Belediye Başkanı Ercengiz: 2 Yıldır çivi çakmadığınız Kültür Merkezini geri verin

2016 Yılında İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından kısa süre içerisinde tamamlanacağı ümit edilen Kültür Merkezine çivi bile çakılmadığını söyleyen Belediye Başkanı Ercengiz, “Kültür Merkezini verdiğimizde olayın bu hale geleceğini hiç düşünmemiştik.” dedi.

2007 Yılında Sebahattin Akkaya’nın Belediye Başkanlığı döneminde temeli atıldıktan sonra çeşitli sebeplerle tamamlanamadığı gibi kullanılmadan eskimeye başlayan Kültür Merkezi, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in görevinin 2. Yılında İl Özel İdaresine devredilmesine karar verilmişti. Belediye Meclisinin 2016 Yılı Kasım ayı birleşiminde oy birliğiyle devrettiği bina 2 yıldır aynı şekilde duruyor. Ayrıca Belediyenin Kültür Merkezinin arkasına yaptığı Şehit Sıtkı Kara Parkı’da kullanılmıyor. Başkan Ercengiz, “O günün koşullarında ekonomimiz buna izin vermiyordu ama iyi bir planlamayla bu binayı Burdur Halkının hizmetine sunacağız.” diyerek, 2 yıldır çivi bile çakılmayan binayı geri istiyor.

İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından hemen bitecekmiş gibi bir söylemle istenilen binanın 2 yıldır daha kötü hale geldiğini belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bölge Milletvekilimiz Bayram Özçelik’in İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından her türlü kaynağı yaratacağını söylemesine karşılık bu binayı kendilerine teslim etmiştik. Bizim gönlümüz binanın bu hale tutulmasına razı değil. Binamızı en kısa zamanda geri talep ediyor ve bitirme sözü veriyoruz.” dedi.

Kültür Merkezini devredili yaklaşık 2 yıl olduğunu hatırlatıp, bu süre içerisinde bir çivi bile çakılmadığı gibi devredildiği halinden daha kötü bir duruma geldiğini belirten Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Orayı daha önce iyi niyetle tek parsel üzerinde devretmiştik. Daha sonra tamamını Burdur Belediyesinin kendi imkanlarıyla yaptığımız Şehit Sıtkı Kara Parkının da kullanım hakkının İl Özel İdaresine ait olduğu gerekçesiyle geçmiş dönem valisi Şerif Yılmaz tarafından anahtarı talep edildi. Biz vatandaşımıza yararlı birşeyler yapılsın diye anahtarını da gönderdik. O alanda da birşey yapılmadı. Ben ilimiz valisi Hasan Şıldak beye de bu konudaki talebimi yineleyeceğim. Yazılı başvuru da yaparak, Burdur Belediyesinin arazisinin üzerine, belediyenin o günün koşullarında 3 Milyon TL Karşılığında, bir kısmı da bakanlık hibesiyle yapılan kültür merkezini tamamlamayı düşünüyorum.” dedi.

Göreve geldiği ilk yıllarda yaşanan ekonomik sorunların içerisinde kültür merkezinin tamamlanmasına imkan olmadığını şuan da iyi bir planlamayla binayı Burdur Halkının hizmetine açabileceğini vurgulayan Ercengiz, “Geçmiş döneme ait binaları atıl bırakmak, kendi kaderine terketmek gibi bir alışkanlığımız olduğu algısı yaratılmaya çalışılıyor. Ama biz tüm iyi niyetimizle 2 yıl önce Kültür Merkezini sanki 3-5 ay içerisinde bitecekmiş gibi bir söylemle talep edilmesinin ardından verdiğimizde olayın bu hale geleceğini hiç düşünmemiştik. Bu konuda Bölge Milletvekilimiz Bayram Bey’in İl Özel İdaresine devredilmesinin ardından her türlü kaynağı yaratacağını söylemesine karşılık bu binayı kendilerine teslim etmiştik. Bizim gönlümüz binanın bu hale tutulmasına razı değil. Binamızı en kısa zamanda geri talep ediyor ve bitirme sözü veriyoruz.” diyerek, talebini kamuoyuna paylaştı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın