Dr. Acar kornea nakliyle ilki başardı

Kornea nakliyle Burdur Devlet Hastanesi’nde bir ilk gerçekleştirildi. Burdur Devlet Hastanesi’nde ilki gerçekleştirilen ve 4 hastanın yeniden görmesini sağlayan kornea nakli hakkında Burdur Devlet Hastanesi Eğitim salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Göz Hastalıkları Opr. Dr. Memed Acar tarafından Burdur Devlet Hastanesi’nde 4 hastaya kornea nakledildi. Çevre illerde gerçekleştirilemeyen kornea nakli Burdur’da ilk olarak 4 hastaya uygulandı. Başarılı geçen kornea naklinden sonra toplantıya katılan hastalar yeniden görmenin heyecanı içerisinde emeği geçen herekese teşekkür ettiler. Ayrıca toplantıda Opr. Dr. Memed Acar kornea nakli ve kornea hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada;

“Ben geçen hafta Ankara’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir törenle Burdur ili adına Altın Bebek Ödül’ünü almıştım. Bu bebek sağlığına yönelik tüm tesislerimizin makul ve yeterli olduğunu gösteren altın bir kriterdir. Bunun üzerine Burdur Devlet Hastanesi’nin gerçekleştirdiği bu faaliyeti de kamuoyuyla paylaşmanın gururunu yaşıyorum. Burada gerçekleştirilen ve hastaların hayata katılımlarını sağlayacak onların göz sağlığına katkısı olacak bu işlem çevre illerde gerçekleştirilemiyor. Bu nakil 4 hastamızda uygulandı. Biz kornea nakli onayını Burdur Devlet Hastanesi önceki yıllarda Sağlık Bakanlığı’ndan almıştık. Yalnız donör bulmakta sıkıntılar yaşamaktaydık. Bu sıkıntıyıda aştık. Bu anlamda Konya’ya katkıları için çok teşekkür ederiz. Yine hastanemizin organ nakli koordinatörlüğünün çok katkıları olduğunu doktorumuz Mehmet Acar ifade etmekte.” dedi ve katkıları için herkese teşekkür etti.

Opr. Dr. Mehmet Acar kornea ve kornea nakliyle ilgili olarak bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada;

“Kornea gözümüzün saydam tabakasıdır. Kornea, gözümüzü hem dış etkenlerden koruyan hem de oldukça yüksek kırıcılık yüksek gücüyle net bir görüntüye retina tabakasının oluşmasını sağlayan dokuya verilen ad. Bu bazı hastalıklarla saydamlığını yitirebiliyor ve bu durumda bunun ameliyatla çözülmekten başka herhangi bir çaresi de yok. Bu dokunun sağlıklı yeni bir dokuyla değişmesi gerekiyor. 

Bu saydam tabaka çeşitli hastalıklar nedeniyle saydamlığını yitirebiliyor. Travmalar, yanıklar özellikle uçuk virüsü hastalıkları çok sık görülebiliyor. 

Konya’dan gönderilen korneayı buraya aldık. Bunu 14 gün kadar muhafaza etme şansımız vardı. Hastalarımıza ulaştık. Bizimde bu nakle uygun olan 4 hastamız vardı. Hastalarımızın hasteneye geldiklerinde görme seviyeleri el hareketleri seviyesindeydi. Şu anda 6 metre uzaktan gösterdiğimiz harfleri hepside okumaya başladı. Zaman içerisinde görme keskinlikleri daha da artacak. 

Bizim Burdur ili içerisinde bu ameliyatı yapabilmemizin altyapısını hazırlayan özellikle burayı kornea nakil merkezi yapma konusunda çok olumlu İl Sağlık Müdürlüğü’nün bize karşı tutumuna, hastane yönetimine çok teşekkür ediyorum. Organ ve doku bağışında halkımızın çok daha duyarlı olması lazım. Hastalarımızın 14 gün önce ameliyatlarını yaptık. Diğer nakillere göre korneada red olayı çok daha az görülüyor. Hastalarımıza daha çok işlev kazandıracak şeyler sağlamış olduk görme keskinliklerini artırarak.”dedi ve organ bağışı konusunda halkımızın ciddi şekilde bilgilendirilmesi ve yönlerdirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kornea nakli yapılan hastalardan Hasan Hüseyin Kaygısız katıldığı bilgilendirme toplantısında;

“Kör olarak  geldik, görerek gidiyoruz çok şükür. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi. 

Hasta Özcan Erol ise öğrencisinin ellerinden şifaya kavuşmanını ayrı bir sevindirici olay olduğunu belirterek;

“Ben öcelikle bağış yapan aileye çok teşekkür etmek istiyorum. Bu naklin Burdur Devlet Hastanesi’nde yapılabilen bir işlem olması da Burdur için sevindirici bir olay oldu.Ben ögretmenim. Mehmet Acar’da benim öğrencim. Kendisine başarılar diliyorum.”dedi.

Hasta İzzet Çakır’da öncelikle bağış yapan aileye başsağlığı dileyerek Doktor Memed Acar’a teşekkür etti.

Hacer Yıldırım’da katıldığı bilgilendirme toplantısında;

“Burdur’un Güvenli Köyü’nden geliyorum. Bize bu ameliyatı olmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection