Temmuz ayında Burdur’a turist akını

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle son dönemde önemli bir merkez haline gelen Burdur, hem doğal alanları hem de ören yerleriyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sagalassos Antik Kenti, sadece geçtiğimiz ay 14 Bin’e yakın ziyaretçiyi tarihin köklü geçmişinde yolculuğa çıkardı. Arkeoloji Müzesi ise 5 Bin ziyaretçiye kapılarını açtı. Salda Gölü, 200 Bin turistin gözdesi oldu. Lavanta bahçelerinde de ziyaretçi akını sürüyor.

Sagalassos’a 14 Bin ziyaretçi

UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve asıl listeye girmek için bütün ihtişamıyla bekleyişini sürdüren Sagalassos Antik Kenti, temmuz ayında tarihi bir rakama ulaşan ziyaretçi sayısıyla, önümüzdeki yıllarda ağırlayacağı konuklarının sinyalini verdi. 2015 Yılına kadar ziyaretçi sayısı 25 Bin’i geçmeyen Aşklar ve İmparatorlar Şehrinde, 2016 Yılında 30 Bin ziyaretçi ağırlanmıştı. Geçtiğimiz yıl 35 Bin turiste kapısını açan Sagalassos’ta bu yıl ki hedef 50 Bini aşmaktı. 2018’in ilk 6 ayında 17 Bin turisti ağırlayan antik şehir, yalnızca temmuz ayında 14 Bin kişinin tarihte yolculuk yaptığı bir merkez haline geldi. Bu rakamın Ağustos ayında da süreceği düşünülüyor. 2018’in 7 ayında 31 Bin ziyaretçiyi aşan Sagalassos’ta yıl sonuna kadar 60 Bin ziyaretçi bekleniyor.

Salda ve Lavanta yeni gözde

Doğa turizminde önemli atılımlar yapmak isteyen Burdur’un göz bebeği haline gelen Salda Gölü, özellikle yaz döneminde her hafta 30-40 Bin turist için eşsiz bir mekan haline dönüştü. Dağların yeşile bezenmiş manzarası eşliğinde turkuaz mavi gölün ihtiyaşamıyla tatil yapma fırsatı bulan binlerce turist Salda Gölü’ne gelmişken Akçaköy’deki Lavanta Deresi ve Lisinia’yı da görmeden Burdur’dan ayrılmıyor. 2018’in yaz döneminde 500 Bin turist ağırlamayı hedefleyen Salda Gölü, yalnızca Temmuz ayında 200 Bin turist için tercih noktası oldu.

Arkeoloji Müzesine yoğun ilgi

1969 Yılında kapıları ziyaretçilere açılan ve 2008 yılında “‘Gezilip Görülmeye Değer Müze”’ ödülünü alan Burdur Arkeoloji Müzesi de temmuz ayında zirveye ulaşan ziyaretçi ağırladı. Bedelli askerlerin olduğu dönemde yoğun bir ziyaretçi ağına ulaşan müze, uzun yıllar yalnızca yerli turistlerin kısıtlı olarak gezdiği bir merkez haline gelmişti. 2012-2016 Yılları arasında yılda 13 Bin ziyaretçiye ulaşabiler Arkeoloji Müzesi, geçtiğmiz yıl 17 Bin’in üzerinde ziyaretçi ağırlamıştı. Bu yıl 7 ayda 14 Bin ziyaretçiye ulaşan müzeye Temmuz ayında 5 Bin ziyaretçi geldi.

Müze’yi taşırken dikkat etmek gerek

Burdur Arkeoloji Müzesi’nde 20 Bin’in üzerinde tarihi eseri bulunmasına rağmen alanın yetersizliğinden dolayı yalnızca bir bölümü ziyaretçilere sunulabiliyor. Bu nedenle şehir merkezinin dışında yeni müze yapımına başlanacak ve şehir merkezindeki alan Etnografya Müzesine dönüştürülecek.

Burdur Arkeoloji Müzesinin kapısını aralayan birçok tur otobüsüyle gelen turistler, yalnızca müzeyi değil, şehir merkezini de geziyor. Ekonomiye de canlılık kazandıran turistler, önemli bir marka olan ceviz ezmesi, Burdur Şiş ve kayımoğlu dondurma gibi marka değeri taşıyan yerli ürünlerin isimlerini, farklı şehirlere, farklı ülkelere ulaştırıyorlar. Önümüzdeki yıllarda artması planlanan ziyaretçi sayılarının da göz önünde bulundurularak müzenin taşınmasıyla ilgili işlemlerin yeniden değerlendirilmesi, yeni müze yapılınca da şehir merkezindeki müzenin varlığını koruması ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Kibyra’ya etkin tanıtım şart

Arkeoloji Dünyasına kazandırdığı yeni eserler ve tarihin bilinmeyenlerini ortaya koyduğu kazılarla önemli bir turizm merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Kibyra Antik Kenti, beklenen turist sayısına ulaşamıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının ayırdığı bütçeyle ören yerinde çeşitli düzenlemeler yapılacak olmasına rağmen tanıtımda eksiklerin olduğu alana gelen ziyaretçi sayısından belli oluyor. Temmuz ayında 2 Bin 750 konuğu ağırlayan antik kentin, Muğla, Antalya, Denizli ve İzmir Yolunda olmasının göz önünde bulundurularak, özellikle yollarda reklam panoları artırılarak yönlendirme sağlanmalı.

Bahtiyar Turan

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın