295 kilometrelik alan içerisinde yer alacak. Bu alanın tamamı millet bahçesi olmayacak. Millet bahçesi olması da yapılaşmaya karşı bir korumadır aslında ve Salda Gölü’nün uzak çevresini yeşillendirmeye yönelik olacaktır. Ziyaretçilerimiz bu bölgede çadırlarda konaklıyordu ve çöplerini de burada bırakarak gidiyorlardı. Bunun için de sıkı tedbirler uygulayacağız. Bu doğal güzelliğin etrafına çöp atmak ağır cezalara tabi tutulacak. Dünyanın sayılı güzelliklerinden biri olan gölümüzün etrafında da ülkemizin diğer doğa harikalarının kıyısında da plastik poşet görmek istemiyorlardır. Bunun için de tüm çevre dostlarını plastik poşet uygulamasına destek vermeye davet ediyorum.” Dedi ve vatandaşlara Salda Gölü’ne sahip çıktıkları ve çevreye duyarlılıkları için teşekkür etti.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection