Bakan Pakdemirli; Türkiye’nin samana buğdaya ihtiyacı yok İhracat için ithalat yapıyoruz

Ak Parti İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Bakan Pakdemirli, “Türkiye’nin saman ithalatı 9000 ton. Türkiye’nin saman ihtiyacı 66 milyon ton. On binde bir ama bunu milletvekilleri, grup başkanları ağızlarına her hafta çiğnemekten çekinmiyorlar. Birde yaptığım açıklamaları alıyorlar ortasından orasından burasından cımbızla içinden çekiyorlar. Türkiye’nin ne samana ne de buğdaya ihtiyacı var. Niye ithalat yapıyorsunuz diyorlar. Ben de diyorum ithalatı bu ihracatı yapabilmek için! makarna, un fabrikalarımız boş mu kalsın. Bunun için ithalat yapılıyor.”dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kentimizde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Burdur Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü’nden sonra Ak Parti İl Başkanlığı’nın ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Burdur’da tarım ve orman alanında yapılan yatırımları dair yaptığı konuşmanın ardından Ak Parti binasından ayrıldı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Ak Parti İl binası ziyaretinde yaptığı açıklamasında;

“Burdur ziyaretimiz kapsamında burdayız. Mehmet Akif’in şehri olan Burdur’da olmaktan dolayı ayrı bir haz duyuyorum. Çok kısa bir zaman önce parlementer sistemden başkanlık sistemine geçtik. Aslında neden geçtik? Koalisyon üretmeyen bir sistem arayışımız vardı. Koalisyon üretmeyen bir sistem arayışı içerisinde de zamanında Özal’ın ve Demirel’in de dile getirdiği başkanlık sistemine geçilmiş oldu. Aslında neden ihtiyaç vardı? 1970’li yıllarda Türkiye’de çok büyük bir istikrarsızlık vardı, terör, anarşi, kuyruklar vardı. Margarin, salça , tüpgaz, sigara kuyrukları vardı. Yani memlekette neye ihtiyaç varsa onunuda kuyruğu vardı. 1980’lere geldiğimiz zaman Özal’la birlikte çok ciddi bir atılım ve prangaların atılması dönemini yaşadık. Ama 1990’lara geldiğimiz ülke tekrar  koalisyonlara mahkum kaldı. 2000’lerden sonra Özal’ın başlattığı atılımları kaldığı yerden devam ettiren Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan yönetimi oldu. Burada en önemli şey koalisyonunun ortaya çıkarmayacağı bir iktidar. Böyle bir  yönetim sistemi Türkiye için en ideal denildi ve buna geçildi.”dedi.

Ak Parti’nin kuruluş itibariyle bir hizmet partisi olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirlli;

“Önümüzde seçimlerimiz var. Ak Parti kuruluş itibariyle bir hizmet partisi. Bugüne kadar yapılanlar tek başına iktidarın neler yapabileceğinin de bir göstergesi. Ulaştırma alanında Türkiye’nin dört bir tarafı yollarla örüldü. Sağlık alanında ambulans gelene kadar hasta ölürdü. Eğitim alanında 4+4+4 zorunlu hale getirildi. Ama eski sisteme baktığımız zaman 7 yıl ortalama tahsili olan milletle karşı karşıyaydık. Şimdi bu ortalamaların hepsi artacak. Enerji alanında çok büyük işler yapıldı. Tarım, orman ve su alanında da çok büyük işler yapıldı. 

Burdur’da son 16 yılda 1 milyarın üzerinde bir hibemiz var. Tarımsal hasılamız 5 misli artmış 2 milyar liraya gelmiş. Genç çiftçi projesi kapsamında 14 milyon lira para dağıtmışız. Mera ıslahında 14 bin dekar merayı ıslah etmişiz. Kırsal kalkınma ve hibelerde 30 milyona yakın hibemiz var. Büyükbaş hayvan adedimiz %90 artmış. 209000 başa gelmiş. Küçük 400000 başa gelmiş. %64 artışla. Süt üretimimiz %142 artmış, 350000 tona gelmiş. Orman ve su alanlarında 15 tane baraj ve gölet yapmışız. 200000 dekar sulamaya açılmış, 120 tane dere ıslahı. 92 milyon tane fidan dikmişiz. Şehir Ormanı 2 adet, bal ormanı 6 adet, mesire yeri 10 adet, Orköy hibe kredileri 18 milyon, 24 adette meteoroloji istayonu yapmışız. 

Bizim işimiz lafımızın ötesinde. Ak Parti kadroları önce iş yapıyor, laf üretmiyor. Karşıda CHP’nin bir laf siyaseti var. Şimdi de yeni bir slogan çıkarmışlar. Mart’ın sonu bahar diye. Bende onda diyorum ki fazla heveslenmesinler Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırrı. Milletin terazisi en güzel terazidir. Milletde hakettiğini yine CHP’ye verecektir. Ben bundan eminim.”bilgisi verdi. 

İhracat yapmanın ve katma değer yaratmanın önemli olduğunu vurgulayan Bakan Bekir Pakdemirli;

“Bizi eleştiriyorlar, bizi samana muhtaç ettiniz diye. Eğer malzeme bulamıyorsanız biz size malzeme verelim. Türkiye’nin saman ithalatı 9000 ton. Türkiye’nin saman ihtiyacı 66 milyon ton. On binde bir ama bunu milletvekilleri, grup başkanları ağızlarına her hafta çiğnemekten çekinmiyorlar. Birde yaptığım açıklamaları alıyorlar ortasından orasından burasından cımbızla içinden çekiyorlar. Türkiye’nin ne samana ne de buğdaya ihtiyacı var. Niye ithalat yapıyorsunuz diyorlar. Ben de diyorum ithalatı bu ihracatı yapabilmek için! makarna, un fabrikalarımız boş mu kalsın. Bunun için ithalat yapılıyor. 

Türkiye’nin 17 milyon dolar tarımda ihracatı var. 12 milyar dolarda ithalatı var. Türkiye’nin 5 milyar dolar fazlası var. İthalat yanlış bir şeyde değildir, ayıp bir şeyde değildir. Hollanda’nın 80 milyar dolar üzerinde ithalatı var. Ama Hollanda’nın tarımıyla övünmeyi biliyoruz değil mi? Önemli olan katma değer yaratmak, önemli olan ihracat yapmak. 

1980 öncesi bizi “bir Türk tüm dünyaya bedeldir” diye büyüttüler. İnancımız o yönde ama hep kendi dünyamızın içerisinde kapalı bir ülkenin içerisinde ve dışarıyı bilmeden yaşamışız. 1980’den itibaren Türkiye bu zincirleri kırmaya başladı. Ama ufak kendi dünyamızıda 1980’e kadar terk etmemiş Türkiye. Bize tarihimizi de yanlış öğrettiler. Özgüvenimizi kırdılar. Sağ olsun Menderes, Recep Tayyip Erdoğan, Özal, Erbakan bunların yaptıkları atılımlarla tekrar ülkemizi ecdadımızla gurur duyacağımız, bugünüyle yarınıyla gurur duyacağımız bir ülke haline getirdiler. 

Muhalefetin varlığından dolayı da seviniyorum. Böyle muhalefet olduğu sürecede Ak Parti’nin varlığı ilelebet devam edecektir. Neden buradayız? Çünkü bir şeye inanadığınız için buradasınız. Bu hoş sedanın mutlaka sürmesi lazım. Yanlış ellerle bu ülkenin yönetilmememsi lazım. Bu ülke çok eziyetler gördü ama ülke şu anda bir huzura kavuştu. Toplum bir şekilde birbiriyle kaynaştı. Türkiye Başkanlık sistemiyle geçmişe oranla çok daha iyi bir duruma gelmiştir. Çok daha iyi bir hale gelecektir.”değerlendirmesi yaptı. 

“Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Ak Parti Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada;

“31 Mart yerel seçimleri öncesi bizleri ziyaret ederek bizleri desteklerinizle onurlandırdınız. Gerçekten adayımız Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildikten sonra çalışmalarımızı dükkan dükkan, pazar pazar gezip yoğun bir şekilde gezip, halkımızın gönlüne dokunmaya çalışıyoruz. Tarım Bakanı’mızın vereceği müjdelerle üreticilerimiz ve çiftçilerimiz sevineceğine inanıyorum.”dedi.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kur’tayaptığı konuşmada, Burdur’un hak ettiği hizmetleri alması için Burdur Belediyesi’ni alacaklarını vurgulayarak;

“İstanbul’da adaylık tanıtımı olduğu gün Cumhurbaşkanımıza söz vermiştim. O sözü Bakanımızın huzurunda tekrar yineliyorum. Elimizden geldiği kadar sıkmadık el, çalmadık kapı bırakmadan bütün benliğimizle çalışarak Burdur’un vatandaşının hak ettiği hizmetleri sağlamak için Burdur Belediyesi’ni alacağız. Hiçkimsenin kuşkusu olmasın.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection