MAKÜ’de çifte bakanlı açılış

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teknokent binasının ve Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin açılışı , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti. 

İlk olarak Teknokent binasının açılışını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı İlhan Varank ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu daha sonra Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin açılışını yaptılar. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, MAKÜ tanıtım filminin gösterimi ve açılış konuşmaları ile devam etti. 

Çok güzel iki eserin açılış programları için bir araya geldiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz üniversite hakkında bilgiler aktararak;

 “Üniversitenin topluma dönük hizmetler üretmesi de günümüzün temel misyonları arasında yer alıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bu bağlamda kendisini bölgesel gelişmeye odaklamış, bölgesel kalkınma üniversitesi olarak bütün stratejik program ve planlarını buna göre odaklamış bir üniversite sıfatıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Burdur Gelişim Merkezimiz şehrimizin bütün ekonomik potansiyellerini masaya yatırmış, neler yapılabileceği konusunda önemli çalışmalar yapmış ve bu bağlamda kendisine 3 temel sektörü hedef seçmiştir. Bu sektörler tarım ve hayvancılık, turizm ile doğal taş ve mermercilik sektörüdür. Üniversitemiz 2016 yılında hayvancılık alanında Türkiye’de pilot üniversite seçilmiştir. 40 ayrı uygulama projesi ile 4 farklı boyutta çalışmalarını sürdürmektedir. Bugün Teknokent ve kütüphanemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. İsmine de 15 Temmuz şehidimiz Prof. Dr. İlhan Varank’ın ismini verdik. Bu bağlamda senatomuza da teşekkür ederim” dedi.

 Milletvekili Yasin Uğur, Teknokent ve Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin hem üniversitemize hem de ilimize hayırlı olmasını diledi.  Milletvekili Bayram Özçelik’te Teknokentin hem üniversitemiz hem de sanayicilerimizle ilimiz ve ülkemiz için ortak çalışmalar yapması temennisinde bulunarak Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin de hayırlı olmasını diledi.

Vali Hasan Şıldak Teknokent ve Prof. Dr. İlhan Varank kütüphanesi’nin açılış töreninde yapıtığı konuşmada;

“Teknokent, üniversitemizin araştırma kurumlarının ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürmeye, katma değerli ürünler ortaya koymaya, bu ürünler arasında bilgi ve teknoloji transferi yapabilmeye elverişli bir zemin hazırlayacaktır. Açılışını gerçekleştirdiğimiz, içinde bulunduğumuz kütüphane ise ismiyle çok anlamlı bir dünyaya kavuşuyor. Bütün bu hizmetlerin değerli yatırımların ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi (KİMER) tarafından hazırlanan Prof. Dr. İlhan Varank temalı film duygu dolu anların yaşanmasına vesile oldu. Film sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gözyaşlarına hakim olamadı.

Daha sonra konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu;

“Prof. Dr. İlhan Varank kitaba, ilme değer veren, örnek bir şahsiyetti. Varank’ın darbe gecesi ilk direnenlerden biri olduğunu anlatan Bakan Kasapoğlu, kütüphanede çalışan gençlerin de onun yolunda ilerlemeleri temennisinde bulundu.

Gençleri önemsediklerini vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu;

“Her bir gencimiz bizim ayrı bir umudumuz, yarınlar adına ümidimiz. İnanıyorum ki bugün yaptığımız açılışlar, gelecek adına gerek ülkemizin gerek dünyanın yarınları adına çok güzel başlangıçların, başarıların önünü açacaktır. Ülkemizi güçlü kılmak, geleceği bugünden inşa etmek için teknolojiyi takip eden değil, teknolojiyi üreten, teknolojik anlamda takip edilen bir ülke olmamız gerekiyor. Bu noktada gençlerimizi, öğrencilerimizi, bilimsel manada donanımlı hale getirmemiz gerekiyor.

 teknolojinin doğru kullanılmalı ve teknolojinin kullanımı noktasında bağımlılık oluşturan değil, teknolojiyi üreten bir gençlik yetişmesi gerekir. Bakanlık olarak bu konuya gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Kitabın hem kişilik olarak gelişimde hem bilgi ve tecrübeler edinmede çok büyük rolü var. Okum alışkanlığı daha da yaygınlaştırılmalı, bu noktada kütüphaneler açısından yeni konseptleri önemsiyoruz. Buna da en iyi örnek Millet Kütüphaneleri.”dedi. 

Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nin gençler için bir hazine değeri taşıdığını vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu;

“Her kitap bir dünya, bir ufuk, bir dost demektir. Bu kütüphanede okuyan gençlerimiz, başta kendi gelecekleri olmak üzere ülkemizin geleceğini inşa etmede ciddi rol üstlenecekler.” dedi ve öğrencilere seslenerek, öğrencilerin tesislere değer katacağını, imkanları sonuna kadar kullanmalarını istedi.

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılışta yaptığı konuşmada;

“Burdur, tarihiyle müsemma, bir ilim ve irfan şehri. Piri Baba, Divan Baba, Hecin Dede, Hacı Rahmi Sultan, Hafız Osman Nuri Efendi gibi nice büyük isimler, sadece bu şehrin değil, tüm Anadolu’nun mayasını yoğurdu. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Burdur’u temsilen ilk meclisimizde mebusluk yaptı. Burdur, ilmin, irfanın ve milli mücadelenin bir şehridir. Bu şehrin şanına, tarihine, ilim geleneğine yakışır bir şekilde, uzun yıllar hasretle beklenen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini 2006 yılında Burdur’a kazandırdık. Maşallah, üniversitemiz kurulduğu günden bu yana hızla büyüyor. Şimdi de üniversitemize ve Burdur’umuza yakışır şekilde çok güzel bir kütüphaneyi açıyoruz. Merhum ağabeyim İlhan Varank isminin bu esere verilmesi beni oldukça duygulandırdı” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ağabeyinin adını zikrettiği sırada tekrar gözyaşlarına hakim olamadı. Bu sırada açılışa katılanlar ise Sanayi ve teknoloji Bakanı Varank’ın duygu dolu anlarına alkışlarla eşlik ettiler. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank daha sonra, “Muhtemelen konuşmamı da bitiremeyeceğim. Bu eserler şehrimize, ülkemize hayırlı olsun diyorum. Tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek kürsüden indi.

İki bakan, açılışın ardından kütüphanenin içinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni gezdi. Daha sonra Bakanlar ve beraberindeki heyet MAKÜ Kampüsü içerisinde yapılan yatırımları yerinde incelediler.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection