Başkan Ercengiz; Bozkurt Mahallesi TOKİ’leri için üstümüze düşeni yaptık

Bozkurt Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Ercengiz, vatandaşların talep ve görüşlerini alarak, Toplu Konut İdaresi projesi hakkında da mahalle sakinlerini bilgilendirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, Mahalle sakinlerine yaptığı konuşmada, Burdur Belediyesinin bugüne kadar yaptığı yatırımları anlatarak, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından görevine devam ederse, uygulayacağı diğer yatırım ve projelerinden de bahsettiği belirtildi;

  Deprem Evleri’nin,  15 Ocak 2019 yapılacak olan Kentsel Dönüşüm İhalesi hakkındaki uygulamalı ilgili açıklama yapan Başkan Ercengiz, “Ocak ayının 15’ inde yapım ihalesi var ve bu ihaleden Burdur Belediyesi’nin dün haberi oluyor. Burdur Belediyesi bu işin en büyük paydaş olduğu halde maalesef dün öğreniyoruz. Burdur Belediyesi Bu işin neresinde diye soracak olursanız, Belediye kendine ait 9000 metre kare araziyi bedelsiz, hak sahiplerine veren tarafta. Toplu Konut İdaresiyle de görüşmeleri başlatıp, bugüne kadar takip edip, müşavir firma ile vatandaşı tek tek görüştüren ve müşavir firmanın Burdur ile ilgili planlarında vatandaşla güvence olan bizleriz. Kongre Merkezi’nde yaptığımız konferans konuşmada şunu söyledim; ‘bu mesuliyeti üzerimize aldığımızda, hiçbir yurttaşımızın mağdur edilmesini istemeyiz.’ Onlar da  ‘vatandaşımızın başına bir iş gelmeyecek, biz buradayız’ dediler.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Maliye’ye tahsis edilen 4500 metre karelik arazi karşılığında 25 daire verildiğini duyduğunu belirterek, “ Bizler 9000 metre kare araziyi verirken,  Maliye’ye ait 4500 metre kare arazi karşılığında 25 daire verildiğini duyuyorum. Maliye’ye, keşke o 25 daire verilmeseydi. Onlar da bizim gibi davranabilseydi, onlarda bizim gibi 25 daire karşılığındaki 4500 metrekareden feragat edebilseydi de, bizim size sağladığımız o 10-12 metre karelik artışa, belki bir 7-8 metre kare daha eklenir, sizlere 80 – 85 metre kare evleri alabilmenizi sağlayabilseydik. Biz Belediye olarak bu feragati ettik. Biz belediye olarak üzerimize düşeni yaptık ve bugün itibari ile ayın 15’inde yapılacak ihalenin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

4 yıldır bu hizmet için çalıştıklarını ifade eden Başkan Ercengiz, “4 yıldır evinde soba yakamayacak durumda olan yaşlılarımızın, insanca yaşayabileceği evlere kavuşabilmesi için gayret gösteriyoruz. Biz bu işi hiçbir şekilde ekonomi tarafında değiliz. Biz hizmet tarafındayız. Biz 9000 metre kare yerimizden vazgeçmemiş olsaydık, sizlere teklif edilecek rakamlar,  mutlaka üzerine istenecek paralar olacaktı ve bu proje hiç hayata geçirilemeyecek,  belki de hiçbir hak sahibiniz, deprem evlerinde oturan mülk sahibi arkadaşınız, büyüğünüz, o görüşmelere gidip, bu görüşmelere imza atıp tapu devrini yapmayacaktı.  Biz sizler yerine,  bu rakamları alabilmeniz için, onlarla bu pazarlıkların içerisinde sizin lehinize olabildiğince olmaya çalıştık. Umarım bu 15’inde yapılacak ihalelere,  yüklenici firmalar bu iş için girer.

Başkan Ercengiz, yer tesliminin yapılmasının ardından vatandaşların evlerini boşaltmak zorunda kalması konusunda görüşlerini dile getirerek; “eğer yer teslimi yapıldıktan sonra sizlere ‘Hemen bu evleri boşaltın’ derlerse, bu konuda nasıl bir yol izleyeceğimizi Toplu Konut İdaresi ile Mutlaka görüşeceğiz. Biz Yatırımlarımızı seçime yönelik yapmıyoruz. İnsanımızı mutlu etmeyen hiçbir yatırım, bizi mutlu etmez. Kış kıyamet günü eğer sizler kapının önüne konacaksanız,  40 sene bekledi burası, bir 6 ay daha beklesin.  Amacımız seçimden önce buraya temel atılsın, biz gelip şovumuzu yapalım, burada bayrak sallayalım, biz yaptık diyelim diye bir derdimiz yok. Bizim derdimiz insanımıza, yurttaşımıza hemşehrimize insanca yaşayacak ortamların en makul koşullarda verilebilmesini sağlamak” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection