Burdur Gölü Kurumasın!

Göle Hayat derneği Başkanı Burhan Cahit Karakurt,  yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti.

 Ziyarette; Burdur Belediyesi’nin Göle Hayat Derneği’nin yaptığı çalışmalara sağladığı katkılar için teşekkür eden Göle Hayat Derneği Başkanı Karakurt, Burdur Gölü hızla kurumakta. Burdur Gölü’nün kuruyan yatağında biriken kimyasal atıklar, zehirli kanserojen  maddeler rüzgarla çevreye taşınmakta. Gölün kuruması şehrimizde iklim değişikliğine, kuraklığa ve ön önemlisi kanser vakalarının artmasına yol açıyor. Biz bu tehlikelere dikkat çekmek, “Burdur Gölü kurumasın!” Mesajı vermek için, önümüzdeki dönemde, öğrencilere, kamu çalışanlarına, halkımıza yönelik farkındalık yaratma çalışmalarımızı artırmayı planlıyoruz. Burdur Belediyesi’nin yapacağımız çalışmalara katkı sunmasını bekliyoruz.” 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de, Burdur Gölü’ndeki kurumada temel etkenin küresel ısınmaya bağlı genel kuraklık olmasıyla birlikte, bilinçsizce kullanılan sondaj sularının, su israfının, Burdur Gölü’ne su sağlayan akarsuların önüne hesapsızca baraj ve göletler yapılmasının da, bu konuda etkili olduğunu vurgulayarak “ Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Burdur Gölü’nün kurmasına dikkat çekip farkındalık yaratmak, su tasasrufu sağlamak için, Göle Hayat Derneği’nce yapılan çalışmalara devam edeceğiz. Ortaklaşa çalışmalar yapacağız. Burdur Gölü’nün yanısıra Salda Gölü’de, gölü besleyen akarsuların önlerinin göletlerle kesilmesi nedeniyle kuruma riski altında. Salda Gölü’nün kurumasının önlenmesi konusunda da Burdur Belediyesi olarak farkındalık yaratma etkinleri hazırlığındayız” dedi.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın