Başkan Ercengiz; Belediyenin hiç bir zaman 104 Milyon borcu olmadı “AKP’li belediyeler borç rekoru kırdı!”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Meclisi’nin Kasım ayı 2. Toplantısında, belediyenin borçları hakkında yaptığı açıklama  ile  meclis üyelerini bilgilendirerek; “Burdur Belediyesi’nin hiçbir zaman 104 Milyon borcu olmadı” dedi.

Bir internet sitesinde  “Burdur Belediyesi’nin iller Bankası Borcu 104 Milyon” “Ispartayı ve İzmir’i geride bıraktık” “Engelliyor  demişti… Borcu 104 Milyon’muş”  başlığı ile yapılan habere karşın, belediyenin borçlarını rakamlarla ortaya koyan Başkan Ercengiz; “Burdur Belediyesi’nin hiçbir zaman 104 Milyon borcunun olmadığını vurguladı; 

Sözcü Gazetesi’nde 26 Şubat’ta yaınlanan haberde, İller Bankasından borç alıp ödemeyen belediyelerin listesi yayınlanmıştı.  Kamil Elibol tarafından yapılan haberde, İller Bankasından borç alıp ödemeyen belediyeler sıralamasında ilk beşte AKP’li Bursa, Gaziantep, Sakarya, Konya ve Antalya belediyelerinin yer aldığı belirtilmişti.

Bu haberin yayınlanmasının üzerinden aylar geçtikten sonra, bir internet sitesinde “Burdur Belediyesi’nin iller Bankası Borcu 104 Milyon” başlığı ile yapılan haberde “Ispartayı ve İzmir’ı geride bıraktık” “Engelliyor demişti… Borcu 104 Milyon’muş” ibareleri yer almıştı. Sözcü gazetesinde yayınlanan listeye dayandırılan haberde; Burdur Belediyesi’nin, iller Bankasına olan 104 Milyon borçla,  komşu Ispartayı ikiye katladığı iddia ediliyordu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bu iddiaları, ortaya koyduğu rakamlarla yalanlayarak;

“2013 yılı bütçesi 46 milyon iken, 2017 yılsonu itibariyle 84 milyon liraya ulaştığını görebiliyoruz. Yıllar itibariyle bütçemizde planladığımızda  her yıl %15.4’lük bir artışla karşımıza çıktığını görüyoruz. Bütçemizdeki artışın temel nedenlerinden bir tanesi tahakkuk oranları tahakkukun tahsilatı oranlandığında tahsilat miktarıda daha titiz davrandığımız, vatandaşımızı borç ödemeye yönlendirdiğimiz ve belediye gelirlerinin bütçelerini artırma adına gelirlerin artırılması çalışmaları neticesindedir. Burdur Belediyesi nin bütçe oranlarında bizim 2018 yılı için öngördüğümüz rakam 109 milyon 824 bin 131 liralık bir bütçe tahakkuku öngörmüşüz ve şu ana kadar gerçekleşen rakam 88 milyon 577 bin 300. Buda gerçekleşme oranı olarak bakıldığında %81’lik bir rakama tekabül ediyor. Yıl sonu itibariyle de 100 milyon  liralık bir tahsilata ulaşmayı bekliyoruz. Bu anlamda baktığımız zaman %90’ları bulan bir tahsilat oranıyla Burdur Belediyesi olarak vatandaşımızın borç ödeme konusunda titiz davrandığını ve bizim de bu konuda yardımcı olduğumuzu söyleyebiliriz.” Dedi.

Konuşmasında belediye giderleri konusunda da rakamlarla ayrıntılı olarak meclise bilgi veren Başkan Ercengiz;  Gider bütçesine baktığımız zaman burada çok önemli olan 2013 yılında sermaye giderleri kalemi altında 5 milyon 195 bin liralık bir rakamdan bahsettiğimizde tüm bütçenin %10’u iken bugün 2017 itibariyle 76 milyon kusurlu bir bütçenin 14 milyon 641 bin lirasını , yani yaklaşık %20’lik bir oranı sermaye giderlerine yani Burdur Belediyesi’nin yaptığı yaatırımlara aktarılmış durumdadır. Personel giderleri 2013’ten bu yana oldukça fazlalaştı. Asgari ücretteki artış, sosyal güvenlik primlerindeki artış. Mali tablomuza baktığımız zaman 2017 yılında sadece personel giderlerine harcadığımız para 14 milyon 855 bin lira. 2018 yılı yatırımlarımıza baktığımızda özellikle sermaye giderleri bizim için önemli bir kalem. 19 milyon 586 bin liralık bir rakamı öz sermayeye aktarmış durumdayız.” Değerlendirmesinde bulundu.

Burdur Belediyesi’nin borçlarının kendi resmi sitesinde görüldüğüne işaret ederek “2014 yılında Burdur Belediyesi’nin kendi toplam borcu 49 milyon 817 bin 337 lira 68 kuruş, piyasa borçları dahil. Banka mevcutları 125 bin lirası  kasada, otopark için ayrılan 2 milyon 135 bin liralık için ayrılan rakamla toplamında 2 milyon 261 bin 58 lliralık bir mevduatla biz Burdur Belediyesi’ni 2 Nisan sabahı teslim aldık. “ hatırlatması yaptı.

20.11.2018 tarihi itbariyle Burdur Belediyesi’nin piyasaya borcu olmadığına da işaret eden Başkan Ercengiz; gecikmiş elektrik, doğalgaz veya kişilere ait emanetlerde geçici kabullerden dolayı beklettiğimiz para mevcut değildir. Kültür varlıklarına, mera fonuna, SGK’ya ve SGK primlerine baktığımız zaman bu rakamların sıfır olduğunu görüyoruz. İller Bankası kredilerinin kredileri toplam tutarı 20 milyon 535 bin 512 lira ve bunların faizi eklendiğinde toplam İller Bankası borcu 23 milyon 973 bin 75 lira gibi bir rakam görülmektedir. Şu anda banka mevcudumuz 7 milyon 387zbin 367 lira iken, otoparkta kullanabileceğimiz yasal hakla ilgili mevduat oranımız yaklaşık 6 milyon liradır. 2014 yılından beri Burdur Belediyesi olarak kullandığımız kredilerin yani İller Bankası ve dvelet bankasından aldığımız krediyi aktarayım. Asfalt malzemesi alımı kredisi tükendi. İşmakinesi aracı alımı kredi kullanmıştık. Aldığımz kamyonlarla ilgili kredininsadece 844 bin lirası kaldı. Biz kendi dönemimize auit kullandığımız kredilerin sadece 6 milyon 612 bin 208 lirası 2014 dönemini sonrasına ait olup 17 milyon 360 bin 866 lirasıda 2104 yılındaki borçlara aittir.”dedi ve Burdur Belediyesi’nin gün itibariyle 23 milyon 900 bin lira İller Bankası borcunun mevcut olduğunu rakamlar ve belgelerle ortaya koyarak “ne kendi dönemimizde ne de önceki dönemlerde Burdur Belediyesinin hiçbir zaman 104 milyon liralık bir borcunun olmadığı” vurgusu yaptı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın