YBESKK Koop Başkanı Yiğit; Ödenekler gelmedi Esnafımızdan anlayış bekliyoruz!

Döviz fiyatlarının hızlı yükselişiyle birlikte Türkiye’yi etkisi altına alan krizden Burdur sanayicisi ve esnafı da olumsuz yönde etkilendi. Pek çok esnaf, kredi kefalet kooperatiflerinden düşük faizle kredi çekerek krizin önüne geçmeye çalışırken, bu kez de ödeneklerin gelmemesinden dolayı şikayetçi. Konuya ilişkin Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit’ten esnafın şikayetleri hakkında açıklama alarak, konu hakkında bilgi aldık.

“250 üyemiz 23 milyon TL kredi kullandı”

2016 yılının Temmuz ayında Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kurulduğunu belirten Başkan Yiğit, “Açıldığında 112 üyesi olan, şimdi ise 333 aktif üyesiyle büyümeye devam eden bir kooperatifiz. 250 üyemiz olan esnafımıza işletme kredisi kullandırıldı. 3 esnafımıza İşyeri Edinme Kredisi kullandırdık. İki yılda yaklaşık olarak 18 milyon TL’lik ödeneği esnafımıza dağıttık. Ödenen taksitleri de, yani geri dönüşleri de ödenek bekleyen esnafa dağıtarak, bu rakamı yaklaşık olarak 23 milyon TL’ye çıkarmayı başardık” dedi.

“6 milyon TL’ lik ödenek bekliyoruz”

Kuruluşundan beri kısa zamanda 2 grup atlamayı başaran ve şu an 3. grup içerisinde yer alan Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin üst limit olarak 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırabildiklerinden bahseden Başkan Yiğit, “Ülkedeki ekonomik krizin etkisinin hissedildiği bu günlerde, 47 adet teminatı alınmış, kredisi onaylanmış, ödeneğin gelmesini bekleyen dosya var. 14 adet yeni başvurumuzla birlikte, 61 adet dosyanın yaklaşık 6 milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyacı var. Bu paranın gelmesini bekliyoruz” dedi.

“Çeşitli girişimlerle ödeneği getirmek için uğraşıyoruz”

Ödeneğin gelebilmesi için sık sık Ankara’ya giderek bürokrasilerle görüştüklerini belirten Başkan Yiğit, iktidar ve muhalefet demeden ödenek sıkıntısını gidermek için çeşitli girişimlerde bulunduklarını, fakat daha ödeneklerin gelmediğini belirtti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’ün her yıl tüm Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanları ile müdürlerine düzenledikleri eğitim seminerinde müjdeler verdiğini belirten Başkan Yiğit, “Her yıl kooperatif ve esnaflarımıza yeni bir girişim ile ilgili müjdeler veren Genel Başkanımız Akgül, maalesef bu yıl Antalya’nın Manavgat İlçesinde düzenlenen 15-19 Ekim 2018 tarihindeki Kooperatif Başkanları ve 22-26 Ekim 2018 tarihlerindeki Kooperatif Müdürleri Eğitim Seminerinde bu müjdeyi veremedi. Her yıl aynı tarihlerde yapılan eğitimlerde, faiz oranının %6’dan %5’e düşürülmesi, Kooperatif Mali Genel Kurulunun her yıl düzenlenmesinden, 3 yıla çekilmesi, Kooperatiflerin 1,5 oranındaki kesintilerinin, yıllık alınması gibi müjdeler veren Genel Başkanımız, bu yılki toplantı da üzülerek müjde veremeyeceğini, kooperatif ve esnaflardan anlayış beklediklerini söyledi. Ülkemizin zor zamanlardan geçtiğini, dövizlerdeki ani artıştan dolayı başlayan krizin etkisiyle, bu yıl müjdeli haber verememenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi” dedi.

 “Dövizler arttı esnaf yeterince hammadde alamıyor”

Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Müdürü Barış Karademir’de, işletme kredisi almak için dosyası bekleyen ve daha önceden kredi kullanmış esnafları Başkan Tuncay Yiğit ile birlikte ziyaret ettiklerini belirterek, “Esnaflarımızın şikayetlerini ve ihtiyaçlarını dinledik. Birçok esnafın şikayetlerinin 2 maddede buluştuğunu gördük. İlk olarak Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve döviz artışından dolayı esnafın hammadde alımını yeterince yapamadığı oldu. Fiyatlar arttığı için esnaf daha az mal alabiliyor. İkinci madde ise, büyük şirketler ve aracı firmaların haksız yere kazanç sağladıklarını, krizi fırsata çevirmelerinden dolayı esnafımız büyük zorluk çekiyor “ dedi.

“Ödenekler gelinceye kadar esnafımızdan anlayış bekliyoruz”

Son olarak Başkan Tuncay Yiğit, “Bizim beklentimiz, ülkemizin içinde olduğu krizin bir an önce önlemlerin arttırılarak ortadan kaldırılması ve fırsatçılara mahal verilmemesidir. Ödenek bekleyen esnafımızın en kısa sürede krediyi kullandırmak için girişimlerimize devam edeceğiz. Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak esnafımızın daima yanındayız. Ödenekler gelinceye kadar esnafımızdan anlayış bekliyoruz” dedi.

Haber: Süleyman Taraşlı

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın