Kent Konseyi'nden; Engellilere ve engelli ailelerine eğitim

Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum hedefli düzenlenen toplantıda engelli ailelerine, rehabilitasyon merkezleri, kurumlar ve belediye birimlerine Burdur Kent Konseyi Engelli Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce engellilere yönelik projeleri ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda Burdur Kent Konseyi Engeliler Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum’ eğitim çalışmasının tanıtım toplantısı düzenlendi.

Eskişehir Üniversitesi’nden Doçent Dr. Osman Tutan ve İstanbul Özyeğin Üniversitesi”nden Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Engelliler Danışmanı Hasan Kaya Engelli Hak ve Hukuku’yla igili çalışmalarını katılımcılarla paylaştılar.  Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum’ eğitim çalışmasının hedefi Burdur’da belediye tarafından bir Engelli Danışma Merkezi açılması. Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum eğitim çalışması tanıtım toplantısına katılan engelli aileleri, rehabilitasyon merkezleri, kurumlar ve belediye birimlerine Burdur Kent Konseyi Engelli Meclisi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce engellilere yönelik projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

Çanakkale  Kent Konseyi Üyesi Saim Yavuz Kendim İçin, Kentim İçin Hakkımı İstiyorum eğitim çalışması tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada;

“Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Türkiye’de iki ilde pilot bölge seçerek başlattığı Kendim İçin Kentim İçin Hakkımı İstiyorum Projesinin çalışmasını yapıyoruz burada bugün. Yaklaşık 1 yıl önce başlattığımız Burdur’daki çalışmanın ikinci etabının ilk toplantısı yapılmış oluyor. Bu projede birinci adımda Burdur’daki engellilerin durumu Burdur Kent Konseyi Engelli Konseyi tespit çalışması yaparak raporla sonuçlandırıldı. Yani Burdur’da hem kurumlarda hemde engelli sivil toplum kuruluşlarında engellilerle ilgili gönüllülerle birlikte ve Engelli Meclisi’nin üyeleriyle yürütülen bu çalışma da Burdur’daki engellilikle ilgili durum raporla kayıt altına alındı. 

Bu projenin temel hedefi Burdur’da belediye tarafından bir engelli danışma merkezi açılmasını hedefliyor bu çalışmalar. Zaten belediyelerin böyle bir birimi oluşturmaları yasa gereği zorunlu. Bu çalışmayla hem Burdur Kent Konseyi hemde Türkiye Kent konseyleri Birliği ve sizlerin katkılarıyla yürütülen bu çalışmayla belediyenin bu işi yapabilmesinin kolaylaştırıcılığını yapmış oluyoruz ve ona destek sağlamış oluyoruz. Ülkemizde istatistiklere göre %12’yi bulan engelli sayısı var. Aşağı yukarı bütün kentlerde de bu rakam ilgililer tarafından doğrulanıyor. Ama engelillerimizle ilgili ne yazık ki kurumlarımızın elindeki bilgiler birbiriyle bile paylaşılamayacak farklılıklar arz eden ya da bir merkezde toplanmayan dolayısıyla engellilerle ilgili sürdürülecek hizmetlerde onlara yapılacak çalışmalarda eğitim, sağlık ve sosyal alanlarımızı engellilerin bir engelsizler gibi yaşamasının sağlanmasının temininin adımıdır buda. Bu ikinci aşamada  engelilerle ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarına, engelli ailelerine, engellilerin bizatihi kendilerine, engelilerle görev yapmak zorunda olan kamu kurumlarına bir eğitim programı çalışmasının ilk adımı bu. Bu ikinci adımda engelli ailelerin ve engellilerin kendilerine eğitim programı uygulayacağız. Burdur İl Genel Meclisi’ne ve Burdur Belediye Meclisi’ne bu program gereği bir bilgilendirme çalışması yapılacak. Bu programda engelilerle ilgili erişim ve evrensel tasarım konusunda bilgiyle buradaki arkadaşlarımız anlatacak. 

Bu eğitim çalışmaları Burdur Kent Konseyi ve engeliller tarafından süreç içerisinde devam ettirilecek.”dedi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nce yapılan çalışmaları her daim destekleyeceklerini vurguladı.

 Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın