Basketbol İl Temsilcisi Taraşlı; Hakem kadromuzu güçlendiriyoruz

Burdur Basketbol İl Temsilciliğinin organize ettiği Basketbol Aday Hakem Kursu, geçtiğimiz hafta Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda düzenlendi.

Çeşitli illerden de katılımın sağlandığı Basketbol Aday Hakem Kursu’nun eğitimleri, Türkiye Basketbol Federasyonu Bölge Sorumlusu A Klasman-Euro League Basketbol Hakemi Erşan Kartal tarafından verildi.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı Basketbol Aday Hakem Kursu, verilen eğitimin ardından yapılan sınavla birlikte sona erdi.

Basketbol İl Temsilcisi Kemal Taraşlı, aday hakem kursuyla birlikte ildeki Basketbol Hakemi kadrosunu güçlendirmeyi hedeflediğini, basketbolun temel unsurlarından biri olan hakemlerin eğitimlerine büyük önem verdiklerini, haftalık seminerlerle kural bilgilerini ve yorum güçlerini artırmayı hedeflediklerini, aday hakem kursunu başarıyla tamamlayan hakemlerle birlikte daha da güçleneceklerini belirterek, “İşimiz gereği geleceğe yatırım yapmak zorundayız. Başta ilimiz olmak üzere ülkemiz basketboluna da katkı sağlamak istiyoruz. Her geçen gün gelişen ve ilerleme kaydeden ülke basketboluna, bizlerde hakemlerimizi geliştirme, güncelleme, yorum kabiliyetlerini artırma yoluyla katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yaşanan gelişmeleri her hafta düzenlediğimiz seminerlerle hakemlerimize aktarıyoruz.” dedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Burdur Basketbol İl Temsilcisi Kemal Taraşlı, hakemlerin gelişimleri için çok uğraştıklarını, ancak bu gelişimin karşılık bulabilmesi için hakemlerin bol bol maç yönetmeleri gerektiğini, bunun da ildeki maç sayısının artarak olabileceğini, bu konuda da bazı girişimlerde bulunduklarına değinerek, “Basketbolun ilimizdeki gelişimine katkı koymak en büyük amacımız. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun tüm imkanlarından yararlanmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl için 1. Kademe Basketbol Antrenörlük Kursu başvurumuz oldu. Kabul edildiği takdirde, ilimizdeki antrenör eksiğimizi tamamlayıp, altyapılarda ve kulüplerde de gelişim göstereceğiz. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bulunan cevherin farkındayız. Burada eğitim alan öğrencilerin antrenörlük belgelerini tamamlamalarına ve şehirdeki basketbola katkı koymalarına dair arzumuz hep vardı. Açılması için gayret ettiğimiz antrenörlük kursuyla birlikte, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki bu arkadaşlarımızı da işin içine dahil etmeyi, Burdur Basketbolunun gelişimine katkı koymalarını hedefliyoruz. İlimizin profesyonel liglerde bir takımının olmayışının, basketbolcuların hedefsiz kalmasının, altyapılarda yeterli çalışmaların yapılamamasının bir şekilde önüne geçmek istiyoruz, bunun için çalışıyoruz. Bahsettiğim sıkıntıları gidermek adına da 1. Kademe Basketbol Antrenörlüğü kursunun fayda sağlayacağına inanıyoruz. Umarım, Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri de bizler gibi düşünerek, bu kursun ilimizde açılmasına imkan sağlarlar.” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın