Alaca Dokumalara ilgi artıyor

Burdur Alaca Dokumaları, 1950’lili yıllara kadar ilin önemli geçim kaynaklarından biriydi.

Alaca dokumasının canlanması, yeniden geçim kaynağı hâline gelebilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Masa ve sehpa örtüleri, atkı, şal, sini bezi, göynek, peştamal, el bezi, peçete, peşkir vb. olarak üretilen alaca dokumaları, özgün moda tasarımı olarak piyasada yerini almakta. Günümüzde, Burdur Belediyesi hizmet binasında mevcut tezgâhlarda Burdurlu kadınlarca alaca dokumaları bütün güzelliği ile dokunmaya devam etmekte, turistlerin giyimine ve evlerine ayrı bir sanatsal estetik katmaktadır. 

Burdur Belediyesi Alaca Dokumaları Satış Mağazası çalışanı Rahime Yalkın, Burdur Alaca Dokumalarıyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada;

“ Alaca dokumaların ipliğini Denizli’den alıyoruz. Kumaşlarımız el tezgahlarında dokunuyor. Özelliği de % 100 pamuk olması. Çeşitler olarakta şal, flar, masa örtüsü, şömen tabla, metrelik kumaşlar, namaz tülbentleri, seccade, erkek şalları yer alıyor.

El tezgahlarında 12 kişi çalışıyor. İl dışına satışlarımız oluyor. Yine fuarlarımız oluyor il dışında. En son Moskova’da bir fuarımız vardı. Oraya gitti arkadaş. Çeşitli fuarlara katılıyoruz. 

Halkımınzdan ilgi yoğun. Artık insanlar hazır ürünlerden bıkınca doğal ürünlere döndü. Mağazamıza gelen müşterilerimiz şal, flar, örtüleri alıyorlar. Örtülerimizdeki desenler otantik. 

İlimizin alaca dokumalara karşı ilgisi yoğun. İl dışına çıkacak kişiler hediye amaçlı alaca dokumaları alıyorlar. İl dışından Burdur’a gezmeye gelenler alıyor. Talep güzel yani. 

Haftanın 6 günü mağazamız açık. Müşteri olduğu sürece gece gündüz açığız. 

Şallar 30 Lira, masa örtüsü ve şömenlerin fiyatı modeline gore değişiyor. Bütün ürünlerin 2. ürünleri sipariş. Müşterilerin isteklerine göre de hizmetimiz mevcut. Müşterinin verdiği en, boy, renk ve model dahilinde yapıyoruz.  

Burdur Alaca Dokumaları Atölyesi 15 yıldır ilimize katkı sunuyor. Bütün resmi daireler yine bizim müşterimiz. Dışarıdan gelen misafirlerine hediye vermek için alıyorlar. 

Haftasonu Salda’ya, lavantaya gelen turlar oluyor.  Onlarda geliyorlar. Öğretmenler ve diğer memurlar il dışından gelen arkadaşlarını getiriyorlar buraya alışveriş yapıyorlar.” Bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection