Doğayı korumak için poşet parayla satılabiliyorsa; Burdur Gölü’de kurtarılsın

Burdur’un öncelikli çevre sorunu Burdur Gölü’nün kurumasıdır! Burdur Gölü’nün kuruması seyredilirken, “paralı poşetle” doğa korumacılığı inandırıcı değil! 

Marketlerde poşetlerin parayla satılması uygulamasına tepkiler giderek büyüyor. Vatandaşlar, marketlerde 25 kuruşa satılan poşetlerin üzerinde, marketlerin ismi yada logosunun yer aldığına dikkat çekerek, bu uygulama ile marketlerin, para ile sattıkları poşetlerle reklamlarını yaptırdıkları görüşündeler.

Öte yandan; Ülkedeki çevre dernekeri de poşet uygulamasının, doğayı korumada tek başına anlamlı olmadığını iddia ederek; “çevre, doğa, plastikten korunacaksa, marketlerde poşetlerin para ile satılması yerine, geri dönüşümlü ambalaj ve kese kağıdı uygulaması zorunlu tutulmalı, plastiklerin kullanımındaki zararlar, devlet eliyle vatandaşa açık seçik anlatılmalı ve giderek plastik yerine geri dönüşümlü ambalaj malzemelerine  yönelinmeli” görüşünü öne sürmekteler.

Şehrimizde  ise vatandaşlar, Burdur Gölü, Isparta ve Burdur Organize sanayi atıkları ve başkaca atıklarla kirletilirken, Burdur Gölü’nün kurumasına göz yumulurken, plastik poşetlerin para ile satılmasının, doğayı korumada inandırıcı olmadığını, Burdur’un, çevre ve doğa konusunda en önemli sorunun, Burdur Gölü’nün kuruması olduğuna işaret ederek;

“Burdur Gölü hızla kuruyor? Kuruyan göl yatağındaki kanserojen zehirli kimyasallar, rüzgarla, bu alanlarda otlayan hayvanlarla başkaca yollarla  insanlara ulaşıyor. Bölgede kanser vakalarında büyük artış var. Devlet, hükümet, doğayı koruyacaksa, önce Burdur Gölü’nü kurumaktan kurtarmalı. Burdur Gölü kurursa, Burdur çöle, kanser cehennemine döner. Poşeti para ile sattırarak doğayı korumaya yönelenler, aynı duyarlılığı, Burdur Gölü içinde gösterip, gölümüzü kurumaktan kurtarmalılar” uyarısı yapıyorlar.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection