İnşaatlarda iskeleleri kim kontrol ediyor?

İnşaat işçileri derme çatma iskelelerde yaşamlarıyla kumar oynuyorlar

Şehrimizde de özellikle de şehir merkezinde yoğun bir yapılaşma sürüyor. Pek çok cadde ve sokaklarda inşaatlar yükseliyor. İnşaatların yapımında kullanılan teknolojiler geliştiği için inşaat yapım süreleri de kısaldı. Hazır beton, panel kalıp ve diğer kolaylaştırıcı faktörler sayesinde inşaatlar daha kolay ve hızlı yapılıyor. İnşaatın hızı ve kalitesine önem verilirken konu işçi sağlığı ve iş güvenliği sağlamaya gelince gelişkin teknolojiden kaçınılıyor. İlimizde inşaat işçileri hala iptidai iş güvenliği sağlanmamış iskeleler üzerinde çalıştırılıyor.

Ülkemizde iş kazalarının olmadığı, iş kazalarında işçilerin ölmediği gün yok. İlimizde de işçi kazaları ve can kayıpları yaralanmalar olmakta. En çok kaza olan alanlardan birisi de inşaatlardır. İnşaatların cephesine kurulan iskellerde , yasaklanmasına rağmen hala ahşap kalaslar kullanılıyor.  İşçiler ahşap kalasları oradan oraya çekerek üzerinde sıva, boya yapıyorlar. Bu tür iskelelerde taşıyıcı ayaklar yere sabitlenmediği için iskelenin yıkılması riski her zaman olmakta.

Son dönemde değiştirilen yönetmeliklerle, açık, iptidai iskele kullanımına, iskelede ahşap kalas kullanımına yasaklar getirilse de, yeterli kontrol ve yaptırım olmaması nedeniyle bu iskelelerin kullanımı sürüyor.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın