Kırmızı et aleyhine yaratılan algı üreticileri zora soktu

Veteriner hekimler Odası Burdur Şubesi Başkanı Veteriner Hekim Kazım Üstüner, genişletilmiş İl Divanı Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

“Tarım ve hayvancılık sektörünün geri kalma sebeplerinden birisi de Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsiz hale getirilmesi. Ne yazık ki ben ne genel merkezin politika ve yayınlarında ne de böylesi toplantılarda Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsiz hale getirilmesinin sergilenmesi deşifre edilmesi konusunun yeterince önemsenmediğini düşünüyorum. Aksi düşüncedeyseniz ben bu konudaki cevabınızı alayım.” sorusunu cevaplayarak;

“1984 yılında Turgut Özal döneminde deklarizasyohla karman çorman olduk deyim yerindeyse. Cumhuriyeti kuran önder kadro öz kaynaklara dayalı bir kalkınma modeli belirlemişler. Ancak daha sonraki yönetimler özellikle 24 Ocak 1980 tarihinde alınan ekonomik kararlarla birlikte bu stratejiden vazgeçilmiş, ithal ikameli neoliberal politikalar ülkemiz yönetimine hakim kılınmış idi ve son dönemde bunun en ağır safhasına geldik.”

“Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün kapatılmasıyla tarım ve hayvancılıkta geriye giden bir süreç başladı. Ancak biz Burdur boyutuyla Burdur Tarım İl Müdürlüğü’müz boyutuyla da ortamalanın üzerinde hizmet veren bir yapıya sahibiz. Burdur olarak bir ayrıcalığımız var ama  genel anlamda Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsiz hale getirilmesine katılıyorum. Burdur boyutuyla sağlam bir yapımız var. Tarım İl Müdürlüğü, Köy-Koop., Damızlık Sığır Yetiştiriceleri Birliği hatta Veteriner Hekimler Odası’yla Türkiye’de öncü olduğumuzu ifade etsek konuya  yanlış olmaz.”dedi. 

Tarım İl AKP İl Başkanı Volkan Mengi ziyarete geldiğinde   ben şap meselesini gündeme getirdim. Şap izolasyonla çok alakalı. Dışarıdan getirilen hayvanların kontrolleriyle alakalı. Sayın Mengi, Tarım İl Müdürlüğü’nü aradı. Müdür Bey’in verdiği cevap şu oldu; Biz bu hayvan kontrollerini planlıyoruz. Ayda bir kere rutin kontrolleri yapacağız dedi. Bildiğim kadarıyla geçmiş yıllarda hayvan pazarlarının kurulduğu günlerde her hafta o kontroller yapılırdı. Şehirde yaşanan şap vakaları ve karantinaları göz önüne alırsanız,  bence Tarım İl Müdürlüğü’nün çalışmaları başarısız.Tabi şunu da söylemek lazım, Tarım İl Müdürlüklerinin işlevsizleşitirilmesi Bakanlık tasarrufudur. Bu konuda neler söylersiniz?” sorusunu da cevaplayan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Üstüner;

“Son Kurban Bayramı şarbon konusunda abartı derecesine gelen ve halkımızı kırmızı etten soğutan dolayısıyla üretcilerin mağdur olduğu bir tablo oluştu. Şarbon hastalığı ilk defa çıkan bir olgu değil. Her zaman  olabilen bir hastalık. Şu soruyu sorar hale geldim ben. Acaba kırmızı et aleyhinde algı mı ortaya çıkarılmak istendi. Şimdi üreticilerimiz hayvan kesimi için zorlanıyor. Kestiremiyor. Acaba algı yönetimi mi oluşturuluyor diye düşünmedim değil.”bilgisi verdi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın