Takibe düşmüş kredi kartı borçları yapılandırılamayacak

Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırmasında kurallar belirleniyor; 

 

Kredi kartı borcu olanlar yapılandırma başvurusu için borçlarını hesap dökümü ile belegelendirecekler. Takibe düşmüş kredi kartı borçları yapılandırılamayacak.

Tüketici kredilerinde sektör kuralı olan 48 ay vade bu uygulama için BDDK’nın izniyle 60 aya çıkartıldı. Yüzde 2.4 düzeyinde olan faiz yarı yarıya düşürülmüş oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Halkbank aracılığı ile esnafa, Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşa verilecek yeni kredi paketlerini açıklamasına göre; Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşlar mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmek için Ziraat Bankası’ndan kredi kullanabilecekler.

Ziraat Bankası’ndan birleştiren İhtiyaç Kredisi ile ilgili bir bilgilendirme açıklaması yapıldı;

Açıklamada Birleştiren İhtiyaç Kredisi’nin; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık yüzde 1.10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faiz oranlarıyla sunulacağı belirtildi.Şubelerden başvurulacak kredide 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşların anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılacak.

Tüketici kredilerinde sektör kuralı olan 48 ay vade bu uygulama için BDDK’nın izniyle 60 aya çıkartıldı. Bu yapılandırmaya girecek olanlar normal bir krediye göre 12 ay daha fazla vade imkanına kavuşacak. Normal şartlarda yüzde 2.4 düzeyinde olan faiz ise yarı yarıya düşürülmüş oldu. Bu imkandan yararlanmak için en önemli şart “müşterisi olunan banka tarafından takibe alınmamış olmak”

Asgari borcun üzerinde ödeme yapabilenlerde krediye başvurabilecek. 31 Aralık itibariyle kart ekstrelerini Ziraat’e götürenlere banka ellerine nakit miktarı vermeden doğrudan borçlu olduğu karta ödeme yapacak. Dolayısıyla 1 Ocak’tan itibaren yapılan kart harcamaları kapsam dışı kalacak. Ziraat Bankası’nın şirket kartlarını da bu yapılandırmaya alıp almayacağı açıklanmadı.

Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırmasında faiz oranları açıklandı. Kredi kartı borç yapılandırmasında faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar 1.20 olacak. Hali hazırda ihtiyaç kredisi çekmek için Ziraat Bankası 24 aya yüzde 2.35 faiz istiyordu.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection