Çine Ovası'nda kimyasal tehlike! - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Çine Ovası'nda kimyasal tehlike!

Seracılık ilimizde ve  ülkemizde giderek gelişen üretim alanı. Seralarda üretilen domates, biber, patlıcan, fasulye gibi sebzeler tarlalara oranla daha hızlı gelişip, ürün veriyor. Ancak seralardaki hızlı gelişme ve ürün verme bazı kimyasalların kullanımı kaygılarını da birlikte getiriyor. 

Aynı zamanda seralarda kullanılan tarım ilaçları toprağın hızlı bir şekilde yıpranmasına, çok su kullanımı da toprağın kireçlenip özelliğini yitirmesine yol açıyor. 

İlimizde özellikle Çine Ovası’nda yaygınlaşan seralar ve seralarda kullanılan tarımsal ilaçlar Burdur’un içme suyu rezevi için tehdit oluşturmakta. Çünkü Çine Ovasında giderek artan seralarda kullanılan her tür kimyasal ilaçlar toprağın altındaki yeraltı sularına ulaşabiliyor. 

Konuya yasalar azısından bakıldığında Çine Ovası; Burdur’un içme suyu rezervini oluşturması nedeniyle yapılaşmaya, tarımda kimyasal tarım ilaçları kullanımına, ahır, besihane, ağıl yapımına da kapatılmış durumda. Yani Çine Ovası’nda bina yapımı, tarımda kimyasal ilaç kullanımı, ahır, besihane, ağıl yapımı sözde yasak!

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection