Şahika Salda’da dünya rekoru kırdı

Milli sporcu Serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni, Şahika Ercümen, Salda Gölü'nde yaptığı dalışla,  'tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekor’u kırdı. Şahika Ercümen Salda Gölü’nde  1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak, dünya rekorunun sahibi oldu. Rekor sonrası,suda Türk bayrağı açıp, rekorun sevincini yaşarken; "Cumhuriyetimizin 95'inci yılına ithafen rekoru kırdım" dedi.

Milli sporcu Şahika Ercümen, rekora hazırlanmak için önce Salda Gölü’nde antrenman dalışları yaptı. Daha sonra 'tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekoru'nu kırmak için Salda Gölü'nde dalış yaptı. 

 

Milli sporcu, 184 metre derinliğiyle Türkiye'nin en derin gölü olarak bilinen olan Salda Gölü’nde tek nefeste tüpsüz ve paletsiz 65 metre derinliğe 1 dakika 58 saniyede dalarak, dünya rekorunu kırdı.

Rekortmen Şahika Ercümen, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu hakemlerinin dalışı onaylayan beyaz kart göstermesinin ardından,  ekibindekiler ile büyük sevinç yaşadı. Suda Türk bayrağı açarak, gazetecilere açıklama yapan Şahika Ercümen, "Dün fırtınadan sonra bugün rekoru kırdığım için mutluyum. Su çok soğuk, nefesimi tutamayacağımı sandım. Denizde 110 metre, antrenmanda daha fazla daldım; ama bu mesafe ona eşdeğerdi. Soğuk suda nefes tutmak zor. Türkiye'ye dünya rekorunu kazandırdığım için mutluyum. Cumhuriyetimizin 95'inci yılına ithafen rekoru kırdım" dedi.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın