Amatör spor profesyonel olmanın geçiş noktası

8-14 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndan Cumuhuriyet Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, Sağlık Mürün Reha Sermed Aygören, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, ASKF Başkanı Nuri Yıldırım, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, öğrenciler ve antrenörler katıldı. Kortej yürüyüşünün sonrasında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya ve ASKF Başkanı Nuri Yıldırım Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü’nün konuşmasının ardından etkinlik halk oyunları ve jimnastik gösterileriyle sona erdi. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya 8-14 Ekim Amatör Spor Haftası etkinlikleriyle ilgili olarak Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmasında;

“Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yıl 81 ilimizde eşgüdümlü olarak düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinliklerindeyiz. Amatör Spor Haftası’nın amacı; Amatör Spor Haftası kapsamında planlanan faaliyetler ile farkındalık oluşturularak halkımıza fiziksel aktivite alışkanlığının özendirilmesi, İl Spor Merkezi’ne kayıt yaparak spora başlayan çocuklara tecrübe kaszandırılması ve buna yönelik müsabaka düzenlenmesi, başarılı sporcularımızın halkımıza tanıtılması, yeni bireylerin spora kazandırılıması, amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması yoluyla kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spora katılımın üst seviyede sağlanması ve ülkemizde topyekün spor bilinciyle spor kültürünün oluşturulmasıdır. 70 spor kulübüne ve 28850 lisanssız sporcu sayısına sahip olan ilimizde 8-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amatör Spor Haftası il merkezi ve ilçe merkezlerinde çeşitli spor etkinlikleriyle kutlanacaktır. Bu bağlamda 11 Ekim perşembe günü saat 14.00’te MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda Kırkpınar Başpehlivanları Orhan Okulu ve Mehmet Yeşil Yeşil katılımıyla ‘Amatör Spor Ruhu’ temalı konferans gerçekleştirilecektir. Ayrıca 12 Ekim Cuma saat 17.00’de Gençlik Merkezi’nde ise 2018 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası dereceye giren sporcu kardeşlerimiz için ödül töreni yapılacak. 

Hepimiz biliyoruz ki tüm dünyada profesyonel sporculuğa geçişin en önemli noktasıdır amatör spor. Amatör spora destek veren başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere ilimiz Valisine, ilimiz milletvekillerine, sivil toplum kuruluşlarına, amatör spor kulüplerine ve antrenörlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection