Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Bostan; Döner sermayeler sorunun değil, iyileştirmenin adı olsun

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Bostan, sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından olan performansa dayalı döner sermaye sistemi hakkında sağlık çalışanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, “çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil, çalışan için ekonomik bir iyileştirmenini adı olsun.”çağrısı yaptı.

Türk Sağlık -Sen Şube Başkanı Bostan, performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini ve bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığının açık olduğunu ifade ederek, daha önceden döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu bugün ise performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarının çalıştıkça çok kazanacağının ifade edildiği performansa dayalı sağlık sisteminde muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin eridiğini vurguladı.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Bostan Sağlık Bakanlığı’nın döner sermaye sistemindeki çıkılmaz hale öncelik vermesi gerektiğini dile getirerek;

“Sağlık çalışanları için döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldığı ifadelerini kullanan Başkan Balcı, sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermaye var denilerek hem kapılar kapatıldığını hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldığını sözlerine ekledi.

Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır denildi. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu.

Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldüğü belirtildi.

Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.

Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; Çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil, çalışan için ekonomik bir iyileştirmenini adı olsun.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın