Başkan Ercengiz; Entegre tesislerimizle Türkiye’de ilki başardık

Beledıye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 5 yıl boyunca yapılan yatırımları basın mensuplarıyla birlikte inceleyerek, açıklamalarda bulundu. İncelemeler esnasında, “Yaptığımız enerji projeleriyle Türkiye’de bir ilke imza attık.” vurgusu yaptı. 

 

Başkan Ercengiz yapılan yatırımları tanıtmaya Sultanderesi Kampüsü’yle başladı. Sultanderesi Kampüsü’nde yer alan  atölyeleri ve güneş enerjisi sistemi hakkında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Sultanderesi Kampüsü ziyaretinin ardından El Sanatları Merkezine geçildi. El sanatları Merkezi içinde yer alacak dokuma atölyesinin faaliyete geçeceği ve yöresel lezzetlerin üretileceği alanları basın mensuplarına tanıttı. Daha sonra Cumhuriyet Yaşam Merkezi ve Katı Atık Bertaraf Tesis’lerine geçildi ve Başkan Erceniz bu yapılar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.  Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına %29 kar ortaklığıyla yapılan Katı atık bertaraf tesisi tanıtılıp, yapılan çalışmalar hakkında proje müdürleri ve mühendislerce bilgilendirme yapıldı. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Sultanderesi kampüsü hakkında yaptığı açıklamada;

“Şu anda çağımızın en büyük problemlerinden birtanesi, üretimde en çok ihtiyaç duyulan şeyi, enerji ve enerjinin kaynağını bulma konusudur malesef. Özellikle enerji maliyetlerinin yüksek olmasının temel nedeni ise bizim enerji üretiminde dışa bağımlı olmamız. Özellikle fosil yakıtlardan enerji üretmihi sağladığımız için bu anlamda ciddi bir döviz kaybımız var. Maliyetlerin artamasının temel nedeni de bu. Bizde en azından konsept proje olması ve bundan sonraki süreçte kamu binalarının yapımının mutlaka bu tasarlamayla yapılması gerektiğini düşünmüştük. 

Sultanderesi GES yıllık 120000 dolarlık katma değer sağlayacak

1 Ekim’de üretime başladık. Şu ana kadar 100000 KW’ın üzerinde bir enerji ürettik. Bu altı aylık periyodun ilk üç ayı. Nisan’dan itibaren yükselişe geçecek. Toplamda biz 0,6 MW’lık santralimizden yıllık 120000 dolar civarında bir getiri sağlayacağını düşünüyorum. 2 milyon 30 bin liraya mal ettik bu çatı panellerini. Bu çatı panellerinin bize dönüşü çok kısa bir süreç içerisinde olacak. Bu dövizdeki dalgalanmalardan oldu. 

Yapacağımız yatırımların sadece yatırım olmasini istemiyoruz. Geri dönüşü de iyi olmalı. 10 yıl sonra bu bina bize amorti olmuş olacak. 

Güneşe enerji santraliyle ilgili bir projemiz daha vardı. Fakat bürokraside bazı şeyleri aşabilmek kolay değil. Türkiye şu anda enerji yatırımlarının önünü açmalı. Bunu lisans satarak değil yapımı gördükten sonra teşvik varsa teşviğe yönelik ya da yatırımı gördükten sonra bir şekilde bu lisansı insanlara vererek karşılamalı. 1 MW kadar lisanssız yapılan yatırımlarla ilgili bölgenini malesef kapalı olduğunu biliyoruz. Başından bu binayı planlarken biz güneşe enerji santralinin bina statiğini bozmayacak ve binanın izolasyonunu bozmayacak şekilde tasarımını yaptırdık. Başından bu tasarımı bitirdikten sonrada hem montaj hem maliyet açısından bize oldukça avantaj sağladı. Bugün yaklaşık 3 ayda 100000 KW’lık bir enerji ürettiysek bu rakam yılda 900000’e yakın planlama yapıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde 100000 yaptıysa ikinci çeyreğinde bir 100000 daha yapacak ondan sonraki çeyreği buna ikiye üçe katlayan rakamlar olacak. Bahar yaz ve sonbaharın bir kısmı bizim için avantajlı bir dönem. Burdur’da bu açıdan çok iyi. Bu yatırımın kamu binaları açısından tasarlanması gerektiğini düşünüyorum. “dedi.

Alınan çöp kamyonları yılda 5-6 milyon tasarruf sağlandığını belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

Bu yapılan yatırım planlarını belkide Burdur’un %90’ı görmedi. Bu binayı Burdur halkı görmedi. Siyaseten biz ne yaptığınz dediklerinde, bunu biz sadece hizmet binası olarak düşünmedik. Burada vatandaşın işi görüldüğü gibi atölyelerde de üretim yapıyoruz. Küçük büyük bir yerinden başladık, Amacımız şu belediye kendi işini kendisi üretmeli. Belediye kendi işini kendi ürettiği zaman tasarruf sağlıyor. Bu tasarruf yepyeni bir hizmetleri ortaya çıkarabilme şansı tanıyor. Bugün Burdur Belediyesi’nin kültür, sosyal, cenaze hizmetleride dahil olmak üzere harcadığı toplam paranın iki katını çöp kamyonlarını satın alarak tasarruf ettik. Yılda sadece çöp kamyonlarından 5-6 milyon tl kasasına para koyuyor. Biz bu işi kendimiz yapabiliyorsak neden bir başkasına yaptıralım. Biz bu işi yeni istihdam yaratıp yeni işçiye, yeni ekmek gönderebilecek hale getirirken neden bir başkasına yaptıralım.”dedi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Katı atık Bertaraf Tessiyle ilgili olarak yaptığı konuşmasında;

“Katı atık bertaraf tesisini yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına %29 kar ortaklığıyla verdiğimiz bir iş oldu Burdur Belediyesi olarak. Şirket sahiplerinden edindiğimiz bilgi son hali ile  yapılan maliyet yaklaşık 15-20 miyon euro arasında bir yatırım. Biz sıfır atık projesini yapacaız Burdur’da. Yani biz bundan sonraüretilen evsel atıkların tamamını sıfır atıkla devamında hayvansal atıkların enerjiye dönüştürüldüğü kompostunun gübre olarak kullanıldığı yapılabildiği bir tesis inşa ediyoruz. Burada 4000 hanenin enerji ihtiyacını karşılaycak tesis kuruluyor ve şu anda deneme üretimlerini geçtik. Üretime kısmen başladık. Hayvansal, evsel atıkları değerlendiriyoruz burada. Bununla birlikte en önemlisi bunu bir il projesi olarak düşünmemiz. Şu ara istasyonunu yer teslimini de yaptık. Karamanlı’daki yer teslimini firmamıza yaptık. Önümüzdeki Gölhisar-Çavdır bölgesindeki yer teslimi de yapıldıktan sonra da artık bu işin taşıma işini de bir şekilde çözerek çalışmaları yapacağız. Önümüzdeki günlerde çöplerimiz toplama merkezlerinden kent merkezine gelip, önce ayrıştırılıp, ardından organiklerin enerjiye dönüştürüldüğü,  inorganiklerin geri dönüşüme kazandırıldığı diğerlerinin bir şekilde yok edildiği bir sistemle devam edeceğiz.”bilgisi verdi. 

Atlas İnşaat Burdur Şantiyesi Proje Müdürü Engin Akbay entegre tesisiyle ilgili olarak konuşmasında;

“Burada başkanımzıın desteklediği yaş formantasyon biyogaz gibi üç gruptan gaz oluşumu yapabiliyoruz. 15 günlük süreç içerisinde günlük denemelrle ekipmanlada sıkıntı olmaması ve ilerde de rahat kullanılabilmesi için 15 günük süremiz var. 15 günden sonra tam anlamıyla faaliyete geçecek. Çöp konusunda Burdur’un ilçeleri Kent emrekzine geleceği için ortalama günlük 250 ton civarında çöpün bertarafı söz konusu ve biyogaz kısmında da artı olarak bizim ortalam 380 ton civarında hayvansal atıklarını enerjiye dönüştürmüş olacağız hemde bunun sonucunda çıkan gübredende çiftçilerimizi faydalandırmış olacağız. Hem Burdur için hem buradaki potansiyel iş gücü oyarak arkadaşlarımızı çalıştırmamız konusunda 38 personelimiz olacak. Hem istihdam sağlamış oluyoruz hem ekonomiye elektrik üretiminde katkıda bulunmuş oluyoruz. Sonuçta Burdur’u hayvansal atıklardan ve çöptende arındırmış oluyoruz. 

Nükleer Enerji Mühendisi Figen katı atık bertaraf tesisiyle ilgili bilgi vererek;

“Aslen doğada olan bir olayı simile ediyoruz. Proses haline getiriyoruz, hızlandırıyoruz. Köylerimizde köylüler gübrelerini bir gübre halinde öbekleri karıştırarak yakıyorlarsa aynı işi biz burada daha hızlı yapabildiğimiz bir teknikle elde ediyoruz. Amacımız organik atıkların bakterilerce zincirelrinin kimyasal olarak aprçalanıp en sonnuda bi gaz fazına indirgenerek biyogaz elde etmek. Elde ettiğimiz biyogazıda yine mevcut gaz motorlarımızla yakıp hem ısı hemde elektrik enerjisi elde ediyoruz. İyimizin temeli bu. Bunu yaparken büyük hacimlerimiz var oksijensiz bıraktığımız. Ayrıca periyodik olarak karıştırdığımız. Ayrıca bizim işimiz prosese takibi. Gerikalan işi bakteriler yapıyor. Aşağı yukarı bir biyogaz işletmesinni maksimum 10 kişilik bir ekibi var ama milyonca işi yapan bakterisi mevcut. Onların istikrarını korumak, sağlıklarını kontrol etmek. 

Totalde üç ayrı teknikle toplamda 3 MW’lık bir enerjisi elde olacak. İlk 1,5 MW’lık kısmı çöp depolümü sahamız ve yaş çöp kısmı. Ayrıca 1,5 MW’lık kısmı biyogazdan elde edilecek. 

Şu an tedariğe başladık. Hammaddeye bedel ödemiyoruz. Çiftçiye sıvı ve katı gübre vereceğiz. Türkiye’de biyogazında kendi içinde bir geçmişi yok. Şu an 3-4 yılda bir büyük atılımlar var. Aslen yaygınlaşmış durumda ama özellikle yaş çöpten biyogazı ve hayvansal biyogazı işletmeye almış bir örnek Türkiye’de yok. Burası hem bizim firmamız ve hem Türkiye için örnek olacak. Bu işi burada başardığımız sürece Türkiye’de referans olacağımızı düşünüyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection