4 bin ithal inekten146'sı itlaf edildi

Brezilya’dan ithal edilen ve şarbon hastalığına rastlanan 4 bin başlık sürüde itlaf edilen hayvan sayısı 146’ya yükseldi.

Ankara Gölbaşı’nda karantinaya alınan sığırlarla aynı gemiyle getirilen 3 binden fazla sığırın ise Konya, İzmir ve Balıkesir’e gönderildiği açıklandı. üç ildeki çiftliklerde yapılan incelemelerde şarbona rastlanmadığı bilgisi edinildi. Gölbaşı’na yakın olan Ahiboz ve Günalan’daki kontrol işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

 Şarbonlu hayvanlarla açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gölbaşı’ndaki işletmeye getirilen hayvanlardan şarbon vakası görülen 146’sının Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre itlaf edildiğini, İlk bulgulara göre şarbon hastalığının bitki kaynaklı olabileceğini ifade ederek; “İthal edilen hayvanlar, canlı veya et olarak hiçbir şekilde piyasaya verilmedi” dedi.

Brezilya ve İrlanda’dan toplam 6 bin 968 baş kesimlik sığır ithal edildiğini, Sığırların, İzmir Veteriner Sınır Kontrol Noktası’nda gerekli muayenelerinin yapıldığını, bu hayvanlardan 3 bin 9’unun Konya’daki işletmeye, 3 bin 959’unun da Ankara Gölbaşı ilçesi Ahiboz mahallesindeki işletmeye alındığını söyledi

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection