Güneş enerjisi santralları enerjide bağımlılığı azaltacak

Isparta-Gelincik Köyü’nde yapımı tamamlanan güneş enerjisi santralında, yakında elektrik üretimine başlanacak.

Gelincik Köyü’nde yapılarak üretim aşamasına getirilen Güneş Enerjisi santralı, Zen Enerji A.Ş. ve Telasun Enerji ortaklığıyla yaptırıldı. Santralın anahtar teslimi yapım işini Sunel Enerji gerçekleştirdi; Sunel Enerji’nin sahadaki sorumlusu, Şantiye Şefi inşaat mühendisi Enes  Ünal 7 MW gücündeki lisanssız güneş enerjisi santralı yılda 14 Milyon Kilovat Saat elektrik enerjisi üretecek.

Üretim yapmaya hazır santralda, gazetemizin muhabirine açıklama yapan Zen Enerji Bölge Müdürü Süleyman Güler, Isparta-Gelincik Köyü’nde yapılan ve üretim yapma aşamasına getirilen, Rose Enerji A.Ş. firması adı altında yapılan ve yakın zamanda üretime geçecek olan Güneş Enerjisi santralının, 7 MW gücünde olup yılda 14 Milyon kilovat saat enerji üreterek, bölgenin enerji ihtiyacına önemli katkı sağlayacağını belirterek;

“Bilindiği gibi ülkemiz elektrik enerjisinde büyük oranda dışı bağımlı. Halbuki ülkemiz, en temiz enerji kaynakları olan güneş ve rüzgar açısından pek çok ülkeye oranla çok daha şanslı. Bu nedenle biz Zen Enerji A.Ş. olarak, güneş enerjisi santralları yapımına yöneldik. Yarışlı Köyü’ndeki santralımız çok verimli bir şekilde elektrik enerjisi üretimine devam ediyor. Isparta Gelincik Köyü’nde santral yapımı tamamlandı. Bazı teknik çalışmalar bittiğinde üretime geçecek. Zen Enerji A.Ş. güneş enerjisi santrallarını tarıma elverişli olmayan araziler üzerine kurmaya özen gösteriyor. Isparta Gelincik Köyü’nde santral yapımı için,  çok eğimli ve çalışılması güç olan, ama özellikle tarımsal faaliyete uygun olmayan 140 dönümlük araziyi tercih ettik.  Zen Enerji A.Ş. Burdur-Isparta dışında Uşak-Eskişehir-Kırıkkale’de de Güneş Enerjisi Santralları yapım işini sürdürüyor. Zen Enerji A.Ş. çevreye doğaya saygılı olmayı ve  her şeyden Önce ülke çıkarlarını koruma anlayışını ön plana çıkarır. Dünyanın bize miras değil, çocuklarımıza bırakmak üzere emanet olduğu anlayışı ile faaliyet yürütür. Hedefimiz;  ülkemizin, enerjide dışa bağımlılığını azaltmaktır. Yarışlı Köyü’nde olduğu gibi Isparta-Gelincik Köyü’nde de köylülerimiz güneş enerjisi santralı yapımına destek verdiler. Yetkililer, santral yapımı işinde hep destekleyici, kolaylaştırıcı oldular. Gazeteniz aracılığıyla, Isparta-Gelincik ve diğer yakın köylerin köylülerine ve yetkililere teşekkür ederiz. Yakında faaliyete geçerek, Akdeniz Elektrik A.Ş.’ye bağlantısı yapılacak olan santralımızın, bölgemize, ülkemize hayırlı olmasının dileriz” dedi. 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın