Burdur Belediyesi’nden açıklama; Kültür merkezini tamamlayamayan beceriksiz vekil belediyemize saldırıyor

Burdur Belediyesi’nden “Önceki dönemde tamamlanması gereken Kültür Merkezi inşaatının iktidarın Belediyesinin beceriksizliği nedeniyle yapılamamasının faturasını bize keserken devri yapılan ve iki yıldır yapamadıkları inşaatın hesabını da verememektedir.

Bu nedenlerle Belediyemizi suçlamanızı, işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan personellerimizi ithamınız nedeniyle kınıyor, ortada bir ihmal, eksiklik ya da art niyet varsa sorumlularının ifşa edilmesini talep ediyor aksi halde ‘’solcu’’ olarak tabir edilen mesai arkadaşlarımızdan da özür dilenmesini bekliyoruz.” Açıklaması yapıldı;

 Burdur Belediyemiz tarafından projelendirilerek 18.08.2008 tarihinde inşaatına başlayan Kültür Merkezi toplam 4.791.035 TL harcanarak % 36 Aşamasında iken yarıda kalmıştır. O tarihe kadar Kültür ve Turizm Bakanlığından  2.000.000 TL destek alınırken Belediyemiz bütçesinden 2.791.035 TL harcama yapılmıştır.

Başta hazırlanan proje alanı daha sonra büyütülerek ödeneksizlik nedeniyle yarıda kalan Kültür Merkezinin tamamlanması için 15.10.2012 tarihinde açık ihale usulü ile ‘’Burdur Belediyesi Kültür Merkezi İnşaatı’’ ihalesi yapılmıştır. Ancak Ardem İth.İhr.İnş. ve İnş.Mlz.Tur.San.Tic.Ltd.Şti – Malz.İnş.Taah.Pet.Nak.Turz.İşl.San.Tic.Ltd.Şti ortak girişimi 15.04.2013 tarih ve 13211 sayılı kayıt belgesi ile Kamu İhale Kurumuna itiraz başvurusunda bulunmuştur.

Kamu İhale Kurumu 06.05.2013 tarih ve 2013/UY.III-1987 nolu karar ile Belediyenin ihaleyi iptal gerekçesine bakıldığında firmaların teklif tutarlarının sınır değerinin üzerinde kaldığı bu nedenle avantajlı teklifin olmadığını dikkate alarak ihalenin iptal edilmesi kararını mevzuata uygun olduğu sonucuna vararak oy çokluğu ile iptal kararını onaylamıştır.

2013 yılında ikmal için belirlenen keşif bedeli 7.765.640 TL üzerinden yapılmış olan bu ihaleden başka yeni bir ihale yapılmamış, o dönemde Belediyece yada Bakanlıkça çözüme yönelik adım atılmamıştır.

Belediyemizin geçmiş dönemden gelen borç ödeme planı ve bütçelendirme çalışmaları kapsamında artan maliyetlerle yaklaşık 10.000.000 TL yi bulacak  bir ikmal inşaatının Kültür Bakanlığınca tamamlanması talep edilmiştir. Daha sonra Kültür Bakanlığınca destek verilebilmesi için Burdur İl Özel İdaresine devri istenmiş 02.11.2016 tarihinde devir işlemi gerçekleştirilmiştir. Hatta bu devirle birlikte yapımı ve düzenlemesi tamamlanan Çocuk Trafik Eğitim Parkı da İl Özel İdaresine devredilmiştir.Söz konusu sadece devredilen arazinin bugünkü rayiç değeri 3.000.000 TL yi bulmaktadır.

Sayın Vekilimizin bu devir işlemlerini takiben basına yaptığı Bakanlıktan 2.500.000 TL ödenek ayrıldığı açıklaması daha sonra bir yıl sonra tekrarlanmıştır. Buna karşı geçen 2 yıl içinde Kültür Merkezine bir çivi çakılmamış, camları kırık tinercilerin kullandığı mekan haline gelen yapının korunması yoluna gidilmezken, çocukların trafik eğitimi için yaptırılan eğitim binası ve eğitim parkı terk edilmiş izbe haline getirilmiştir.

Şimdi bütün bunlardan sonra sayın Vekil yalan ve iftiralarına, belediyemiz müdürlerini sağcı, solcu ayırımı yaparak kamu çalışanlarımızı hedef alma yoluna gitmektedir. Önceki dönemde tamamlanması gereken Kültür Merkezi inşaatının iktidarın Belediyesinin beceriksizliği nedeniyle yapılamamasının faturasını bize keserken devri yapılan ve iki yıldır yapamadıkları inşaatın hesabını da verememektedir.

Bu nedenlerle Belediyemizi suçlamanızı, işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan personellerimizi ithamınız nedeniyle kınıyor, ortada bir ihmal, eksiklik ya da art niyet varsa sorumlularının ifşa edilmesini talep ediyor aksi halde ‘’solcu’’ olarak tabir edilen mesai arkadaşlarımızdan da özür dilenmesini bekliyoruz.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın