Ak Parti İl Başkanı Mengi; Başkan Ercengiz seçim planını rantsal düzenlemeyle uyguladı

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Burdur kamuoyunu uzun süredir meşgul eden, rantsal dönüşüm ile imarı değiştirilen, lansmana özel satılık Saylar A.Ş. ye ait içinde sanayi sitesi, petrol istasyonu ve ticari alanı bulunan büyük arazinin yargı süreci ile ilgili Ak Parti İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin açıklamada bulunduğu toplantının konusu ise yargıya taşınan ve Burdur Belediyesi’nden geçen imar değişikliği ele alındı.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi konuyla ilgili yaptığı basın açıklamısında;

“Olayın kahramanları Arsa Sahibi Ali Orkun Ercengizin kayınpederi Fevzi Özdemir, göstermelik  arsayı alan Ali Orkun Ercengiz’in kuzeni dönemin belediye başkan yardımcısı ve şu anda kontenjan adayı Ali Say, İmar düzenlemesini organize eden Ali Orkun Ercengiz’in Teyzesinin damadı Mustafa Bozkurt. 

Bugüne kadar emsali olmayan, yoğunluk artışı ile ciddi bir rantsal kazanç sağlayan, oluşturulan ticari alan ile üzerinde her türlü oynama yapmaya açık hale dönüştürülmüş, kimseye böyle bir imtiyaz tanınmamış Ali Orkun mantığına göre İcralarını kaldır, torpilli kredi kullan, dükkan yaparak kısa yoldan milyonları vur düzenlemesinin, yani rantsal düzenlemenin, en son Konya Bölge İdare Mahkemesinin almış olduğu karar ile çevre şehircilik müdürlüğünün olumsuz raporuna rağmen, Isparta İdare Mahkemesinin olayın kahramanlarının lehine olan kararını bozmuştur.

Bilinen yüzü ile milyonluk kazancın satışlardan sağlanacağı, Belediye araçlarının ve imkanlarının her türlü kullanıldığı Ercengiz Saylar iştiraki düzenlemesi, bilinmeyen yüzü ise Ali Orkun Ercengiz dahil bazı iş adamlarının gizli ortaklığı olduğu söylentisidir... herkesçe konuşulan bu düzenleme; Burdur Halkından aldığı güç ve vekalet ile Ak Parti grubunun AK Mücadelesi sonucu yargıya taşınmış, Yargı son sözünü ‘’ Bu düzenleme emsali olmayan rantsal düzenlemedir ‘’ diyerek son kararı tekrardan bilirkişi isteyen Konya İdare mahkemesi verecektir.

Kamuoyunun yakinen takip ettiği, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve yandaş yakınlarının ceplerine milyonlar katacak akıl almaz rantsal imar düzenlemesi, şehrimizde, siyasi yelpazede, iş dünyasında infial oluşturmuş, partisinin tabanında da ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermiştir. Oluşan bu durumla birlikte Ali Orkun Ercengiz’in Partisinin o dönem grup toplantısında çok ciddi tartışmalar hatta sert sözlerle restleşmelerin olduğu bilinmektedir. Oylama günü dahil Ali Orkun Ercengiz makam odasındaki sert tartışmalardan “ Hukuki ve Siyasi bedelini ödemeye hazırım yeter ki evet oyu kullanın” diyerek grubunu baskı altında meclise soktuğu herkes tarafından konuşulmaktadır. 

Bu rantsal dönüşüm Toplumdan, Siyasi otoritelerden ve kendi partisinden dahil VETO yemiştir. Burdur tarihinde ilk defa bir belediye başkanı, ailesine ve yandaşlarına milyonlarca liralı kazanç sağlayacak düzenleme yaptırmıştır. Bu düzenleme Burdur siyasi tarihinde kara leke olarak anılacağı gibi Ali Orkun’un rantsal imar plan tadilatı asla unutulmayacaktır.

Burdur çıkarları ve geleceği söz konusu olduğunda siyasi kimliklerimizi bir kenara koyabildiğimiz MHP’li, İyi Partili meclis üyeleriyle birlikte dürüstlüğünü ve ideolojik ilkesel duruşunu kendi partisinin başkanına yani Ali Orkun Ercengiz’e dahi koruyan CHP meclis üyeleri ve dönemin CHP Parti Yönetimi de Siyaset Ahlakına katkılarıyla Burdur Halkı ve biz siyasi rakipleri tarafından asla unutulmayacaktır.”dedi.

Teknik bilgileri özet olarak değerlendiren İl başkanı Volkan Mengi;

3 Ekim 2012 tarihinde onaylanan imar planında toptan ticaret alanı olarak gösterilen parseli olayın kahramanları 2012 yılında plana itiraz etme hakkı olmasına rağmen etmeyerek ‘’ Sehven yapılmış ‘’ diyerek kabul edilmeyecek bahanesi ile 2017 de sanayi alanına, ticari alana ve petrol istasyonu alanına bulundukları makamların psikolojik güçlerini kullanarak çevirmişlerdir. Eski hali Toptan Ticaret Alanı Emsali 0.50 Maksimum Yükseklik 6.50 metre iken;

Yeni rantsal düzenleme adacıkların emsalleri 0.75-1.00-1.20 olarak arttırılmış. Aynı zamanda bölgenin siluetini bozacak şekilde yükseklikler 7.50 ile 9.00 metreye yükseltilmiştir.

Kendi tasarruflarıyla farklı kullanım adacıkları oluşturmak için arada yollar bırakmak zorunda kalmışlardır. Yolları terkten dolayı olan kayba karşılık yapılaşma koşullarını artırdık demişlerdir. Yol açma kendi tercihleri ise kaybı da kendileri göğüslemelidirler. 

Çevre Şehircilik Bakanlığının 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında 9.2 maddesi sanayi alanları ve 9.2.10 maddesinde “söz konusu alanlarda yapılacak tüm yapılar için bu planın onayından önce mevzuatına uygun olarak onaylanmış imar planlarında belirlenen emsal değerlerin aşılamayacağı” belirtilmiştir.

Yine aynı çevre düzeni planı 9.4.1. maddesin de de onaylı imar planında Küçük Sanayi Sitesi alanı olarak ayrılmış alanlarda onaylı imar planı koşulları geçerlidir. Yoğunluk artırıcı plan değişikliği yapılamaz denmektedir. Kısacası 2014 de atıp tuttuğu seçim vaatlerinin hiç birini yerine getirmeyen, şehrin imarına ve gelişmesine hiçbir katkı sağlamayan Ali Orkun Ercengiz kendi seçim planını rantsal düzenlemeyle uygulamıştır. Yargı Kararının sonucu ne olursa olsun bu düzenleme vicdanları yaralamıştır.”dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection