Dörtayaklı Türbesi Selçuklu harikası

Dörtayak Türbesi görülmeye değer tarihi güzelliğe sahip. Tarihi yapılar geçmişle gelecek arasında köprü vazifesindedir. Bu topraklar binlerce yıl farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış. İlimizde Sagalassos, Kibyra ve daha pek çok Antik Kent Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine dair eserler var. 

Dörtayak Türbesi’de Selçuklu döneminden  bugüne kadar ayakta kalabilmeyi başarmış tarihi yapılardan birisidir. Burdur Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemeleriyle birlikte şehrin en güzel mekanlarından birisi oldu. 700 yıllık bir tarihe dokuya sahip olan türbe, Hızırilyas Mahallesi’nde görülmeye değer mekanlardan. Türbenin içinde bulunduğu park son derece bakımlı, yeşillikler, çiçekler ve güller içinde, oturma grupları ve şadırvanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. 

Dörtayaklı Türbesi, muhtemelen XIV. veya XV. yy.a aittir. Tamamı kesme taştan yapılmış olan türbe altta kare planlı olup kapı eşiğinden yukarısı sekizgendir. Piramit çatılı bir külahla üzeri örtülmüştür. Türbenin köşelerinde kareden sekizgene geçilen köşe pahları büyük üçgen satıhlar halinde olup pahların başladığı hizada doğu ve batı kenarları dikdörtgen iki küçük pencere açılmıştır. Kuzey kenarda gene pah köşeleri hizasında iç içe daralan profilasyonlar içinde yekpare taş söveli ve basık yay kemerli kapı yer alır.

İç kısımda tamamı sekizgen planlı olup duvarlar içte sıvasız ve dışta olduğu gibi kesme taştır. Güney kenarda mihrap yer alır. Mekanın üzeri içten kubbe ile örtülüdür. Bu türbe Vakıflar Genel Müdürlüğünce 1984 yılında restore edilmiştir.

Hatice Dursun 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın