Başkanlık yarışında kartlar henüz açılmadı

Burdur Belediye Başkanlığı yarışında, seçimin iki iddialı partisi CHP ve Ak Parti. CHP’nin adayı mevcut Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Ak Parti’nin adayı Deniz Kurt arasında geçecek gibi görünmekte. 

Ak Parti-MHP arasındaki Cumhur İttifakı kapsamına Burdur alınmadı. MHP Başkanlık  yarışında Ziraat Yüksek Mühendisi Uğur Şen’i aday gösterdi. Bu durum, Ak Parti adayı Deniz Kurt’un aleyhine bir durum yaratır mı? sorusunu gündeme getirdi.

Öte yandan CHP-İyi Parti arasında varılan mutabakatla kurulan Millet İttifakına Burdur da dahil oldu. İyi Parti, Burdur Belediye Başkan Adayı Ali Orkun Ercengiz’in karşısına aday çıkarmadı. Böylece CHP adayının İyi Parti seçmenlerinden de oy almasının yolu açılmış görünmekte.

Başkanlık yarışında aday çıkaran bir diğer parti Saadet Partisi. Saadet Partisi’nin Belediye Başkan Adayı AGD-MGV Burdur Şubesi Başkanı Musa Sayar. 

CHP Adayı Başkan Ercengiz ve AKP Adayı Kurt, adaylıklarının açıklanmasının hemen ardından propaganda çalışmalarına başladılar.

Başkan Ercengiz propaganda çalışmalarında, pazaryerlerinde sıcak çorba, sıcak süt dağıtıp, kurumlar, işyerleri ziyaretleri ile yaptığı çalışmaları anlatarak seçmenlerle bire bir iletişim kurmaya çalıştı.

Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur ve Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt birlikte, ‘Burdur’un yatırım ve hizmet alabilmesinin yolunun, Ak Parti’nin belediye başkanlığını kazanmasından geçtiği’ mesajları ile propaganda yapmaya başladılar. Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’da Ak Parti yöneticileri ile birlikte pazar yerlerinde çorba dağıtıp seçmenlere ulaşmaya, açtığı seçim bürolarında seçmenlere mesajlarını vermeye çalıştı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bir manevrası ile CHP, ülke genelinde, adaylarının bir çoğunu diğer seçimlere oranla çok daha erken açıklayıp, propaganda çalışmalarına erken başladı. CHP’nin bu manevrasının ardından, Ak Parti’de bir çok yerde belediye başkan adaylarını açıklayıp seçim çalışmaları yapmaya başladı.

CHP Başkan Adayı Başkan Ercengiz vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmalarda ve basına yaptığı açıklamalarda, insan odaklı, insanın mutluluğunu esas alan, sosyal belediyeciliği çeşitlendiren, genişleten çalışmalara ağırlık verdiklerine, vermeye devam edeceklerine vurgu yaparak,  ayrıştıran, ötekileştiren değil birleştiren güç olmaya çalıştıklarını, sadece CHP’nin değil, merkezin adayı olduğunu, merkezin tüm toplumu kapsadığını, farklı dünya görüşlerinden pek çok insanın kendisine destek verdiğini, merkez sağ, milliyetçi, muhafazakar, mütedeyyin, sosyal demokratlar olmak üzere, geniş bir kitleye hitap ettiğini, beş yıllık süreçte bu anlayışla hizmet üretip başarılı olduklarını, toplumun geniş kesimleri ile diyalog, sürekli iletişim halinde olduklarını, genci kadını, yaşlısı esnafıyla toplumun bütün kesimleri ile iç içe olduklarını belirterek; “CHP’li-İyi Parti’li-Ak Parti’li-MHP’li herkesin belediye başkanı olmak gayesindeyiz. Ortak paydamız Burdur, Burdur’u daha iyi bir yere getirmek” dedi.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt seçim çalışmalarında yaptığı açıklamalarda; “İlk günkü aşkla Burdur’a hizmet etmek” niyetini sık sık ifade ederek, Ak Part’nin millete hizmet partisi olduğunu, hizmeti amaç edindiğini, hazırladıkları projelerle, yapmayı planlayacakları çalışmalarla milletin gönlüne gireceklerini, ne yapacaklarsa  Burdurlu  hemşehrileri ile birlikte yapacaklarını ifade etti.

Adaylığının açıklanmasının ardından; İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, parti gönüllüleri, teşkilat yöneticileri ile ev ev mahalle mahalle şehri gezip vatandaşlara ulaştıklarını aktaran Deniz Kurt, seçime yönelik çalışmalarının ve hizmet anlayışlarının temelinde ‘gönül belediyeciliği’nin yattığına işaret ederek, “Bu yolda hemşehrilerimizin hizmetkarlığına talibiz. Gece gündüz demeden hep birlikte çalışacağız. Amacımız, projelerimizle Burdur’u yeniden inşa etmek.prensibimiz, Tevazu, Samimiyet, gayret ile önce millet” mesajı Verdi.

Haftalardır süren seçim çalışmalarında, CHP Adayı Başkan Ercengiz ve AK Parti Başkan Adayı Deniz Kurt, henüz geleceğe yönelik projelerini açıklamadılar. Karşılıklı eleştiriler konusunda da henüz etkili kozlar ortaya koymadılar.

Önümüzdeki günlerde her iki aday ve tabiki diğer partilerin adaylarıda, projelerini kamuoyuna sunacaklar. Birbirlerine yönelik eleştirilerde belge, bilgi ve ithamlar ortaya koyacaklar. Ancak bundan sonra seçim süreci daha etkin hale gelecek. Seçim süreci başlayalı haftalar olduysa da henüz etkin proganda ve eleştiri yapılmadı; Çünkü projeler ortaya koyulmadı. Diğer bir deyimle yerel seçim sürecinde kartlar henüz açılmadı.

(Hasan Türkel)

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection