Başkan Ercengiz’den Engelli Danışma Merkezi müjdesi

Kent Konseyi desteği ve Burdur Belediyesi öncülüğünde Burdur’a Engelli Danışma Merkezi kurulacak. 

Aralık ayı Belediye Meclisi toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Aralık ayı Belediye Meclisi’nde 11 gündem ile yer alan konular görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi. Gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde Türkiye Kent Konseyleri Birliği üyesi Eskişehir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Osman Tutan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Türkiye’de ve Burdur’da yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. 

Doç. Dr. Osman Tutan Mecliste yaptığı açıklamada, Türkiye Kent Konseyi Birliği desteğiyle Burdur Kent Konseyi’nin gerçekleştirdiği Kentim İçin, Kendim İçin Hakkımı İstiyorum başlıklı proje, iki ana başlıkta değerlendirdi. Engellilerin haklarının neler oluğu, haklara erişme yolları ve sorunlar ve çözümleriyle ilgili bilgilendirme ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Burdur Kent Konseyi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği üyeleri, Burdur’da Engelli Danışma Merkezi’nin belediye öncülüğünde yapılmasını Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengize talep etti. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Burdur’a Engelli Danışma Merkezi’ni bir an önce kuracakları müjdesini verdi.

Belediye meclisi gündem maddelerinin görüşülmesi öncesi belediye faaliyetleri hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“Katı atık bertaraf tesisinin, El Sanatları Merkezi’nin peyzaj düzenlemesine belediye çalışanlarımız katkı sağladılar. Bağlar Mahallesi 20. Sokak’taki parkın çalışmaları bitti. Yunus Emre ve Boyacıoğlu Caddesi’nin refüjlerinin budama ve yenilme çalışmaları yapıldı. 105 Evler basketbol sanasında düzenlemeler yapıldı. Armağan İlci Mahallesi 11006 Sokak’ta parkyapımı çalışmalarına başlandı. Halk Pazarı’nda zarar gören barbekülerin parça değişimlerini tamamlandı. Atatürk Mahallesi 12059 Sokak4ta parkın yapısal çalışması bitti. Sera alanımızda 1 milyon 200 bin adet bitki ve çalının bakımı tamamlandı. Parklar, mezarlıklar ve kent ormanlarının temizliğinin Park ve Bahçeler Müdürlüğü tamamladı. 

Fen İşleri Müdürlüğü Bağlar, Konak, İlyas, Mehmet Akif Ersoy, Şeker İşçi Evleri, Menderes, Tepe, İnönü Mahallesi’nde asfalt serme, asfalt yenileme, asfalt tamirat ve bakımları yapıldı. Özellikle İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’ndeki çalışmamızda oldukça geniş bir alanda arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor ve Burdur’un doğu-batı aksındaki en çok yolcu taşıyan ya da yük taşıyan kapasitesi oldukça artan İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi’nin asfalt yeileme ve kaldırım çalışmaları hızla tamamlanıyor. 

Türkiye’nin dört bir tarafından Ata’mıza gitmek isteyen işitme engellilere araç sağladık. Böylelikle Anıtkabir ziyaretini gerçekleştidiler. Atatürk Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında yıllardır süregelen içme suyu altyapı sorununu ortadan kaldırdık. Öğretmenler Günü yemeğimizi emekli öğretmenlerimizle birlikte gerçekleştirdik. Belediyemizin emekçileri ve ailelerini güneşli bir Sultanderesi gününde öğle yemeğinde bir araya getirerek yaptığı işlerin kendileri açısından ne kadar önemli olduğunu iza etmeye çalıştık. Burdur Belediyeler Birliği olağan toplantısını gerçekleştirerek bundan sonraki süreçte katı atık bertaraf tesisinin işletilmesiyle ilgili üç ara istasyonu oluşturulup oradan katı atığın taşınmasıyla ilgili birtakım kararların verilmesini sağladık. Kamulaştırmasını tamamladığımız eski bir Rumevi olan Bayev Evi’nin şu anda proje çalışmaları elimizde mevcut olup, en kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Otogarda kapsamlı bir tamir işlemine başladık ve işlevsel değişikliklere gideceğimiz otogarın yaklaşı maliyetinin 6,5 milyon tl olduğunu, bu maliyetle birlikte hem otogarın ısı ve su yalıtımının baştan yapılacağını hem de vatandaşımızın kullanımı açısından lavabolorın, tuvaletlerin, restoranın, çay ocağının daha işlevsel  bir yer olan üst kata çıartılmasıyla ilgili plan değişikliğini gerçekleştireceğiz.”dedi. 

Kültürel ve sosyal faaliyetler açısından yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;

“TRT Kabak Kemane Sanatçısı Uğur Önür’ün katkılarıyla Şu Burdur’un Çalgısı klibi gösterimini gerçekleştirdik. O akşmada bu alanda ne kadra ustamız varsa yaşayan ve o alana gelebilecek olan bir Ustalara Vefa Gecesi’ni düzenledik. Mali hizmetlerimizin içerisinde işletmeciliği devam eden alaca dokumalarımızın satışıyla ilgili süreli yetersiz kaldığımıza dair birtakım eleştiriler alıyorduk. Cumhuriyet Meydanı’na ona yakışır bir satış noktası tanzim ettik ve Ağlasun’a Hasan Hüseyin Korkmazgil’in bir büstünü birlikte oraya dikerek onun ismini de Burdur’un bir değeri olarak taşımış olduk.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın