Burdur Lisesi duvarları sanat galerisine dönüştürülüyor

Burdur Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Hülya Canbaz, öğrencileriyle Burdur Lisesi bahçesindeki duvarları orijinal eserleriyle boyuyor.

 

Okul bahçesi boş duvarlarını öğrencileriyle birlikte resimlendiren Görsel Sanatlar Öğretmeni Hülya Canbaz okul bahçesini açık hava sanat galerisi haline dönüştürecek. Görsel Sanatlar Öğretmeni Hülya Canbaz ve öğrencileri bu çalışmayla Burdur’da bir ilke imza atıyor.  

Burdur Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Hülya Canbaz, Burdur Lisesi’nin boş duvanlarına yaptıkları resim çalışmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Duvara yaptığımız resimleri kendi resimlerimin fotokopilerinden yapıyoruz. Bahçe duvarının bir bölümünde sonrası doğaçlama. Çizgi, renk, kompozisyon ve hareketin dengesi olarak birbirine bağlantılı olarak devam ediyor. Öğrencilere de baktığımızda ressamların ya da bilinen resimlerin kopyalarıyla giriyorlar. Sanatçı olarak ben bana ait çalışmalarımı okulun iç duvarlarında düşündüm. Kendi çizgilerim ve yorumlarım. Hatta bazı yerlerine de imza atıyorum. Resimleri akrilik iç cephe boyasıyla başlayıp üzerine vernik atıyorum. Çünkü ahşap vernikle bu resimleri sabitleyeceğiz. Bu çalışma ilimizde belki de Türkiye’de ilk. 

19 yıldır Burdur Lisesi’nin bir öğretmeni olarak onlarca öğrenci yetiştirip eğitim fakültelerine gönderdim. Birçoğuda öğretmen oldu. Burdur’un adını taşıyan bir Burdur Lisesi’nin iç duvarının açık hava sanat galerisi haline dönüştürülmesinin onurunu biz yaşayacağız. Burada sanatçı olarak var olupta Burdur Lisesi gibi bir okulda bunu yapmamak hoş olmayacaktı. Bu bir ilk oluyor Burdur’da okullar içerisinde. Belki okullarda sınıf öğretmenleri, resim öğretmenleri bir şekilde boyadılar ama bizde orijinal eserler var. 

Okul sergimizi biz bu açık hava sanat galerisinde açılışı yapacağız. Okulumuzun tüm öğrencileriyle birlikte bu çalışmayı sürdürüyoruz. Benimle dersi olanlar ya da ders harici boşluğu olanlarda geliyor çalışmaya yardımcı oluyor. Biz bu resimlerin ışığında burayı değerlendireceğiz. Sanatı biz var olduğumuz sürece yaşatacağız. Büyük duvarları boyayıp sabitlemek gerçekten çok zor. 30-40 metre bir alanı boyayarak değerlendireceğiz. 

Açık hava galerisi Burdur’da ilk. Aslında Türkiye’de de ilk. Çünkü orijinal eserlerini kimse duvarlara yapmaz. Kalıp resimler ve yansıtma resimler olur hep.”dedi. 

 Burdur Lisesi Müdürü İbrahim Çetin Görsel Sanatlar Öğretmeni Hülya Canbaz ve öğrencilerinin yaptığı çalışma hakkında;

Yaz tatilinde hizmetlilierle beraber bahçe içerisinde bir düzenleme yaptık. Taşları, duvarı boyadık. Hülya Hoca’da boşluğu görünce bu boşluklara resim yapabilir miyiz dedi. Böylelikle bir çalışma başladı. Çocuklarla birlikte bu çalışma etkin bir hale geldi.” deyip emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection