1,70 TL’lik süt fiyatına üreticiler tepkili

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt referans fiyatı belirlemek üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı’nda toplandı. Üreticilerden alınacak çiğ sütün tavsiye fiyatı %11 civarında artarak 1,70 TL olarak belirlendi.

Hayvancılık Genel Müdürü Muhittin Eyimaya başkanlığında yapılan toplantıya süt üreticileri, süt sanayi ve kamunun temsilcileri katıldı.

Yapılan sektör toplantısı sonucunda süt üreticisi çiğ süt referans fiyatı 01 Ağustos – 31 Aralık 2018 tarihlerinde geçerli olmak üzere soğutma ve nakliye bedelleri hariç 1,70 TL olarak belirlendi.

Sütün kalitesi, değerleri ve soğutma bedelleri üretici birlikleri ve firmalar arasında belirlenecek olup, müstahsil fiyatı 1,70 TL.

Fiyat minimum %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için geçerli.

1 Şubat-30 Haziran 2018 Dönemi çiğ süt tavsiye fiyatı; 9 Kr. soğutma/hizmet bedeli ve 1,44 TL müstahsil fiyatı olmak kaydı ile 1,53 TL/litre olarak belirlenmişti. Önceki fiyata bakılınca çiğ sütün fiyatına 17 kuruş, yaklaşık olarak %11 zam geldiği anlaşılıyor. Bu artışın süt ürünlerine ne zaman ve nasıl yansıyacağı henüz merak konusu.

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, çiğ süt fiyatının 2 TL olacağını söylemişti. Ankara’da süt üreticileri ile görüşen Başkan Solakoğlu, 2 liranın altındaki herhangi bir fiyatı kabul etmeyeceklerini dile aktarmıştı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da 18 Temmuz tarihinde çiğ sütün fiyatına ilişkin bir açıklama yapmıştı. Süt fiyatlarının artırılması gerektiğini belirten Bayraktar, “Muhakkak suretle süt fiyatlarına zam yapsınlar. Asıl olması gereken süt fiyatı 2 lira civarıdır.” demişti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın