Vali Şıldak; Engelliler için bireylerin yapması gereken çok şey var

Devlet olarak bu özel insanlarımıza hangi yaşta olursa olsun, hangi kategoride olursa olsun bir engellilikle tanımladığımız vatandaşlarımıza devletimiz bütün kademeleriyle kurum ve kuruluşlar ile çok büyük özen gösteriyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce 3 Aralık Dünya Engellier Günü’nde Öğretmenevi’nde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte engelli öğrenciler korosu şarkılar söyledi. Engelilerden oluşturulan koro ritim gösterisi sundu. Halk oyunları gösterileri sergilendi. Şiirler okundu. Dans gösterilerinin sergilenmesinin ardından Vali Hasan Şıldak tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler günü anısına düzenlenen sportif etkinliklerinde dereceye giren öğrencilere  ödüller verildi. İşyerinde engelli istihdam edenlere belgeleri sunuldu. 

Vali Hasan Şıldak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğinde yaptığı konuşmasında;

“Engelli hayat, zor bir hayattır ama engelli hayat aynı zamanda özel bir hayattır. Bu anlamda baktığımızda, gerek meslek hayatımda idareci olarak gerekse teftiş ve denetimlerde bulunduğum süreçlerde, son dönemde hükümetimizin aldığı kararlarla bu konu da artık zihinlerdeki kalıpları kırmaya varan, fiziki alan uygulamalarından  tutun, uygulanan çok çeşitli kapsamlı projelere kadar o kadar çok şey yapıldı ki; elbette eksiklerimiz var. Ama geldiğimiz aşama eskiyle kıyaslanmayı bile mümkün kılmayan bir aşama. Ben ilimizdeki uygulamaları da çok yakından takip ediyorum. Ülkemiz genelinde olduğu gibi burada da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfımız, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Sağlık Müdürlüğümüz, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz işbirliği içinde bu alanda çok ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Projeler ve destekler kurumsal bazda devam ediyor ve devlet olarak bu özel insanlarımıza hangi yaşta olursa olsun, hangi kategoride olursa olsun bir engellilikle tanımladığımız vatandaşlarımıza devletimiz bütün kademeleriyle kurum ve kuruluşlar ile çok büyük özen gösteriyor. Mesela evinde eğitim vermeye kadar bu çocuklarımıza uzanabiliyoruz. Ülkemiz ve devletimiz adına bunlar çok gurur verici çalışmalar. 

Ancak bireyler olarak yapmamız gereken çok şey olduğunu düşünüyorum bu konuda. Esas zihniyetin dönüşümü burada gerekli. Devlet gereğini yaptı, yapmaya da devam ediyor. Biz vatandaşlarımız olarakta bu insanlarımıza yaklaşırken çok daha özenli, çok daha kucaklıyıcı ve onların normal süreçi içinde kendilerini sağlayacı bir yaklaşımla onlara uzanabilmeliyiz diye düşünüyoruz. Bizimde gayretimiz onların yanında olduğumuzu hissettirmek. Projeli çalışmaları da destekliyoruz. Bazı konuları yaşamadan idrak etmekte mümkün değil ve hedefimiz de ne kadar çok insanımızı kucaklayabilirsek, ne kadar engelli vatandaşımızı normal bir hayat seyri içinde hayata tutunmasını destekleyebilirsek, şehirlerimizi, kurumlarımızı ne kadar onlara yaşanabilir hale getirebilirsek, başarıyız demektir. Bu yönde hedeflerimiz olacaktır.” dedi ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven engelli vatandaşlara sağlanan imkanlar hakkkında bilgi vererek;

“Mesleğimin ilk yıllarında engelli kardeşlerimin evlerinden çıkamadıklarına ve evde hapis hayatı yaşadıklarına şahit oldum. Ülkemizde son 16 yılda sosyal politika alanında sessiz ve devrim yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Yapılan köklü değişiklikler ile artan hizmet çeşitleri engellerimizin hayatımızın her alanına katılımımızı kolaylaştırıyor. Engelli ailelerimiz Bakanlığı’mız tarafından yardımları çok yakından bilmektedir. Toplumda engelleri saklayan bir anlayıştan bugün topluma hatta velilierimizin başarılarıyla bizlere ders veren bir noktaya gelindi. Üzelerek belirtmeliyim ki o yıllarda engellilerimize odaklanan bir yasal düzenlememiz yoktu. 2005 yılında ilk düzenleme yapılarak engelliler kanunu ile engellenin toplumsal hayata katılımı yönündeki engeller ortadan kaldırıldı. Sokaklarımızı, okullarımızı, toplu taşıma araçlarımızı yeniden düzenleyerek engelleri tamamen kaldırmalıyız. Engelli olan kardeşimizin yaşadığı zorluklar, sadece onların hayatını değil, ailelerini de etkilemektedir. Elbette aule olmanın anlamı bu zorlukları birlikte göğüslemeyi gerektirir. Ancak birey, toplum ve devlet olarak engelli ailelerimizin yanında olmalıyız. 

Engellilerimizin mümkünse aile ortamından ve sosyal çevresinden kopmadan hayatını sürdürmesine yönelik evde bakım hizmetlerini artırdık. Ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engellirimiz için Umut Evi uygulamasını ilimizde de başlattık. Bu evlerde engelli evlatlarımıza ev ortamında bakım hizmetleri vermekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığımız ihtiyacı olan engellilerimize bütün imkanı sunmaktadır. Engeli nedeniyle zorunlu örgün eğitimden doğrudan yararlanamayan çocuklarımıza evinde ya da hastanede evinde ve ücretsiz servis imkanı sağlanmaktadır. Engelliler bize toplumumuzun birer emaneti, bizlere düşen görev ise engellilerimizin engellerini farkederek bu engeli ortadan kaldırmak için samimiyetle birlikte çalışmaktır. İlimizde erişilebilirlik denetleme ve izleme komusyonları oluşturulmuştur. Engellilerimiz belediyelere ait toplu taşıma araçlarından Türkiye’de ücretsiz seyahat edebilme hakkını da yine son dönemlerde kazanmıştır.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection