Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi istihdama hazır bireyler yetiştiriyor

Avrupa Birliği Projesi’ni Okul Müdürü Veli Aktaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde basın mensuplarına ve öğrenci velilerine tanıttı. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 18 öğrenci  “Mesleki eğitimde dijital beceriler” projesiyle yurt dışında eğitim alabilme fırsatını yakaladılar. Projeye Türkiye, İtalya, Romanya ve Litvanya olmak üzere 4 ülkeden öğrenciler katılacak. Bu proje sayesinde öğrenciler haftada 9 saat yoğun İngilizce eğitimi alabilecek, gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek bireyler olacak ve 18 meslek lisesi öğrencisi 3 ayrı ülkede dijital eğitim örnekleri ile kendilerini yetiştirebilme imkanı bulabilecekler.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Veli Aktaş Avrup Birliği projesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada;

Yıllarca gerek öğretmenlik gerekse idarecilik hayatımda; öğretim programlarının ne kadar hızlı değiştiğine bizzat şahit oldum ve eğitimde de değişmeyen tek şeyin, değişimin kendisi olduğunu anladım.  Eğitim programları ile birlikte teknoloji de baş döndürücü bir şekilde değişmektedir. 

 Hepinizin de bildiği gibi, çok önceki yıllarda öğretim programlarının yoğunluğu, hantallık ve gereksiz bilgi hamallığı getiriyordu. Bunlar; zaman içinde hem görsellik olarak zenginleşti, hem de bilgi yükü bakımından, daha sadeleştirildi.  

Bir işi iyi öğrenmiş olmanın günümüzde herhangi bir anlam ve önemi yoktur. Önemli olan gelişen teknolojiye ayak uydurabilmektir. 

Ben bir meslek dersi öğretmeni ve mesleki eğitim veren bir eğitim kurumunun müdürü olarak, okulda edinilen bilginin gerçek yaşantı içinde kullanılması gerektiğine inanıyorum, öğrencilerin edindiği mesleki eğitimin, sektörün beklentilerini karşılaması gerektiğine ve mezun öğrencilerimizin istihdam edildiğinde görevimizi layığıyla yerine getirmiş olabileceğimize inanıyorum. Mutsuz, ezberci günü kurtaran ve güvensiz gençler yetişmesi kuşkusuz kimsenin işine gelmeyecektir. Nitelikli eleman neyi nerede bulabileceğini bilen kişidir. 

AB eğitim projeleri, benim meslek hayatımda çok defa yer aldı, çalışan personelime bu konuda proje üretmenleri için azami destek verdim. Bu tip projelerden gelecek olan hibelerle; eğitimde hızlı ve iyi yönde bir değişim elde edileceğine inanan bir okul müdürüyüm. Son iki yıldır, okulumun proje ekibinden günümüzün olmazsa olmaz eğitim yaklaşımları içerisinde; dijital eğitim, kodlama, fen okuryazarlığını destekleyen bir proje yapmalarını istedim ve ne mutlu ki bana, “Mesleki eğitimde dijital beceriler” adlı projemiz bu sene, 105.000 Euro hibe ve 4 Avrupa ülkenin katılımı ile kabul edildi. Projeyi çalışmalarında emeği geçen tüm arkadaşlarıma , teşekkürü bir borç bilirim. 

2 yıl sürecek olan bu projenin en önemli konu başlıkları şunlar olacaktır;

Okul Dijital İçerik Kütüphanesi oluşturulacaktır, 

Projede yer alan öğrenciler haftada 9 saat yoğun İngilizce dil eğitimi alacaklar, 

İhtiyaç duyulan yazılımın tasarımı ve kullanımı özel sektörünün özelliklerine uygun olacak,

Öğretmen, yönetici, öğrenci ve veli aynı platformda iletişim halinde olacak,

Temel becerileri kazanmış, gelişen teknolojiye ayak uydurabilen, istihdama hazır bireyler yetiştirilecek, 

18 meslek lisesi öğrencisi 3 ayrı ülkede dijital eğitim örnekleri ile kendilerini geliştirecekler, 

İlimiz, okulumuz ve ülkem adına mutluyum ki böyle bir proje kabul edildi, umarım projenin devamı ve beklenilen çıktıları da önümüzde ki iki yıl içerisinde başarı ile tamamlanmış olacak ve öğretmen ve öğrencilerimiz projeden gerekli faydayı elde edeceklerdir.”dedi.

Proje Sorumlusu İngilizce Öğretmeni Gökhan Gözene’de “Mesleki eğitimde dijital beceriler” projesi hakkında bilgi vererek;

“Uzun yıllardır Avrupa birliği projelerine mesai harcamaktayım. Bizim 3 yıldır uğraştığımız ancak başarısız olan projemiz bu sene Avrupa Birliği projesine girdi. Toplamda 105000 Euro’luk bir proje için 4 ayrı ülkeden meslek lisesi öğrencileri bir araya geldiler. Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin entegrasyonu üzerine çalıştılar. Hazırlaması da kolay değildi. 4000 proje içerisnde kabul edilen 20-25 tane projeden bir tanesi bu. 3 yıldır uğraşıyoruz bu projenin geçmesi için. Endüstri Meslek Lisesi’ne gelen öğrencilerimizle toplumda bir önyargı oluyor. Biz hem bu önyargının önüne geçebilmek için hem de eğitimde çocukların üzerinde bir fırsat sağlayabilmek için böyle bir projeye soyunduk. Ne mutlu ki kabul edildi. 

Bu projeyi hazırlayan öğrencilerimiz yurtdışırna gidecekler ancak daha da önemlisi burada bir sertifika europest dediğimiz belgeyi alacaklar. Bu sayede öğrencilerimiz istihdama hazır bireyler olacak.”deyip katılan herkese teşekkür etti.

ATP 9/A Öğrencisi Furkan Koç’ta projeleriyle ilgili yaptığı açıklamada;

“Ben çok mutluyum. Tabi diğer arkadaşlarımla beraber Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak çok güzel bir projeye imza atıldı. Biz bu okula bu sene ilk defa sınavla giriş yaptık. Tabi bunun da az da olsa bir mükafatı olacaktı. Ama biz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne giriş yaptığımızda bize altın tepsi ile yurtdışında eğitim alma şansı sunulduğunu tabiki bilmiyorduk. Bizim içinde sürpriz oldu. Bizlerde bu fırsatı inşallah geri çevirmeyerek yurtdışında başarılı bir eğitim alarak kendimizi geliştirmeye çalışacağız.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection