Şahika rekorunu Cumhuriyet’e armağan edecek

Salda Gölü’nde ‘tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekoru’nu kırmayı deneyecek olan Şahika Ercümen Salda Lake Otel’de basın toplantısı düzenledi. Serbest dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS)’nca 55 metre olarak belirlenen ve daha önce hiçbir kadının denemediği ‘tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekoru’nu kırmak için Salda Gölü’nde dalış yapacak. Toplantıya Şahika Ercümen’le birlikte Antrenörü Hüseyin Cavlı, Yarış Amiri Uğur Tanrıseven, CMAS Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal ve Sualtı Fotoğrafçısı Ayşegül Dinçkök’te katıldı. Lübnanlı hakemler Marwan Hariri ile Rachid Zock’da toplantıya katılanlar arasındaydı. Serbest Dalış Rekortmeni Milli Sporcu Şahika Ercümen serbest dalış rekoru hakkında bilgi verip, basın mensuplarının sorularını cevaplamasıyla basın toplantısı sona erdi.

 Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen Salda Lake Otel’deki basın toplantısında yaptığı açıklamada;

“Ekibimizle birlikte dalış hakkında kısa bilgiler vermek istedik. Rekor denemesini hava şartları iyi olduğu takdirde yapmak istiyoruz. Dünya rekoru daha önce de belirttiğimiz gibi göl dalışlarında paletsiz kadınlarda değişken ağırlık kategorisinde 55 metre olarak belirlenmiş. Daha önce hiçbir kadın denememiş bunu. Bizde bu rekoru aşmak istiyoruz. Bizi burada en çok zorlayan şartlandan birisi açıkçası soğuk ve bizde denize alışkınız. Denizsuyunun kaldırma kuvveti göle göre daha farklı. Burada biraz onun zorluğunu yaşıyoruz. Böylelikle neden göl rekorlarının sığ olduğunu deneyimleyip, anlamış oldum. Fakat antrenmanlarda bu derinlikleri aştık. Yaptığımız antrenmanlarda rekoru kırdık. 

Bu spora başladığımdan beri en üyük gayem insanları spora teşvik etmek. Dalış sporu her zaman her yerde yapılabilecek bir spor değil. Örneğin burada çocuklara yazın yüzme kursları verilebilir. Yüzme antrenmanları yapılabilir veya kürek sporları ya da kano gibi sporlar yapılabilir. Göl korunarak su sporlarına açılabilir. Benim gözlemlediğim fazla bir aktivite yok gölde. Sadece kıyısı fotoğraf çektirilmek için kullanılıyor. Tam tersine burayı su sporlarına yönlendirmek isteriz.” dedi.

Salda Gölü’nün serbest dalışta dalmak isteyenlerin kesinlikle tercih edeceği bir göl olduğunu belirten Şahika Ercümen; 

“Bu gölde serbest dalış yapılabilir çünkü ben dalarken sadece küçük bir gözlük kullanıyorum çoğu zamanda gözüm kapalı olarak dalıyorum. Bazı dalışlarda hiç kullanmıyorum. Nefes tutarak dalarken biz enerjimizi sadece nefes tutmaya harcıyoruz. Etrafta ne var diye bakmaya fırsatımız bile olmuyor. O yüzden nefes tutlarak yapılan serbest dalış branşı gayet ideal bir antrenman alanı. Fakat tüplü dalışta suyun altında karşılaşacakları çok fazla canlı yok. Görüşte biraz da az. Ama serbest dalışta kolay derinliğe alışılabildiği için gerçekten güzel antrenman sağlıyoruz. 

Biz burada Salda Gölü’nü tanıtırken, su sporlarına teşvik ederken insanları zaman zaman da bu gölün kurumasına da dikkat çekmek istiyoruz. Gerçekten dünyada da çok özel bir göl. O yüzden şimdiden dalış sonrası önlemler alınmaya başlamış, yönetimlerle görüştüğümüzde Salda Gölü’ne gerekli çalışmalar yapıldığını söylediler. Umarım önümüzdeki yaz ziyaretçileri güvenli bir şekilde ağırlayacak Salda ve sonraki yıllarda buraya gelen sporcularda çok daha rahat bir şekilde Salda Gölü’nün korunduğunu görerek antrenman yapabilecekler.  ” dedi ve bu rekoru yakın zamanda trafik kazası geçiren annesine ve Cumhuriyet’in 95. kuruluş yıldönüme armağan etti.

Antrenör Hüseyin Cavlı Salda Lake Otel’de ‘Tatlı Suda Dünya Kadınlar Serbest Dalış Rekoru’yla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Rekor denememizde ilk amacımız 55 metreyi geçmek. Ortam koşulların da herhangi bir risk almadan rekoru yapabileceğimiz minimum seviyede gerçekleştireceğiz. Çok yukarıya da çıkmaya gerek yok çünkü derin dalışlar bunlar. 55 metrenin üstünde en az 10 metre geçmeyi planlıyoruz.

Sporcu, 60 metreye yaklaşık 1 dakika 10 saniyede inmiş oluyor. Belirlenen yere indiğinde ayağında palet ve gözünde maskede olmayacak. Burunluğu burnunu kapatıyor. Aşağı indikten sonra paletsiz bir şekilde yukarı çıkmaya başlıyor. O da yaklaşık bir buçuk dakikalık bir süreç alıyor. Yukarı çıktıktan sonra 20 saniye boyunca kimse Şahika’ya dokunmuyor. Bilincinin açık olması lazım. Toplam iki buçuk dakikalık bir dalış sonrasında yüzeye çıkıyor Şahika. Orada yaklaşık 20 saniye boyunca hakemler Şahika’yı gözetliyorlar. İki tane uluslararası hakemimiz var. Onlarda rekor denemesinde, kontrollük yapacaklar. Şahika çıktıktan sonra dalışını sağlıklı bir şekilde bitirdiği sürece video kayıtlarıda alınarak hakemlere raporları doğrultusunda CMAS’a gönderilecek. CMAS bunu değerlendirerek onayını verecek.” dedi ve Salda’nın gelecek 5 yıl içerisinde de dalış yapılabilecek popüler bir yere dönüşeceğini düşündüğünü, bu sporların hepsi burada gelişirken buranın da doğru bir şekilde planlanması gerektiğini dile getirdi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın